Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler

Hiçbir fiziksel aktivite yapmayan kişilerde bile haftada en az 1000 kalori atılmasına yardımcı olan “mucize” diye adlandırılan besinleri tüketerek fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Vücuttaki yağları çözümleyerek vücuttan atılmasını kolaylaştıran bu besinleri günün her saatinde tüketebilirsiniz. Kalori bakımından düşük olmasının yanı sıra antioksidan içeren bu besinler metabolizmayı hızlandırarak yağları daha hızlı parçalar. Bu besinleri düzenli olarak yemeklerde tükettiğinizde vücudunuzdaki yağ kitle oranınızda kısa sürede belli bir azalma olduğunu görebilirsiniz.

Acı Kırmızı Biber
Capsaicin adlı enimi içeren kırmızı pul biber yemeklerde sıkça kullanılması vücuttan yağların atılmasını sağlar. Yağları parçalama ve vücuttan atma görevini üstlenen acı kırmızı biber metabolizmayı hızlandırarak kilo verebilmenize yardımcı olur.

Tarçın
İnsülin direncini sağlayarak kan şekerini dengeleyen tarçını yemeklerde, sütlü tatlılarda ya da içeceklerinizde kullanabilirsiniz. Kan şekerinin dengede tutulması açlığınızı bastırır ve tatlı krizlerini önler. Kokusu iştah kesici bir özelliğe sahip olan tarçın daha az yemenizi sağlar.

Zencefil
Kan akışını hızlandırarak metabolizmayı hızlandırdığı için yağların daha kolay yakılmasını sağlar.

Keten Tohumu
Omega 3 yağı içeren keten tohumu hem tok tutucu hem de vücuda alınan kalorilerin yağa dönüşmesini engeller.

Süt
Yağsız ya da az yağlı ılık bir bardak süt içildiğinde vücuttaki kaslar gevşer. Metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlayan süt aynı zamanda kalsiyum ihtiyacınızı karşılar ve uzun süre tok tutar.

Hindistan Cevizi Yağı
Günde en fazla 2 çorba kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı tüketilmesi yağ yakışını kolaylaştırır. Aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketildiğinde alınan kalorilerin vücutta yağa dönüşmesini engeller ve size enerji sağlar. Aynı zamanda vücudunuzda yağ biriken bölgelere masaj yaparak sürdüğünüzde bölgesel zayıflama sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı
Kan şekerini ve kötü kolesterolü dengeleyen zeytinyağının yağları parçalama görevi vardır. Yağda eriyen besinleri parçalar bağırsakları çalıştırır ve vücuttan kısa sürede atar.

Yeşil Çay
Fenolik bileşikler içeren yeşil çay güçlü bir antioksidandır. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. İçerdiği antioksidan ve kafein sayesinde yağ yakışını hızlandırır. Aynı zamanda termojenik etkisi sayesinde vücut ısısını dengeleyerek metabolizmayı hızlandırır.

Greyfurt, Portakal ve Limon
C vitamini bakımından zengin olan bu meyveleri gün içinde ara öğünlerde birer porsiyon tüketmek kısa sürede kilo vermenize yardımcı olur. Vücutta birikmiş yağların çözünmesini sağlar.

Elma Sirkesi
İçerdiği asetik asit ile kan akışını hızlandırır, metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Yağların yakışını kolaylaştıran elma sirkesini salatalarda kullanabilirsiniz. Ayrıca sabahları bir bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi koyarak tüketebilirsiniz.

Sarımsak
Kan şekerini ve tansiyonu dengeler. Yağları yakar ve uzun süre tokluk hissi sağlar. Sık sık açlık hisseden biriyseniz yemeklerde bir diş sarımsak tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

Diğer Besinler
Fındık, fıstık, ceviz, badem, bal kabağı, lahana, nar, ıspanak, avokado, kivi, ananas, bal, somon ve yumurta yağ yakıcı özelliğe sahip besinler arasında yer alır.

Yoruma kapalı.