Portakal Kaç Kalori?

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan portakal bilinen en iyi C vitamini deposudur. Portakal sadece grip, nezle gibi hastalıklarda değil diyet listelerinde de sıkça yer alan bir meyvedir. Her bireyin günlük vitamin, mineral, protein, yağ, karbonhidrat gibi besin yapılarına ihtiyacı vardır. Bazı meyveler vitamin deposu, bazı sebzeler ise protein deposu olabiliyor. Yani her besinin kendine özel içerikleri ve kalori miktarları oluyor.

Diyet döneminde kilo vermek için bilmeniz gereken ve bu konu üzerinden beslenmeniz gereken tek şey günlük alınacak olan kalori miktarıdır. Günlük kalori miktarını ne kadar düşük alırsanız kilo alma ihtimaliniz de o kadar azalır. Vücut dışarıdan az kalori alınca depo ettiği besin yapılarını parçalar ve enerji ihtiyacı için onları kullanır. Buda kilo vermenize neden olur.

Kış aylarının sevilen C vitamini açısından zengin meyvesi portakal her gün tüketildiğinde soğuk havalarda hastalanmaya engel olur. Bir adet portakal günlük C vitamini karşılamakla kalmaz iki katı değer içerir. Portakal içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Bunlar A-C-B6-B2 vitaminleri, folat, niasin, fosfor, magnezyum, selenyum, çinko ve bakır mineralleridir. Eğer portakalı direk yemeyi sevmiyorsanız suyunu sıkıp içebilirsiniz. Portakal yapısı itibari ile iç kısmında sıvı olan bir meyvedir. Suyunu sıkıp içerek de gerekli C vitaminini almış olursunuz. Portakalı soyduğunuz zaman üzerinde beyazımsı bir tabaka bulunur. Bu tabaka lif içerdiği için diyet döneminde portakalı sıkça tüketebilirsiniz. Lif içeren besinler sizi tok tutar ve vücutta yağın yerini tutar. Vücut lif aldığı takdirde depoladığı yağları yakar. Buda sizin fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlar.

Portakalı mevsiminde tüketmeye özen gösterin. Ayrıca organik olması da önemli bir faktördür. Çoğu meyve sebze içerisinde hormon enjekte edilip yapısı ile oynanıyor. Bu yüzden meyve ve sebzeleri taze ve mevsiminde alıp diğer mevsimlerde kullanmak için derin dondurucu da saklayabilirsiniz. 1 adet ortalama boy portakal içerisinde yaklaşık olarak 100 kalori miktarı bulunur.

Portakalı sıkıp suyunu tüketenler için ise bir bardak portakal suyunda 45-50 kalori vardır. Eğer herhangi bir mide ya da sindirim sorununuz var ise portakalı tüketirken aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle mide yanması gibi sorunları olan kişiler fazla portakal tükettiğinde rahatsızlıkları artacaktır. Çünkü portakal içerisinde asit bulunur ve buda mide yanmasını arttırabilir. Diyet yaparken ara öğünlerde bir adet orta büyüklükte portakal tüketebilirsiniz. Portakal içerisinde şeker bulunduğu için diyet zamanında günde 1 adet tüketilmesi önerilir. Ayrıca diyet zamanında portakal tüketmek diyet yaparken halsiz ve güçsüz kalan vücudunuzun düzelmesini sağlar. Çünkü portakal direk olarak bağışıklık sistemine etki eder. Vücudu güçlendirir ve enerji verir. Bu diyet zamanında yorgunluk hissini ortadan kaldırır. Diyette portakal suyu yerine direk olarak portakalı tüketmek daha az kalori aldıracaktır.

Yoruma kapalı.