10 Günde 5 Kilo Verdiren Aristo Diyeti Nedir?

Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

Aristo diyeti son dönemin en popüler kilo verme programları arasında sayılmaktadır. İsmini bir filozoftan alan diyet, çiğ meyve ve sebze tüketimine dayalı olarak yapılmaktadır. Diyetin, diğer diyetler gibi katı kuralları bulunmaktadır. Kurallara uygun olarak diyet yapıldığında, kısa sürede etkili bir şekilde kilo verildiği belirtilmektedir. Diyete başlamadan önce bir doktora ya da diyetisyene başvurmak önemlidir.

YouTube video

Bazı diyet programlarının vücuda etkileri yüksek olacağından dolayı kişinin diyet öncesinde sağlık kontrolünden geçmesi yararına olabilir. Diyet boyunca glutenli gıdaların tüketimi kesinlikle yasaktır. Çiğ meyve ve sebzeler ile birlikte et ürünleri de tüketilerek diyet tamamlanmaktadır.

Aristo Diyeti nedir , aristo diyeti nasıl yapılır , dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir iyice bilgi almak gereklidir. Kilo verdiren Aristo diyetinin veya uygulanmış olan aristo diyetinde kısa sürede net sonuç alındığı görülmüştür.

Diyetin en önemli tarafı, diyet boyunca verilen kiloların kısa sürede tekrar alınmamasıdır. Kilolarından kalıcı olarak kurtulmak isteyenlerin bu diyeti tercih etme nedeni de budur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için diyet çok idealdir.

Aristo Diyeti Vücudu Nasıl Etkilemektedir?

Aristo diyeti ile beslenme planı düzenlendiğinde mevsim sebzeleri genel olarak çiğ bir şekilde tüketilmektedir. Beslenme diyetinden eksik edilmemesi gereken besinler; semizotu, ıspanak, şalgam yaprağı, karalahana, çin lahanası, kereviz ve yeşil sebzelerdir. Diyet uygulandığında kısa sürede epifiz bezi temizlenmektedir. Hormonların da bu sayede düzene girdiği, vücudun yağ yakmaya hazır bir hale geldiği görülmektedir. Meyve tercihlerinde meyve şekeri düşük olanlar diyete alınmaktadır. Ispanak gibi besinlerin pişirilerek yenmesi gerekmektedir.

Diyetin Kaynağı Nedir?

Diyet ismini ünlü Yunan filozoftan almaktadır. Ünlü filozof Aristo’ya göre dünya 5 element esas alınarak inşa edilmiştir. Diyetin ortaya çıkması Yunan profesör ve Gastronomi uzmanı Giorgos Palisidis ile mümkün olmuştur. Bu diyetin orijinal halinde yer alan besinler, ünlü filozof Aristo’nun doğduğu Yunanistan’ın kuzey bölgesine ait olan yiyeceklerdir. Ünlü yunan filozof da bu bölgede doğmuş ve bu bölgenin beslenme kültürünü uygulamıştır.

10-gunde-5-kilo-verdiren-aristo-diyeti-nedir

Aristo diyeti orijinalinde yer alan yiyecekler, arkeologlar tarafından topraktan çıkarılan antik Yunanlılara ait mutfak eşyalarına dayanılarak Giorgos Palisidis tarafından belirlenmiştir. Diyette kullanılan tüm meyveler, yeşillikler, içecekler, bal ve diğer ürünler, Aristo zamanında etrafta bulunan yiyeceklerden oluşmaktadır. Diyetin düzenlenmesindeki amaç ise, Aristo zamanındaki filozofların sahip oldukları sağlıklı ve zayıf vücuda sahip olmak olarak belirtilmektedir.

Son yıllarda Yunanistan’daki bazı otel ve restoranlar bu diyeti Aristo Menü olarak müşterilerine servis etmektedir. Diyetin orijinalinde, diyetinde felsefesinde yer alan elementler, diyetteki yiyecekler ile temsil edilmektedir. Diyet, Akdeniz diyeti özelliği göstermektedir. Lif bakımından zengin yiyecekler, probiyotikler, antioksidanlar, iz elementlerle dolu bir diyet olarak yiyeceklerin ham halinin tüketilmesini gerektirmektedir. Diyetin ülkemizde uygulanan yöntemi biraz daha farklı olmaktadır. İsveç diyeti gibi etkili sonuçlar veren bir diyettir.

Diyetin Temel Kuralları Nelerdir?

Aristo diyeti uygularken yiyeceklerin çiğ bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Glutenli olan hiçbir gıda maddesi tüketime konu edilmemelidir. Yasak olan yiyecekler arasında; beyaz un, ekmekler, hamurlu yiyecekler, tam buğday un, çavdar unu ve ekmeği, yulaf ve yulaflı bisküviler, kek, börek, poğaça ve hazır ürünler yer almaktadır. Diyetin revize edilmiş hali ile ilk 3 hafta boyunca alınan gıdaların %80’i çiğ sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. 1 haftanın yalnızca 2 gününde meyve tüketimi yapılmalıdır. Bitki çayları tüketimi diyet boyunca yüksek düzeyde gerçekleşmelidir.

