Vitamin Eksikliği Hakkında

İnsan doğası gereği vitaminlere ihtiyaç duyan bir vücut yapısına sahiptir. Vitamin eksiklikleri çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. İnsan vücudu çeşitli belirtililerle eksik olan vitaminlerin sinyalini vermeye müsaittir. Vitaminler doğal yollardan meyve sebze gibi ürünlerle alınabileceği gibi eksik vitaminler ilaç şeklinde de alınabilmektedir. Eksikliği en çok görülen vitaminler b12, demir ve d vitamindir ve bunlar gerek hap gerekse iğne ile enjeksiyon şeklinde kullanılabilmektedir.

Bu Yazımızda Neler Var

Vitamin Türleri Nelerdir

Vitaminler suda çözülenler ve yağda çözülenler olarak farklı gruplara ayrılmaktadır. Suda çözülenler sıvıyla vücuttan atılabilirken, yağda çözülenler vücutta depolanmaya müsaittir. Vitaminler vücut dengesi için oldukça önemlidir ve vücuttaki karbonhidrat, yağ,  proteinin kullanımını sağlar.  A ve D vitamini vücutta uzun süre depolanabilirken b vitamini türevleri daha kısa sürede tükenmekte ve eksikliği hissedilmektedir. B vitamini eksikliği unutkanlık başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir

Vitamin Hapları Kilo Aldırır Mı?

A,D,E,K vitaminleri vücutta uzun süre depolanırken B ve C vitaminleri kısa süreli depolanmaktadır. B ve C vitaminlerinin diğerlerinden farklı sıvı yoluyla dışarı atılabilmesidir bu yüzden depolanması da kısa süreli olmaktadır.  Vitamin hapları kilo aldırır mı? Vitamin eksiklikleri yüksek oranda olmadığı sürece besin yoluyla yani doğal yollardan almak mümkündür. Yani ek takviyeler şart değildir. Fakat ek takviye vitaminler gündeme geldiğinde vitamin hapları kilo aldırır mı sorusu sıkça soruluyor. Vitamin hapları vücutta fazla enerji harcanmasına sebep olacak, fazladan harcanan enerjide açlık hissini arttıracak ve sürekli bir şeyler yemek istenecektir. Dolaylıda olsa vitamin hapları kilo aldıracaktır.

Vitamin Hapı mı Doğal Besinler mi?

Vitaminler doğal yollardan alındığında kilo aldırmaz çünkü her besinden gerektiği oranda vitamin alınmakta ve bünyeye birden vitamin girişli olmamaktadır fakat takviye haplarda bu durum tam aksidir. Vitamin hapları kilo aldırır mı sorusu özellikle diyet yapan ve vitamin eksikliği yaşayan bireyler için önemli bir sorundur. Fakat diyet sırasında vitamin takviyesi kullanmamak metabolizmayı şaşırtmamak ve biyolojik saatten çıkmamak adına uzmanlarca önerilmektedir. Vitamin eksikliğini haplardan almak yerine hangi vitamin eksikse o vitamini içeren besinlere öğünlerde yer vermek oldukça doğru bir davranış olacaktır.

Yoruma kapalı.