Çocuklarda Uyku Problemi ve Nedenleri

Çocuklarda Uyku Problemi Otizm Belirtisi Olabilir

Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların, Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; genellikle uyumak ve uykuda kalmakta zorlandığı tespit edildi.

Emzirme Döneminde Beslenme İle İlgili Yazımıza Göz atmak İçin TIKLA

2 ile 5 Yaş Arası Çocuklara Dikkat

ABD’de 2 ila 5 yaşları arasındaki 1,987 çocuğun uyku alışkanlıklarını karşılaştırdı. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar, otizm spektrum bozukluğu özellikleri olan ve diğer gelişimsel gecikmeleri olan çocuklar, otizm özellikleri olmayan ve diğer gelişimsel gecikmeleri olan çocuklar ile genel popülasyondaki çocuklar olarak, çocuklar dört gruba ayrıldı.

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur.

Araştırmacılar, otizm spektrum bozukluğu olan çocukların veya otizm özelliklerine sahip diğer gelişimsel gecikmeleri olan çocukların, genel popülasyon grubundaki çocuklara göre uyku sorunları yaşama ihtimalinin iki katından fazla olduğunu tespit etti.

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir ?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır.

Meral Doğan (BSHA)

Yoruma kapalı.