1 Porsiyon Patates Kızartması Kaç Kalori?

Patatesin Beslenme Açısından Değerleri

Patatesin içerdiği besin değerleri arasında en büyük pay potasyumundur. Potasyum açısından çok zengin olan patatesin 100 gramında bulunan besin değerleri şöyledir: 421 miligram potasyum, 6 miligram sodyum, 12 miligram kalsiyum, 23 miligram magnezyum, 19,7 miligram C vitamini, 0,8 miligram demir, 17 gram karbonhidrat, 2 gram protein.

Patatesin Beslenmedeki Yararları

Patates enerji verici bir besin olduğundan günlük hayatta gerekli olan dinçliği sağlamada etkilidir. Potasyum miktarı çok yüksek olan patatesin tüketilmesi vücutta oluşan krampları önler. Patates sert bir besin olduğundan bağırsaklarda sindirimi uzun sürede gerçekleşir. Böylece daha uzun zaman tok kalmak mümkün olur.

Patatesin Beslenmedeki Zararları

Patates yenildiğinde kandaki şeker seviyesini düşürdüğü için diyabet hastaları doktora danışarak patates tüketmeye ya da tüketmemeye karar vermelidir. Filiz çıkarmış patateslerin yenilmesi durumunda filizlerden kaynaklı kimyasallar nedeniyle baş ağrısı, mide bulantısı, ateş basması, ishal, kusma, mide ağrısı, huzursuzluk gibi kötü durumlar oluşabilir. Kesinlikle filizli patatesler yenmemelidir.

Patatesi Sağlıklı Tüketme

Her yiyecekte olduğu gibi patateste de pişirme yöntemi yiyeceğin kalorisini değiştirir. Patatesin birçok yemekte, börekte ya da yalnız olarak tüketilme şekli vardır. Uzmanların önerdiği patates tüketme şekli haşlanmış olanıdır. Yağ içermediğinden en sağlıklı hali böyledir.

Patatesin Kalorisi

Çiğ patatesin 100 gramında 76,7 kcal vardır. Ama çiğ olarak patatesi tüketmek mümkün olmadığından pişirme şekillerine göre incelendiğinde 100 gram haşlanmış patates 93 kaloridir. Herkesin severek yediği 1 porsiyon patates kızartması kaç kalori sorusunun cevabı 311,9 kaloridir. Porsiyonun miktarı 100 gramdır. İki farklı pişirme yöntemi karşılaştırıldığında gram olarak aynı olan haşlanmış ve kızartılmış patatesin kalorileri oranı kıyaslandığında kızartılmış olan haşlanmış olanın üç katıdır. Bu sebeple haşlanmış olan en sağlıklı olandır. Patatesle yapılan yemeklerin 100 gramında bulunan kalori miktarı; patates oturtma 214 kcal, patates püresi 88,4 kcal, patates kroket 127 kcal, patates graten 132 kcal, patates salatası 143 kcal, patatesli börek 185 kcal, elma dilim patates 123 kcal, röşti 138 kcal.

Yoruma kapalı.