Yoğurt Zayıflatır Mı?

Kilo verirken yapılması gerekenler düzenli bir diyet programı ve spor olmalıdır. Ayrıca aldığınız kalorileri hesaplayarak, buna göre bir denge kurmanız daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ne olursa olsun, bu düzeni uzun süre devam ettirebilmek başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Tek bir gıdaya bağlı ve hatta uzun süreler aç kalarak yapılan diyetler kesinlikle sağlıklı değildir ve sizi amacınıza ulaştırmayacaktır.

Kilo verirken öğünlerinize katabileceğiniz çok sağlıklı bir besin de hiç şüphesiz yoğurttur. Yoğurt yemeye başladığınız zaman hemen kilo vermeye başlamayacak olabilir ancak içerisindeki besin değerleri sayesinde hem sağlığınızı korumanıza yardım edecek hem de kilo vermenize yardımcı olacak bir ek besin özelliği görecektir.

Yoğurt Zayıflamanıza Yardımcı Olur!
Yapılan araştırmalar sonucunda en kaliteli protein kaynaklarından birinin de yoğurt olduğu keşfedilmiştir. Kilo verebilmenin en önemli kurallarından biri de protein ağırlıklı beslenmek olduğu için, yoğurt diyet listelerinizin vazgeçilmezleri arasında yerini almalıdır. Ayrıca protein bakımından bu kadar zengin olmasının yanında düşük kalori miktarı ile kilo vermek isteyenlerin en sağlıklı dostu olmayı hak ediyor. 100 gram yoğurt yediğiniz zaman yaklaşık 65 kalori ve 5.2 gram protein almış olursunuz. Yoğurdun protein oranının bu denli yüksek olması sayesinde daha uzun süre tokluk hissetmiş olursunuz. Bu da daha az kalori almanıza yardımcı olacağı için dolaylı yoldan kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca yoğurt, kilo vermek için abur cubur yemeyi bırakmak zorunda kalan biri için çok besleyici bir besin görevi de görmektedir. Ara öğünlerde yiyeceğiniz bir tabak yoğurt, uzun süre açlık hissinizi bastıracaktır ve bu sayede daha az kalori almış olacaksınız. Yoğurdun bunlar dışında bir güzel özelliği daha mevcut. Yapılan araştırmalar, yoğurt tüketiminin bel bölgesindeki yağlanmayı azaltacağını kanıtladı.

Yoğurdu Diyetinize Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Yukarıda birçok yararından bahsettiğimiz yoğurt bu özellikleri ile diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasına girmeyi hak ediyor. Peki ama bu faydalı besini diyet listesine nasıl ekleyeceğiz? Öncelikle yoğurt diyeti yapanlar, yoğurdu öğün arası atıştırmalığı olarak bir numaralı seçenekleriniz arasına koyabilirsiniz. Besleyiciliği ve tok tutma özelliği sayesinde daha az kalori almanıza yardımcı olacaktır. Sadece yoğurt yerken zorlanıyorsanız, içerisine küçük meyve parçacıkları ekleyebilirsiniz. Ancak dışarıda hazır olarak satılan meyveli yoğurtlar yerine evde hazırlamanız daha uygun olur. Çünkü o besinlerin içerisine gereğinden fazla şeker katılmakta. Dolayısıyla alacağınız kalori de artmakta.

Yoğurdun kilo verdirme faydası yanında, sindirim sistemini de düzenleme özelliği vardır. Bağırsaklarda bulunan iyi huylu bakterileri besleyen yoğurt, kötü huylu bakterilerin düşmanı olduğu için sindiriminizi düzene sokacaktır.

Yapılan spordan sonra eğer kendinizi halsiz hissediyorsanız, bir tabak yoğurt sizi kendinize getirecektir. Yoğurt yüksek protein oranı sayesinde spor sonrasında yıpranan kasların, kendine gelebilmesine yardımcı olur. Ancak her besinde olduğu gibi yoğurtta da yağ ve kalori bulunmakta. Bu yüzden aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Yoruma kapalı.