Parlement Mavisi Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Parlement Mavisi Koltuk Nasıl Dekore Edilir?

Parlement mavisi koltuk alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta koltuklarınızı koyacağınız odanın iyi ışık alıp almadığıdır. Bunun nedeni, iyi ışık almayan oda gündüz bile hafif karanlık veya loş olacaktır. Parlement mavisi koltuk da koyu tonlarda olduğundan dolayı odanızı daha karanlık gösterebilir.

YouTube video

Fakat bunun da çözümü mevcuttur. Duvarlarınızı ve diğer mobilyalarınızı açık renk tercih ettiğiniz takdirde bu sorun ortadan kalkacaktır ve odanız daha ferah ve aydınlık bir görünüme kavuşacaktır. Bu nedenle sadece koltuklarınız ile kalmayıp duvar boyanızdan halınıza ve diğer mobilyalarınıza kadar bir uyum içinde olur iseniz koltuklarınız göze batmayacak ve odanız bütünü ile göze hoş görünecektir.

Parlement Mavisi Koltuk ile Uyumlu Renkler Nelerdir?

Parlement mavisi koltuk ile uyumlu renkler daha çok açık ve yumuşak tonlardaki renkler olmaktadır. Parlement mavisi her ne kadar zor bir renkmiş gibi dursa da, çok kapsamlı ve pek çok renk ile yan yana geldiğinde uyumlu durabilecek bir renktir. Burada doğru kombinlemek ve evinizin aurasını iyi bilmek çok önemlidir.

Her renk, her eve kullanılamaz diye bir şey söz konusu değildir. Elbette ki istediğiniz her rengi evinizin tüm alanlarında kullanabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken konu alanın genişliğine, ne kadar ışık aldığına ve hatta nereden ışık aldığına göre değişmektedir. Burada size parlement mavisi ile uyumlu renkler yardımcı olacaktır.

1- Parlement Mavisi Koltuk ile Grinin Uyumu

Parlement mavisi koltuk ile en uyumlu renklerden biri şüphesiz ki gridir. Gri ile parlement mavisi koltuğun nasıl kombin edileceğine değinmek gerekirse şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Koltuğunuzun kırlentlerini gri tercih edebilirsiniz.
  • Koltuk takımınızın berjerlerini parlement mavisi ile grinin içinde bulunduğu karışık desenli şekilde tercih edebilirsiniz.
  • Halınızı gri tonlarında tercih edebilirsiniz
  • Fon perdelerinizi gri tercih edebilirsiniz
  • Ve son olarak mobilyalarınızı gri tercih edebilirsiniz.

parlement-mavisi-koltuk-seciminde-dikkat-edilmeli

Fakat bunları yaparken yukarıda belirtilen tüm eşyaları gri tercih ederseniz de doğru olmaz bir veya iki tanesini gri tercih edip, diğerlerini de ton sür ton şeklinde parlement mavisinin ve grinin tonlarını koyulu açıklı olarak tercih etmeli veya bu tonlara uygun renkler seçmelisiniz. Örneğin; saks mavisi gri koltuk takımı tercih ettiğinizi varsaymak gerekirse halınızda ve fon perdelerinizde daha soft ve yine parlement mavisinden hafif geçişli desenler tercih etmelisiniz.

2- Parlement Mavisi ile Ekru, Krem ve Bej Tonlarının Uyumu

Daha çok dar ve karanlık alanlarda tercih ettiğiniz parlement mavisi koltuk takımınızı ekru, krem veya bej tonları ile kombinleyerek daha geniş ve ferah bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Özellikle dar ve karanlık alanlarda parlement mavisi koltuk kullanacaksanız yalnızca bir parçasını parlement mavisi seçebilirsiniz.

Örneğin; üçlü koltuğunuzu parlement mavisi seçip, kırlentlerini krem tonlarında tercih edebilirsiniz. Buna bağlı olarak kırlentler ile aynı tonda berjer seçerek takım yapabilirsiniz. Fon perdeleriniz düz krem rengi olup, halınızı da krem baz üzerine parlement rengi geçişli tercih ederseniz, odanız hem daha aydınlık hem de daha geniş görünecektir.

