VEZİKOÜRETERAL REFLÜ NEDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

VEZİKOÜRETERAL REFLÜ TANI VE TEDAVİ ŞEKLİ

Vezikoüreteral Reflü hastalığının kendine has bir durumu vardır. Tedavisi de tek bir yol yoktur. Çeşitli tedaviler uygulanabilir. En önemli şey erken teşhistir. Uzmanlar, idrar yolları üstünde de reflü oluşmasının tedavisinde de erken teşhis ile gerçekleşmesi hakikati için erken teşhisin önemine vurgu yapmaktadır.

İdrar Yollarında Reflü Olur mu?

Yurdum insanının oldukça aşina olduğu bir kavram olan Reflü, midede oluşan asidin hızla gırtlağa doğru çıkması ile oluşan rahatsızlığın adıdır. Bilinen bu tanımının aksine Reflü, geriye doğru akımın oluşması şeklinde oluşan tıp alanındaki bir kelimedir. Kesinlikle yalnızca mideyi alakadar etmez. Bilinmesinin aksine idrar yolları üstünde de reflü oluşabilmektedir. Bunun adına da Vezikoüreteral Reflü denilmektedir. Özellikle de çocuk yaşlarda sıkça görülmektedir. Tedavisine yönelik çalışma ve süreci takip etme de Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Ana Bilim Dalının alanına girmektedir. Hem teşhis hem de tedavi için bu alandaki uzmanların takibini gerekli kılar.

VEZİKOÜRETERAL REFLÜReflü Tedavisinde Erken Tanı

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi uzmanlarının özellikle üstünde durdukları gerçek ise erken teşhistir. İdrar yolları üstünde oluşan ve Vezikoüreteral Reflü olarak addedilen hastalık için belirli bir tedavi yönteminin olmadığının altını çizen uzmanlar, tedavinin olumlu ve hızlı bir şekilde cevap alınması için kati olan şeyin erken teşhis olduğunda hem fikirler.

İdrar Geri Kaçar mı?

Vezikoüreteral Reflü hastalığına yakalanmış hastalar için idrar yollarındaki işleyiş işlemez hale döner. İdrarın takip ettiği yol sekteye uğrar. İdrarın sekteye uğradığı güzergâhta ciddi şekilde iltihaplar oluşur. Başta böbrekler olmak üzere birçok idrar yolu organlarına zarar verir. Bu da idrarın geri kaçması rahatsızlığına neden olur. Hastalığın daha da ileri safhada onulmaz yaralar açmaması için derhal teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

Yoruma kapalı.