Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Yürümenin Faydaları

Birçok hastalığı önleyerek yaşam kalitenizin artmasını sağlayan yürüyüş en basit ve en faydalı egzersizlerin başında gelir. Düzenli olarak günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak hem kalp sağlığınızı korur hem de metabolizmanızı hızlandırarak daha kolay kilo verebilmenizi sağlar. Yürüyüş yapmanın yaşam biçimi haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar sadece beden değil ruh sağlığı açısından da önemli olduğunu belirtiyor. Yemeklerden 2 saat sonra yapılmalıdır. Yürüyüşe ilk defa başlayacak olan kişiler ilk günlerde daha hafif tempoda zamanla hızlarını arttırarak devam etmeleri tavsiye edilir.

Yürümek Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Hafif ve hızlı tempoda yapılan yürüyüşler kasların ritmik olarak çalışmasını sağlar. Dakikada 6 kalorinin yakılmasını sağlayan yürüyüş yapmak metabolizmanızı hızlandıracaktır. Bacak, kalça ve bel bölgenizdeki yağların daha hızlı parçalanarak vücuttan atılmasını sağlayan bu egzersizi her yaştan kişi rahatlıkla yapabilir. Yağları yakar ve sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar. Yediklerinizde aşırıya kaçmadan her gün düzenli olarak 30 dakika yürüyüş yaptığınızda yılda 7 kilo verebilirsiniz. Yemeklerden aldığınız kalorilerin hesabını yaparak günde kaç dakika yürümeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Düzenli olarak yaptığınız yürüyüşler oturup dinlenir haldeyken bile metabolizmanızın çalışmasını sağlar. Bağırsaklarınızı çalıştırarak besinlerin daha kolay yakılmasına yardımcı olur. Özellikle bölgesel zayıflama konusunda işinizi kolaylaştırır. Bacak ve kalça kaslarınızı çalıştırarak sıkılaştırır ve daha fit görünmenizi sağlar. İştahınızı kontrol altına alan bu egzersiz sayesinde süre bir şeyler atıştırma alışkanlığınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Size enerji vererek yorgunluk hissetmenizi önleyen yürüyüş kilo vermek isteyen kişilerin mutlaka yapması gereken bir spordur.

Yürüyüşün Ruhsal Faydaları

Mutluluk hormonu olan endorfin seviyenizi yükselten yürüyüş özellikle açık havada yapıldığı zaman kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar. Günün tüm stresinden kurtularak size canlılık kazandırır. Yorgunluk ve halsizlikten kurtularak yaşamınızı daha aktif hale getirir. Solunum kapasitenizi arttırarak daha kolay nefes alıp verebilmenizi sağlar. Vücudunuza aldığınız oksijen miktarı artacağından zihinsel olarak çok daha güçlü olursunuz. Yaratıcı düşünme seviyenizi artırarak unutkanlık ve konsantrasyon sorunu yaşamanızı önler. Uzun vadede sizi Alzheimer ve depresyondan korur.

Yürüyüş Yapmanın Diğer Faydaları

– Eklem ve kaslarınızı çalıştırarak daha esnek hale gelmesini sağlayan yürüyüş sayesinde bel ve boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

– Trigliserid adı verilen kandaki yağ oranını düşürerek kötü kolesterolden sizleri korur.

– Kan basıncını dengeleyen yürüyüş tansiyonunuzun yükselmesini önler.

– İnsülin direnci sağladığından özellikle şeker hastalarına tavsiye edilen yürüyüş sayesinde kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz.

– Mide, bağırsak, göğüs, prostat ve rahim kanserine karşı sizi koruyan yürüyüşün düzenli olarak her gün yapılması önemlidir.

– Kalp krizi ve felç geçirme riskinizi azaltır.

– Kemiklerinizi daha kuvvetli hale getiren bu egzersiz özellikle menopoz dönemindeki bayanların kemik erimesi (osteoporoz) sorunu yaşamasını önler.

– Kalp ve akciğer sağlığını koruyan yürüyüş sayesinde ömrünüzü uzatabilirsiniz.

– Bağışıklığınızı güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Yoruma kapalı.