Yağlı Cilt Bakımı

Genellikle ergenlik çağında sıkça görülen yağlı cilt sorunu nedenleri arasında genetik faktörler, hormonsal düzensizlikler, yaş, beslenme, güneş, rüzgar ve kirli havaya maruz kalma gibi faktörler yer alır. Sivilce, akne ve siyah nokta oluşumu en fala yağlı ciltlerde görülen sorunlardandır. Cildin ürettiği yağ miktarı fazla olunca gözenekleri kapatarak cildin oksijen almasını engeller. Bu durum sivilce oluşumunu hızlandırır. Ayrıca yağlı cilde sahip olan bayanların yaşadığı sorunlardan bir diğer de makyajın kısa sürede akarak hoş olmayan görüntüye sebep olmasıdır.

Yağlı Cildin Avantajları
Yağlı cilt her ne kadar bir sorun olarak düşünülse de sağladığı avantajları da vardır. Yağlı cilt kuru cilde göre daha geç yaşanır. Kırışıklıkların oluşması ve cilt sarkmalarının yaşanması gibi sorunlar görülmez. Gergin ve sıkı bir cilt her zaman daha genç görünmenizi sağlar. Ayrıca sürekli nemlendirici kullanmanıza ihtiyaç duymazsınız.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olur?
Yağlı ciltlerde sivilce oluşumunu önlemek için temizliğe daha fazla önem vermek gerekir. Sık sık ılık suyla yüzünüzü yıkayarak yağların çözünmesi sağlanmalıdır. Ayrıca ılık papatya çayı ya da gül suyunu tonik olarak kullanarak cildinizi temiz tutabilirsiniz.

Sağlıklı Cilt İçin Doğru Beslenme Önerileri
Dengeli beslenme cildi içten besler. Yetersiz su tüketimi, aşırı yağlı, şekerli besinlerin tüketilmesi, alkol ve sigara kullanımı, günlük tükettiğiniz çay ve kahve miktarı cilt yapısını olumsuz etkiler. Günde en az 2 litre su tüketilmeli, hamur işi, kızartmalar ve hazır satılan şekerli besinlerden uzak durmak cildin aşırı yağ üretmesini önler.

Kil Maskesi
Kil cildin yağ oranını dengede tutar. Birer tatlı kaşığı kil ve yoğurdu karıştırarak cildinize sürün. Peeling etkisine sahip olan kil cildinizi ölü hücrelerden arındırarak gerginleştirecektir. 20 dakika kurumasını bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Elma Sirkesi Maskesi
Birer tatlı kaşığı maden suyu, elma sirkesi ve nane yağını bir kabın içerisinde karıştırın. Cildinize pamuk yardımı ile sürüp 15 dakika bekledikten sonra yıkayın. Elma sirkesi ve maden suyu cildi yağlardan arındırıp gözeneklerin açılmasını sağlarken nane yağı ise cildin daha fazla oksijen almasını sağlayarak sizi ferahlatacaktır.

Domates Maskesi
1 adet domatesi püre haline getirip için yarım limon suyu be 1 çay kaşığı beyaz kil ilave edip karıştırın. Cildinize masaj yaparak sürün. 15 dakika sonra durulayın. Haftada 2 defa uygulayarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Yulaf Unu Maskesi
2 yemek kaşığı yulaf unu, 1 yemek kaşığı buğday kepeği, 1 tatlı kaşığı sandal ağacı tozu, 1 tatlı kaşığı mısır nişastası ve suyu karıştırarak macun haline getirdiğiniz bu karışım ciltteki yağı emer, gözenekleri açarak hava almasını sağlar. Cilt üstünde birikmiş kirli katmanı temizler ve cildin fazla yağ üretmesini engeller. 30 dakika ciltte beklettiğiniz maskeyi gül suyu ile temizlemeniz cildin arınmasına yardımcı olacaktır.

Yoruma kapalı.