3 Günlük Ödem Attırıcı Diyet Listesi

Ödemi Azaltmak İçin Diyet

Ödem veya şişlik, alışılmadık derecede büyük miktarlarda dolaşım sisteminizde veya interstisyel boşluğunuzda – hücreleriniz arasındaki boşlukta toplandığında oluşur. Ödem en sık bacaklarınız, ayak bilekleriniz ve ayaklarınız dahil olmak üzere alt ekstremitelerinizde görülür. Spesifik diyet stratejileri ödemenizi azaltmada faydalı olabilir, ancak diyetinizi ayarlamadan önce doktorunuzla birlikte bu tedavi yaklaşımının yararlarını ve sakıncalarını mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Ödem Bilgisi

Olası ödem nedenleri, uzun süre oturma veya ayakta durma, bacak ven kapaklarınızın zayıflaması ve konjestif kalp yetmezliği ve böbrek hastalığı gibi kronik sağlık sorunları dahil olmak üzere Cleveland Clinic’i not eder. Ödemle ilişkili en yaygın belirti ve bulgular arasında şişkinlik, ekstremitelerinizde şişlik, kas ağrısı veya rahatsızlık, zihinsel durumunuzda hızlı değişiklikler ve yüz şişkinliği vardır. Ödem gelişirse, dispne veya nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

Diyet Stratejileri

Ödemenizin tedavisinde en önemli beslenme stratejilerinden biri olan “Doğal Eczane” nin yazarı olan Alan R. Gaby, tıp doktorunuzun sodyum alımınızı azaltmayı içerdiğini bildirdi. Yüksek sodyum alımı, su tutulmasına neden olabilir ve belirli kişilerde ödemeyi kötüleştirebilir. Hindi, tavuk, beyaz balık ve yumurta gibi lifli ve protein yönünden zengin besinler, ödeminizi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Süzme peynir, kefir ve az yağlı yoğurt da bu sağlık sorununu gidermede faydalı olabilir.

Yararlı Bir Yiyecek

Kuşkonmaz ödemenizin tedavisinde yardımcı olabilir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre kuşkonmaz, doğal bir idrar söktürücü sebze veya vücudunuzdaki aşırı sıvıyı harekete geçiren bir sebzedir. Kuşkonmaz, potasyum, protein, fosfor, K vitamini, folat, C vitamini, A vitamini, tiamin, riboflavin ve manganez gibi mükemmel bir lif ve çeşitli besin kaynağıdır. Kuşkonmaz sodyum bakımından düşüktür ve tarihsel olarak romatizmal koşullar ve adet öncesi sendromla ilişkili şişliğin tedavisinde kullanılır, beslenme uzmanı ve biyolog George Mateljan’ın “Dünyanın En Sağlıklı Gıdaları” yazarı olduğunu not eder.

Ek ipuçları

Birçok faktör veya durum vücudunuzda ödeme neden olabilir. Vücudunuzda herhangi bir yerde şişlik gelişirse, doğru tanı ve tedavi için mümkün olan en kısa sürede birincil bakım sağlayıcınıza bildirmelisiniz. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, süt ürünleri, buğday, soya, mısır, koruyucu maddeler ve kimyasal gıda katkı maddeleri gibi şüpheli gıda alerjenlerini ortadan kaldırmak ödeminize yardımcı olabilir. Ayrıca ticari olarak pişirilmiş ürünler, patates kızartması ve margarinde bulunan trans yağ asitlerini azaltmayı veya yok etmeyi deneyebilirsiniz.

Yoruma kapalı.