Vejeteryan Diyeti ile Kilo Vermek için Uygulanacak Liste

Vejeteryan Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Vejeteryan diyeti kilo vermek isteyenlerin tercihleri arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Bu gibi diyetleri uygulaması daha kolay bir yöntem olarak bilinmektedir. Diğer diyet listelerinden farkı sadece hayvansal ürünlerin kullanılmamasıdır. Aslında bu diyet sistemi hızlı ve sağlıklı bir yöntem olduğu bilinmektedir. Diyetisyenlerin bu tip diyetlerin zararlı olmadığını bildirmektedir. Sizde bir başlangıç yapmak istiyorsanız daha fazla beklemeden bu diyeti uygulamaya geçirmelisiniz. Sizi zorlamayacak diyet için önceliğiniz alışveriş yapmak olabilir.

Sebze ve meyvelerin sağlığımız için ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte bağışıklık sistemimiz için de altın değerinde olduğunu unutmamalıyız. Birçok diyet listeleri bulunmaktadır bununla birlikte size hangisinin uygun olup olmadığına doğru karar vermeniz gerekir. Vejeteryan diyeti uygulamadan önce muhakkak detaylı araştırma yapmanız gerekebilir. Bu tarz diyetlere genelde başlandığında bırakmak zararlı olabilir.

Bu elbette her diyet için geçerlidir. Diyetlerde herkesin bildiği yanlışlardan biri de aç kalarak zayıflamak olmuştur. Kendinizi aç bırakarak veya dirençsiz kalarak zayıflatamazsınız. Diyetlerin en net kurallarından biri olan düzenli yemek saatleri, bol bol su içmek ve spor yapmaktır. Sizde kendinizi kilo almış hissediyorsanız ya da sağlığınızı korumak için yeni bir diyet uygulamasına geçiş yapmak istiyorsanız sizin için en doğru karar bu diyet sistemi olacaktır.

Vejeteryan Diyeti Nedir?

Vejeteryan diyeti, temelde bir diyet değil beslenme türüdür. Yeşil yapraklı sebzeler, süt ve süt ürünleri başta olmak üzere sağlıklı beslenmeye odaklanır. Bu beslenmenin ortaya çıkma sebebi zayıflamak değildir. Vejeteryan beslenme, sağlıklı olmayı ve hayvan yaşamına saygı duymayı içermektedir. Vegan veya katı vejeteryan türleri kendi içerisinde farklı kurallara sahiptir.

vejeteryan-diyeti-ile-kilo-vermek-icin-uygulanacak-liste
Vejeteryan Diyeti

Kimi vejeteryan beslenmelerinde iki dilim çavdar, iki dilim kepekli ekmek varken diğerlerinde olmayabilir. Kişi bitkisel kaynaklı beslenme noktasında ortak hareket ederken kendine göre kuralları inceleyerek karar verir. Vegan veya katı vejetaryen bir beslenme uygulayabilirsiniz. Süt ürünleri, kümes hayvanları ürünleri konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü hayvansal kaynaklı beslenme yasaktır.

1 – Lakto Vejeteryan Diyeti

Lakto, laktik asitten gelmektedir. Laktik asit temeldesüt ve süt ürünlerinde bulunuyor. Bir vejetaryen bu beslenmeyi uyguluyorsa süt ürünlerini tüketmek konusunda oldukça rahattır. Krema, kefir, süt, yoğurt ya da peynir, tereyağı tüketebilir. Ancak bu beslenme konusunu uygulamaya dökecekseniz asla yumurta yememelisiniz. Kırmızı etlerin de yenmemesi vejetaryen diyet nasıl yapılır konusunda verilecek bir cevaptır.

2 – Sami – Vejeteryan Diyeti

Sami vejetaryen beslenme, görece diğerlerine göre daha rahat olan bir beslenme türüdür. Bu beslenme içerisinde diğerlerinde olduğu gibi kırmızı et tamamen yasaktır. Ancak tavuk ve balık tüketimine kısıtlı da olsa izin verilmektedir. Daha çok bu beslenme içerisinde yumurta, peynir ve süt ürünleri istenilen kadar çok sayıda yenebilir.

3 – Pesko – Vejeteryan Diyeti

Açık hali pesketaryen beslenme olarak görülür. Akdeniz diyeti şekline benzeyen bir beslenmedir. Kırmızı et tüketilmez, tavuk yenmeye izin verilmez. Süt ve süt ürünleri konusunda keskinliği yoktur. Ancak bu beslenme türünün dikkat çeken özelliği balıklardır. Et ihtiyacı balık etinden karşılanmaktadır. Sadece balık ve balık eti türevlerinin tüketilmesine izin verilir.

Et Olmayan Diyet Listesi Sağlıklı mı?