Diyet boyunca; patates, mısır, havuç, bezelye, makarna, karpuz, kiraz, nescafe, meyve suyu, pirinç kesinlikle tüketilmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Aristo diyeti boyunca ana öğünler kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kilo verme düşüncesi ile bu süreçte strese girmeye gerek yoktur. Sebze bolca tüketilmelidir.

Meyve porsiyonu bir avuç içi büyüklüğünü aşmamalıdır. Günde en az 10 bardak su içilmeli ve 30 dakikalık fiziksel bir aktivite yapılmalıdır. Bu süreçte D vitamini almak adına vücudun güneş görmesi faydalı olabilmektedir. Diyetin 1.haftasından sonra haftada bir kere olmak şartı ile sade dondurma yenebilir. Üç haftada bir kez kuru bakliyat yemeye de izin verilmektedir.

Diyet ile Ne Kadar Zayıflamak Mümkündür?

Diyet ile kısa sürede fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Diyet istikrarlı bir şekilde uygulandığında 10 günde 5 kiloya kadar kilo kaybı gerçekleşeceği belirtilmektedir. Başka bir kaynağa göre de diyetin uygulanması ile mevcut kilonun %10’u kadar bir kilo kaybı olacağı söylenmektedir. Haftada 1 beden ve ayda 2 beden incelmek, bu diyet ile mümkün hale gelmektedir. Diyet ile 3.haftadan sonra olumlu etkiler alınmaya başlanmaktadır.

Aristo Diyeti Diyet Listesi Program Nedir?

Aristo diyeti için farklı diyet listesi vermek mümkündür. Diyetin mantığını anlamak adına basit bir program verilecektir. Diyete sadık kalındığında önemli düzeyde kilo vermek mümkündür. Diyet programı detoks olarak isimlendirilmektedir. Detoks, haftanın 2 günü uygulanabilmektedir.

  • Kahvaltı öncesinde yarım parça greyfurt suyu,
  • Kahvaltıda; 2 adet yumurta, yağsız bir dilim peynir, domates ve bol yeşillik,
  • Öğle yemeğinde; ızgara olarak herhangi bir et, 1 porsiyon yağsız yoğurt, salata,
  • Akşam yemeğinde; balık, tavuk ya da kırmızı eti ızgara olarak tüketmek mümkündür. Ayrıca akşam yemeğinde buharda pişmiş sebze yemeği ve salata da tüketilmelidir.
10-gunde-5-kilo-verdiren-aristo-diyeti-nedir
Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet programına alternatif olarak uygulanabilecek başka bir diyet programı daha bulunmaktadır. Alternatif diyet programı şöyledir:

  • Kahvaltı öncesinde; bal ve limonla karıştırılarak hazırlanan bir bardak su,
  • Kahvaltıda; 2 adet haşlanmış yumurta, yağı az olan peynir ve salata, 3 yumurta (3 beyaz ve 1 tam yumurta) ile hazırlanmış omlet,
  • Ara öğünde; 2 adet salatalık, 1 adet tarçınlı yeşil elma, 1 çay bardağı kadar sarı leblebi, 1 bardak rezene çayı,
  • Öğle yemeğinde; tek tip yeşil salata ve yanında doyana kadar et,
  • Ara öğünde; 2 adet salatalık, 1 kase çilek ya da 1 adet yeşil elma, 1 bardak rezene çayı,
  • Akşam yemeğinde; ara öğünün aynısı olacak şekilde bir tüketim uygulanmalıdır.

Aristo Diyeti Zararları Nelerdir?

Aristo diyeti zararları ile ilgili herhangi bir durum tespit edilmemiştir. Programda yer alan beslenme kurallarına uyularak diyet tamamlanabilir. Diyet öncesinde bir diyetisyenden fikir almak her zaman için faydalı olmaktadır. Yapılan diyet programları kişiye uygun olarak hazırlandığında daha kısa sürede sonuçlar almak mümkündür. Ayrıca vücudunda herhangi bir rahatsızlığı olanlar ile hamile olanların bu diyetten uzak durması gerekmektedir.

10 Günde 5 Kilo Verdiren Detoks Nedir?

İnternette 10 Günde 5 Kilo VERDİREN Detoks şeklinde aranan diyet, Aristo diyeti olmaktadır. Diyeti uygulayarak çok geçmeden kilo vermek mümkündür. Bu diyeti Yumurta diyeti ya da Oruç diyeti olarak adlandırılan diyetlerden ayıran önemli bir özelliği, verilen kiloların uzun süre boyunca geri alınmamasına yol açmasıdır.

10-gunde-5-kilo-verdiren-aristo-diyeti-nedir

Oruç diyeti ile zayıflayan birçok ünlü bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından da önerilen ve bir diyetten ziyade doğru beslenme olarak adlandırılan uzun süreli açlık, oruç beslenmesi kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Buse Terim aralıklı diyet ile zayıflayan ünlülerin başında gelmektedir. 25 Kilo Veren Buse Terim Nasıl Zayıfladı yazımızdan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.