Yaz Meyveleri Zayıflatır Mı?

Yaz meyveleri, bu mevsimin gelmesi ile beraber yetişmeye başlayan ve sıcak havayı, güneş ışığını oldukça seven meyvelerdir. Bu meyvelerin pek çoğu, en az kış meyveleri kadar sevilmektedir. Özellikle yaz aylarında diyet programlarında sık sık tüketilen bu meyvelerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.

YouTube video

İyi bir diyet programında mutlaka bu bahsedilen meyvelerden bulunmalıdır. Çünkü bu meyveler vitamin ve potasyum açısından zengin olan besinlerdir. Hemen hemen her diyet programında en az bir porsiyon meyve tüketilmelidir.

Yaz Meyveleri Nelerdir ?

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Özellikle zayıflamak amacı ile bu besinleri tüketmek isteyenler yaz meyveleri nelerdir sorusunun cevabını araştırmaktadır. Biz de sizler için bu meyveleri bir araya getirdik. İşte yaz aylarında tüketilen birbirinden lezzetli ve faydalı meyveler;

  • Çilek
  • Kiraz
  • Karpuz
  • Kavun
  • Üzüm
  • Armut
  • Kayısı
  • Şeftali
  • İncir
  • Yeşil ya da mor erik

 

 Hangi Yaz Meyveleri Zayıflatır?

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Yaz mevsimi, aynı zamanda insanların en çok forma girmek istediği zamanların en başında gelmektedir. Özellikle tatil dönemlerinde bikini içinde daha ince ve güzel görünmek isteyen kadınlar, “hangi yaz meyveleri zayıflatır?” sorusunu en çok merak edenlerdendir.

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Bu mevsimde yetişebilen meyvelerin bazı özel yararlarının yanı sıra, tabii ki zayıflatma özellikleri de bulunabilmektedir. Fakat bu durum, yaz mevsiminin her meyvesi için geçerli olan bir durum değildir. Kilo vermek isteyenlerin bu mevsimde özellikle tüketmeye gayret etmesi gereken meyveler şunlardır:

 

1 – Şeftali

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Şeftali meyvesi, çok önemli bir miktarda potasyum bulundurmaktadır. Bulundurduğu bu madde sayesinde, vücut üzerinde idrar sökücü olarak olumlu etkiler meydana getirir. Bunun dışında zayıflamaya karşı en büyük faydası ise içerdiği yüksek lif oranıdır. Bu lif oranı ile vücudun sindirim sisteminin daha sağlıklı bir hale gelmesine sebep olur. Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasıyla ise zayıflama süreci doğru bir şekilde başlamış olur.

2 – İncir

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilen incir, yaz meyveleri arasında en çok sevilenlerden biridir. kilo vermek isteyenler tarafından mutlaka tazeyken tüketilmesi gereken bir besindir. Çünkü kurusunda bulunan karbonhidrat miktarı, tazesinde bulunandan birkaç kat daha fazla olmaktadır.

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Lif içeriği açısından oldukça zengin olduğu gibi, vücut için son derece önemli olan diğer bazı maddeler de bu meyvede bulunur. Bu maddelere örnek olarak; kalsiyum, magnezyum ve manganezden söz edilebilir. Fakat bu meyve, diyabet hastalarının az tüketmesi gereken meyvelerden bir tanesi olmaktadır.

3 – Kayısı

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Kayısı, en önemli özelliği bağırsakları daha yoğun çalıştırması olan bir meyvedir. Yaz meyveleri arasında yer alan bu meyvenin kilo verme döneminde mutlaka kurusu yerine tazesi tercih edilmelidir. Lif oranı yüksek olan meyvelerden bir tanesi olan bu meyvenin, kabızlık sorunu haricinde şişkinlik ve çeşitli bağırsak enfeksiyonları gibi pek çok sorunları da önleyebildiği bilinmektedir. Ödem atıcı özelliği de bulunduğu gibi, yüksek oranda potasyuma sahiptir ve bu özelliğiyle yüksek tansiyon sorunu için de bire birdir.

4 – Yeşil Erik

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Sahip olduğu C ve A vitamini ile yeşil erik tam bir şifadır. Mide tarafından çözülebilen türde bir posaya sahip olduğu için, kilo verme konusunda oldukça önemli olan sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki kan şekeri oranını ideal seviyede tutarak çeşitli sağlık sorunlarını da önlediği için yaz meyveleri arasında şeker oranı en düşük olan meyvedir.

5 – Karpuz

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Karpuz, su ve lif oranı en yüksek olan meyvelerden bir tanesidir. Kilo vermek için mutlaka vücuda düzenli bir şekilde su alımı gerektiği için bu meyvenin tüketilmesi de zayıflamak isteyenler için oldukça önemli olmaktadır.

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Antioksidan özelliklere sahip olan karpuz çok sayıda vitamin ve mineral bulundurur. Tansiyon dengeleyici ve prostat kanserini önleyici özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca şeker oranı da yüksek olabildiği için, kilo vermek isteyenler tarafından dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

6 – Muz

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Muz, kilo vermek isteyenlerin en sağlıklı şeker ve enerji kaynağı olmaktadır. İçerdiği nişasta sayesinde tokluk hissi yaratarak, uzun bir süre boyunca yemek yenmemesini sağlayabilmektedir. Ayrıca lifli yapı sayesinde bağırsaklar için de oldukça faydalı bir yaz meyvesi olarak bilinmektedir.

Yaz Meyveleri Yerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Meyve yerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada olan şey, kabuğu yenebilen meyveleri mutlaka kabuklu tüketmektir. Bu durum, mide ve bağırsakların doğru çalışması için oldukça önemlidir. Ayrıca su ve lif içeriği yüksek olan meyveler de vücut fonksiyonlarının korunmasına ve sağlıklı bir şekilde metabolizmanın hızlanmasına katkıda bulunmaktadır.

yaz meyveleri
yaz meyveleri

Kurutulmuş meyveler oldukça fazla karbonhidrat ve şeker oranına sahip olduğu için, sık bir şekilde tüketilmeleri tavsiye edilmemektedir. Ayrıca meyve şekeri olarak da bilinen früktoz, vücuda fazla alınması durumunda DNA kodlarında hasar oluşmasına ve eğer vücutta bulunuyorlarsa kanser hücrelerinin beslenmesine sebep olabilir. Dolayısıyla meyve tüketiminde dikkatli olunması, lezzetli meyveleri yetişmeye başladıktan sonra çok daha önemli bir gereklilik haline gelmektedir. En doğru olanı, egzersizlerden sonra ya da gün içerisinde orta boy bir tabağın alabileceği kadar meyve tüketmektir.

Yoruma kapalı.