Kişiler arası ciddi bir tartışmaya neden olan bir konusudur. Çünkü et temelde birden fazla vitamin ve sağlıklı değerler içermektedir. Başta B vitaminleri olmak üzere sağlıklı olabilmek adına gerekli olan değerler bulunur. Kişi eğer bu değerlerden uzak kalarak et tüketmeyecekse gün içerisinde aynı vitaminleri karşılayacak diğer protein ve vitamin depolarını tüketmek şarttır. Aksi takdirde değerleriniz düşük çıkacak bu da vejetaryen diyeti konusunda olumsuzluk yaratacaktır.

vejeteryan-diyeti-ile-kilo-vermek-icin-uygulanacak-liste

1 Haftalık Vejeteryan Diyeti Kimlere Uygun?

Hayvanlara ve doğaya karşı ekstra hassasiyet duyan, halihazırda kırmızı et tüketiminde bulunmayan kişiler için uygundur. Sadece 1 hafta uygulamayı düşünüyorsanız, kilolular için de elbette uygundur. Zira kilo vermeye yardımcı olacak çabuk eritilebilen gıdaları içermektedir. Fakat bu durumu uzun süreli bir beslenme olarak görecekseniz kilo bazında duruma bakmamalısınız.

Vejeteryan Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Vejeteryan diyeti kaç kilo verdirir veya kilo vermem mümkün mü diye merak eden herkes için her diyetin aslında başarılı bir sonuç vermesi mümkündür. Ancak kilo vermek istiyorsanız düzenli bir öğün takip etmelisiniz ve kendinize cayma hakkı tanımamalısınız. Eğer kilonuz ideal ise bu diyet uygulamayacaksınız anlamına gelmeyebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı için vejeteryan beslenmeyi uygulayabilirsiniz. Sağlıklı vejeteryan beslenmesinde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de menünüzü çok çeşitli tutmanız olacaktır. Hayvansal ürünler tüketmediğiniz için vitamin kaybını önlemeniz gerekir.

Vejeteryan beslenme ile herkesin kilo verebileceği söylenmektedir. Bunun sizin üzerinizde doğruluğunun ne kadar olduğunu görebilmeniz için mutlaka uygulamanız gerekecektir. Öncelikle hızlı kilo vermek istiyorsanız öncelikle olmanız gereken kilonuzu öğrenmeniz gerekecektir.

Bunun için vücut kitle endeksi hesabı yaparak fazla olan kilonuzu öğrenmiş olacaksınız. Daha sonra ne kadar sürede vermek istiyorsanız vermeniz gereken kilolarınızı bölerek kademe kademe zayıflama planı yapmalısınız. Peki bunun için günlük diyet menüsü nasıl olur merak ediyorsanız sizler için aşağıda örnek bulunmaktadır.

Vejetaryen diyeti hızlı kilo verdiren diyetler içerisinde başırı ile zayıflama şekline sahiptir. Diyet listesi ile beraber aynı zamanda göbek eritme egzersizlerinin de yapılması günde alacağınız kaloriyi dengeleyecektir. 1 haftada uygulanan Şok diyetlere nazaran başta süt ürünleri olmak üzere kilo verdiren diyet listesi ile uygulama yapılır. Başarılı bir şekilde vejeteryan diyeti ile beslenme nasıl yapılır ve nasıl uygulanır bu konuda bilgi edinmek şarttır.

Vejeteryan Diyeti Lisesi

vejeteryan-diyeti-ile-kilo-vermek-icin-uygulanacak-liste

Vejeteryan diyeti listesi için belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bu diyete başlamadan önce mutlaka sağlık kontrollerinizi yapmanız gerekir. Herhangi bir vitamin eksikliğinde diyet uygulamasına geçerseniz bedeninize ciddi zararlar verebilirsiniz. Her diyette olduğu gibi vejeteryan beslenmeyi de uygulamadan önce doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Bütün kontrollerinizi sağladıysanız eğer diyete başlamak için daha fazla beklemenize gerek kalmayacaktır. Peki örnek bir vejeteryan beslenme listesi nasıl olur inceleyelim.

Vejeteryan Diyeti Sabah Kahvaltısı:

 • 1 avuç kadar çilek
 • 1 avuç içi kadar kavun
 • Yarım bardak light süt
 • 3 dilim pankek

Vejeteryan Diyeti Ara Öğün:

 • 1 avuç içi kadar kuru üzüm

Öğle Yemeği:

 • Mercimek çorbası
 • 4-5 yemek kaşığı kuru fasulye
 • Havuçlu salata
 • Yarım bardak light süt

vejeteryan-diyeti-ile-kilo-vermek-icin-uygulanacak-liste

Ara Öğün:

 • 1 porsiyon meyve

Akşam Yemeği:

 • Zeytinyağlı sebze sote
 • 1 adet biber dolması
 • Yeşil salata

Ortalama tam gün tüketilen kalori miktarı: 2000 kcal

Vejeteryan diyeti için sadece yediklerinizi hayatınızdan çıkarıp eklemekle kalmayacaksınız. Günlük en az 2 litre su içmelisiniz. Bununla birlikte her gün 60 dakika spor yapmalısınız. Spor yapma imkânınız yoksa veya müsait olamıyorsanız günlük 60 dakika yürüyüş yapmanızda geçerli olacaktır.

Diyet uygulamaları için sağlıklı olduğunuzdan emin olmalısınız. Sürekli dktor kontrolüne gitmeniz gerektiğinizi de unutmamalısınız. Sağlıklı günler için sağlıklı diyetler sizleri bekliyor. Daha fazla beklemeden sizde başlamalısınız.

YouTube video

Yoruma kapalı.