Goji Berry (Kurt Üzümü) Diyeti Nasıl Yapılır?

Genellikle Uzak Doğu ve Asya ülkelerinde yüzyıllardan beri kullanılan ve son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan Goji Berry bitkisi çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Meyvesi, sapı ve çayından faydalanılan bu bitki ülkemizde kurt üzümü ya da kızıl elmas olarak da bilinir. Yumuşak bir görünüme sahiptir. Kurutularak da tüketilebilen Goji Berry oldukça lezzetlidir.

Goji Berry (Kurt Üzümü) Zayıflatır mı?
Tam bir vitamin deposu olan kurt üzümü metabolizmayı canlandırarak vücudu dinç tutar. Enerji veren ve zihni güçlendirici özelliği nedeniyle Tibet ve Çin’de mutluluk meyvesi olarak adlandırılır. Alternatif tıpta sıkça kullanılır. Meyvesi hem taze hem de kurtulmuş olarak yenilebilir. Sap bölgesinde bulunan öz suyu cilt sağlığında kullanılırken aromatik kokusundan terapilerde faydalanılır. Birçok alanda faydası kanıtlanmış olan kurt üzümü son yılarda diyet yapanların vazgeçilmezi haline geldi. Yağ yakışını hızlandırması nedeniyle kısa sürede zayıflamanıza yardımcı olur.

Goji Berry Diyetinin Önemi
– Özellikle diyet yaparken ani tatlı krizi yaşayanların Goji Beryy meyvesini bolca tüketmeleri önerilir. Glisemik indeksi düşük olan bu bitki sayesinde kan şekeriniz dengede kalır. Gün içinde kan şekerinizde dalgalanmalar yaşamanızı önler ve daha az yemenizi sağlar.

– Diyetlerde Goji Berry meyvesi daha çok kurutulmuş olarak tüketilmektedir. Metabolizmayı hızlandırarak vücutta yağ birikimi engeller. Aynı zamanda vücudunuzda birikmiş yağ kütlelerinin parçalanmasını kolaylaştırır.

– Ara öğünlerde tüketeceğiniz bir avuç kurutulmuş kurt üzümü meyvesi kuru üzüm, kuru kayısı, kuru inci ya da kuru erik gibi meyvelere oranla daha az kalori almanızı sağlar.

– Yüksek oranda lif içerir. Lifli besinler midede daha uzun süre kalır ve uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık ve ishal sorunlarını ortadan kaldırır.

– Hamur işleri, tatlılar, kızartmalar gibi un, yağ ve şeker oranı yüksek besinlerin tüketilmesini engeller. Düşük kalori ile tatlı ihtiyacınızı karşılamak için kurt üzümü meyvesi tam size göre.

– Güçlü bir antioksidandır. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak vücuttaki toksinlerin atılmasını hızlandırır.

– C, E ve B vitaminleri, demir, kalsiyum ve çinko mineralleri bakımından zengindir. Yüksek oranda protein içerir. Diyet yaparken enerjini korumanızı sağlar. Halsizlik, yorgunluk hissetmezsiniz. Gündüz uykusunu önler.

Kurt Üzümü Nasıl Tüketilir?
Taze ve kurutulmuş meyve halinde tüketilebileceği gibi yapraklarından çay veya meyve suyu da yapılabilir. Son yıllarda toz halinde kullanımı da artmıştır. Kurutulmuş Goji Beryy meyvesi kurutulma anında güneşten aldığı D vitaminini içinde barındırdığı için oldukça faydalıdır. Ara öğünlerde bir avuç kadar rahatlıkla tüketilebilir.

Birkaç yaprak Goji Beryy yaprağını sıcak suda 10 dakika kadar kaynatıp süzün. Günde 2 bardak içilen Goji Beryy gibi zayıflama çayları sayesinde toksinlerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca kurt üzümü meyvesi tozunu bir bardak ılık suyun içine atarak ya da bir kase yoğurtla karıştırarak da kullandığınızda kısa sürede kilolarından kurtulabilirsiniz.

Yoruma kapalı.