Kalorisi Az Yemekler

Yediğiniz besinlerin kalori değerini öğrenerek yaptığınız yemeğin kalorisini hesaplayabilirsiniz. Kilo verebilmek için günlük aldığınız kalori miktarını düşürmeniz gereklidir. Kadınların Günde 1800-2400 kalori, erkeklerin 2200-3000 kalori ve 18 yaştan küçük çocukların 1000 – 3200 kalori almaları gereklidir. Bu durum yaptığınız iş ağırlığına ve mevcut hastalığınızın olup olmasına göre değişebilir. Ayrıca sporcuların daha fazla kalori almaları gereklidir. Özellikle kalorisi az olan yemekleri öğünlerde tüketerek günlük almanız gereken kalori seviyenizi geçmemeyi başarabilirsiniz.

Ispanak
K vitamini, demir, folik asit, çinko, magnezyum, kalsiyum gibi birçok mineral bakımından zengin olan ıspanağın kalorisi oldukça düşüktür. 100 gram ıspanak 7 kaloridir. Öğle ya da akşam yemeklerinizde ıspanak çorbası tüketebilirsiniz. Baharatlı yumurtalı ıspanak, ıspanak salatası ya da ıspanaklı pilav yaparak öğünlerde az kalori alarak karnınızı doyurabilirsiniz.

Kabak
Besin öğeleri bakımından zengin olan kabak kalorisi düşük bir sebzedir. Bağırsakları yumuşatarak sindirim sistemini düzenleyen kabağı salata, haşlama, ızgara ya da yemeğini yapabilirsiniz. 100 gramı 16 kalori olan kabağı az yağda kavurup üzerine yoğurt koyarak tüketebilirsiniz.

Lahana
100 gramı sadece 24 kalori olan beyaz lahana diyet yemeklerinde mutlaka olması gereken bir sebzedir. Haşlanarak hazırlanan detoks suyunu tüketerek vücudunuzdaki ödemden kurtulabilir ve yağlarınızı daha hızlı eritebilirsiniz. Lahana çorbası, salatası veya yemeğini yapabilirsiniz. Yemek yaparken içine tuz konulmamalıdır. Az miktarda yağ ve dilediğiniz kadar baharat kullanabilirsiniz.

Kereviz
%95’i su olan kereviz tam bir lif deposudur. Yüksek lif oranı sayesinde midede dolgunluk hissi vererek sizi uzun süre tok tutan kerevizi yemeklerde tüketebilirsiniz. Çiğ olarak salatada veya çorbalarınızda kullanabilirsiniz.

Karnabahar
Oldukça faydalı bir kış sebzesi olan karnabaharı haşlayıp içine az miktarda zeytinyağı ve 1 limonu sıkarak tüketebilirsiniz. 100 gramı sadece 28 kalori olan karnabahar vücudunuzda detoks etkisi yapacak ve toksinleri atmanızı sağlayacaktır.

Kendinize Özgü Salata Hazırlayın
İstediğiniz sebzeyi kullanarak kendinize özgü hazırlayacağınız salataların kalorisi oldukça düşüktür. Diyet listelerinde sınırsızca tüketilmesine izin verilen salatalarda az miktarda yağ kullanılabilirken tuz kesinlikle kullanılmamalıdır. Salatanızda kullandığınız sebzelerin kalorisini öğrenerek bir kase salatanın kaç kalori olduğunu hesaplayabilirsiniz.

– 1 adet domates 14 kalori
– 1 adet salatalık 10 kalori
– 100 gram brokoli 32 kalori
– 100 gram havuç 35 kalori
– 100 gram marul 15 kalori
– 100 gram mantar 14 kalori
– 100 gram yeşil biber 15 kalori
– 100 gram domates 18 kalori
– 100 gram limon 27 kalori
– 100 gram turp 16 kalori
– 100 gram roka 25 kalori
– 100 gram semiz otu 15 kalori

Et Ürünleri Kaç Kaloridir?
Protein ihtiyacınızı karşılayan kırmızı ve beyaz eti diyet listenizde mutlaka bulundurmalısınız. Yağsız haşlama, fırında ya da ızgara olarak pişirebilirsiniz.

– 100 gram ızgara kuzu eti 280 kalori
– 100 gram ızgara dana biftek 277 kalori
– 100 gram ızgara tavuk 125 kalori
– 100 gram ızgara balık 121 kalori

Yoruma kapalı.