3- Parlement Mavisinin Pudra Rengi ile Uyumu

Son zamanlarda parlement mavisi ile uyumlu renkler skalasında yer alan bir diğer renk de pudra pembesi olmaktadır. Parlement mavisi koltuk ile en sık karşılaşacağınız ve takım haline getirilmiş renk pudra pembesi olmaktadır. Özellikle açık parlement mavisi ile daha uyumlu duran pudra pembesi ve somon rengi gibi soft renkler oldukça göz alıcı ve dikkat çekici olmaktadır.

parlement-mavisi-koltuk-seciminde-dikkat-edilmeli
Parlement Mavisi Koltuk Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Girdiği ortama sıcaklık ve hoş bir görünüm kazandıran bu iki renk evinize ayrı bir hava katacaktır. Yine dar alanlarda tercih edilmesi doğru olan ve kullanıldığı alana ferahlık getirecek olan bu renklerin daha uzun yıllar boyunca modasının geçmeyeceği de aşikar bir durumdur.

4- Parlement Mavisi ile Gold ve Gümüş Kullanımı

Gold ve gümüş parçalar şüphesiz ki girdiği her ortama bir ağırlık katmaktadır. Eğer siz de klasik çizgilerden ve modellerden hoşlanıyorsanız parlement mavisi koltuk takımlarınızı gold veya gümüş rengi ile kombinleyebilirsiniz. Özellikle mobilyalarınızı gold veya gümüş tercih ederseniz hem daha hoş görünüm elde etmiş olup, hem de kombinlemesi sizin için daha kolay olacaktır.

Buna bir örnek vermek gerekirse; parlement mavisi koltuk takımı alıp, koltuklarınızın mobilya kısmını gold veya gümüş metal seçebilirsiniz. Ortaya koyacağınız sehpayı cam tercih edip, ayaklarını yine koltuklarınızla aynı renk metalden tercih edebilirsiniz. İçerisinde gold veya gümüş detaylar geçen biblo veya çerçeveler ile odanızın uyumunu destekleyebilirsiniz.

5- Parlement Mavisi ile Toprak Tonlarının Uyumu

Belki de kombinlemesi en zor gibi duran bu iki renk tonları yan yana geldiğinde inanılmaz bir uyum ve ahenk içerisinde olacaktır. Son zamanların en çok tercih edilen koltuk modellerinden olan parlement mavisi chester koltuk takımınızı tarçın veya kiremit tonları ile kombinlediğiniz takdirde göze daha hoş görünecektir. Özellikle yine kırlent, yastık, halı ve perde gibi yan ürünleri toprak tonlarında tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır.

parlement-mavisi-koltuk-seciminde-dikkat-edilmeli

Parlement mavisi koltuk takımını toprak tonları ile kombinlemeyi tercih edeceğiniz alanlar, özellikle çok ışık alan ve geniş alanlar olması durumunda göze daha güzel görünecektir. Bu şekilde daha doğru bir seçim olacaktır. Çünkü her iki renk de koyu tonlara kaçtığı için dar alanları daha dar gösterme, karanlık alanları daha karanlık gösterme riski bulunmaktadır.

6- Parlement Mavisi ile Yeşil Tonlarının Uyumu

Bu iki renk yan yana geldiğinde çok riskli olmakla birlikte doğru kombinlendiği takdirde mükemmel sonuçlar doğurabilecek renklerdendir. Özellikle parlement mavisi koltuk seçip kırlentlerini çimen yeşili veya haki yeşili seçerseniz çok farklı ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Hatta bir çılgınlık yapıp araya fuşya tonlarında ufak nüanslar da katarsanız çok daha güzel olacaktır.

Parlement mavisi yerine tercihen petrol mavisi koltuk veya saks mavisi koltuk takımı da yeşil tonları ile uyumlu olacaktır. Ya da parlement mavisi koltuk bulamadığınız takdirde parlement mavisi koltuk örtüsü ile koltuklarınızı kaplatarak hem tasarruf etmiş olursunuz hem de istediğiniz renk koltuklarınıza kavuşmuş olursunuz. Üstelik yalnızca oturma grubu, salon gibi yerlerde değil; çocuk odası, mutfak ve antre gibi yerlerin dekorasyonu için de bu renkler tercih edilebilir.

parlement-mavisi-koltuk-seciminde-dikkat-edilmeli

Salonların vazgeçilmez unsurları arasında koltuk takımları bulunmaktadır. Koltuk takımları kadar televizyon ünitesi de önem taşımaktadır. Salonda koltuk takımları, halı ve perdelerle uyum sağlamak amacıyla tercihinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Tv Ünitesi Modelleri | En İyi 2 Tv Sehpası Modeli yazımızdan modellere bakabilirsiniz.

 

 

Yoruma kapalı.