Yazın yıldızı dondurma: Yerken nelere dikkat edilmeli ?

Yazları tadına doyamadığımız, rengarenk çeşitleri bulunan, çocukların ve büyüklerin vazgeçilmezidir dondurma. Kalsiyum, fosfor mineralleri, A,D,B12 ve ripoflavin vitaminlerinden zengindir. A vitamini cilt güzelliğine, ve görme yeteneğine, B vitamini vücudun sağlıklı çalışmasına destek olur. Serinletirken mutlu edebilen bu yiyeceğin bazen dozu kaçabiliyor. Gün içerisinde zararsız denilerek birkaç kere yenilebiliyor. Tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelen hijyen ve içindeki fruktoz, glükoz şurubu ve sağlığı tehdit eden maddeler göz ardı edilmemelidir. Ayrıca süt kremasıyla yapılan dondurmalardan uzak durulmalıdır. Bunların yağ ve enerji içeriği çok yüksektir.

Genelde çocukların tercih ettiği şekerli meyveli buz çubukları ne kadar masum görünsede içerisindeki şeker oranı sebebiyle diyabet ve obeziteye zemin hazırlıyor. Ülkemizde yaş ayırt etmeksizin hızla yaygınlaşan obeziteden korunabilmek için bunları tüketirken dikkat edilmelidir.

EVDE SAĞLIKLI DONDURMA YAPMAK İSTEYENLER BU YAZIMIZA DA BİR GÖZ ATABİLİRSİNİZ.

Dondurma seçerken dikkat edilmesi gerekilen noktalar nelerdir ?

HİJYEN

Dondurmanın nerede ve nasıl hazırlandığı büyük önem arz etmektedir. Pastörize edilmiş sütten yapılması ve hijyenik ortamda üretilmesi çok önemlidir. Sütte mikroorganizmalar rahatlıkla çoğalabilmektedir.

Açıkta satılan dondurmalar ve buzlu içecekler alınırken dikkat edilmeli, güvenilir olmayan yerler tercih edilmemelidir.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞININ İZNİ

Paketli dondurmalar ve buzlu gıdaların etiketini okumak çok önemlidir. İthalat ve üretim iznine, son tüketim tarihine dikkat edilmelidir. İzinsiz ve son kullanma tarihi geçmiş ürünler tüketilmemelidir. Servis edilen dondurucunun da yeterli soğuklukta olmasına dikkat edilmelidir.

Külahlı dondurma ya da kağıt helva tercih edenler günlük beslenme düzeninden 1 orta dilim ekmek çıkardıklarında 1 adet külah ya da 1 adet kağıt helva yeme hakkına sahip olabilirler.

Yoruma kapalı.