6 Adımda Moda Tasarım Çizimleri Nasıl Geliştirilir?

Moda Tasarım Çizimleri Kolay ve Zor Nasıl Yapılır?

Moda tasarım çizimleri kişinin hayal gücünden yola çıkarak ortaya döktüğü tasarımların somut olarak aktarılmasıdır. Birebir çizimlerin yapılması sonrasında oluşturulan parçaların, genelde kıyafetlerin, geliştirilmesinde oldukça etkilidir. Direkt olarak elbiseyi tasarlamak, dikmek hatalara olanak tanırken tam olarak düşünceleri çizimlere döktükten sonra yapma aşamasına geçmek daha net sonuçları doğurmaktadır. Moda tasarımı için desen tasarım, sanat tasarim temel yapısını çizimler oluşturur.

YouTube video

Moda tasarım çizimleri kolay ya da zor olduğu fark etmeksizin kişinin düşündüğü, tasarladığı parçaların kağıda dökülmüş halini temsil eder. Hayal gücünün yüksek olması elbette yaratıcılığa bağlı olarak bu alanda ilerlemeyi sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra çizim teknikleri bilmek, mankeni doğru oluşturmak ve elbette renklendirmeleri yapmak projede ilerlemeyi sağlayacaktır.

Moda Tasarım Çizimleri Nasıl Yapılır?

Çizim yapmak farklı alanlarda gerçekleştirilebilen genelde yetenek bazında oluşturulan ancak teknik bilginin de oldukça fazla olduğu bir etkinliktir. Moda tasarım çizimleri yapmak için ise teknik kısma daha fazla ağırlık vermek gerekir. Çizimlere geçen bir birey öncelikle hayal gücünde yer alan alanı saptamakla işe koyulabilir. Çizeceği durum bir elbise ise manken yaparak temele başlayabilir ancak bir aksesuarı mankenden bağımsız oluşturabilir.

Temel oluşturmak çizimin daha kolay gitmesine sebep olur. Moda çizimleri genellikle mankenler üzerinde tasarım olarak sunulur. Manken bedenlerine varana kadar düşünerek hayalinizi ortaya koyabilirsiniz. Örneğin oluşturacağınız parça bir çocuk manken üzerinde tasarlanabilirken geniş beden üzerinde de yapılabilir. Beden konusunda saptama yaptıktan sonra aklınızda bulunan kıyafetleri oluşturmaya başlayabilirsiniz. Son aşamada renklendirme yapacaksınız malzemelerinizi buna göre seçmelisiniz. Başlangıç aşamasında karakalem çalışmaları işinizi kolaylaştırır.

6-adimda-moda-tasarim-cizimleri-nasil-gelistirilir

Moda tasarım çizimleri en çok geleneksel yöntem olarak kağıt ve kalemle (boyalarla) yapılmaktadır. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte tasarım çizimleri örnekleri bilgisayar ve tabletlerle de ortaya koyulur. Özellikle tasarım alanına özel olarak geliştirilen çizim tabletleri bu konuda işinizi kolaylaştırmaktadır. Fakat burada bireyin bilgi birikimi, çizimlere yönelik düşüncesi ve ilerleme potansiyeli seçeceği yöntem üzerinde etkilidir. Başlangıçta klasik yöntemlerle piştikten sonra tablet kullanmanız daha doğru olacaktır.

Moda Tasarım Manken Çizimi Zorunlu mudur?

Moda ve moda çizimleri denildiğinde bir manken düşünülmemesi neredeyse imkânsız gibi gelebilir. Çoğu zaman tasarlanan bir elbisenin, eteğin duruşunu boyunu anlamak adına manken üzerinde yapılmaktadır. Postürün üzerine nasıl oturacağı, detayların hangi uzunlukta nereye kadar oluşturulacağı mankenli moda tasarım çizimleri üzerinde daha net belli olacaktır.

Manken çizmek her ne kadar işleri kolaylaştırsa da her zaman gerekli olmayabilir. Elbette oluşturulması bir avantajdır. Ancak küpe tasarlarken kabataslak bir kulak üzerinde küpeyi tasarlayabilirsiniz. Aynı zamanda çanta çizimlerinde de bir mankene gerek duymayabilirsiniz. Bu yüzden çizimlerde manken zorunlu değildir. Hayalinizde yer alıp geliştirmek istediğiniz parçaya göre manken çizimine karar verebilirsiniz.

Moda Tasarım Çizimleri Kolay mıdır?

Moda tasarım çizimleri dahil ortaya koyulan tüm çizimler için kolay demek çizimi yapan kişi için haksızlık olacaktır. Saatlerce belki de günlerce üzerinde düşünülen, detayları tasarlanan bu çizimlerin her birey tarafından yapılabilmesi mümkün değildir. Daha önce bahsedildiği gibi hayal gücünün geniş olması aynı zamanda teknik bilgi edinmesi gerekir. Sadece çizim konusunda değil, oluşturacağı ürünün yapılacağı bir kumaş hakkında da bilgi sahibi olması ürününü zenginleştirecektir.

6-adimda-moda-tasarim-cizimleri-nasil-gelistirilir

Çizim yapmak kolay olmasa da zamanla pratiklik kazanılabilecek bir durum haline gelebilir. Tasarım çizimleri örnekleri incelemek, çizim konusunda araştırmalar yapıp okuma yapmak, sürekli pratik yapmak ve mümkünse işi bilen bir uzman tarafından dönüş almak ilerlemeyi sağlar. Pratikleşmek için verilecek gelişim rehberinden de yararlanabilirsiniz.

Tasarım Çizimleri Örnekleri Nasıl Geliştirilir?

Moda tasarım çizimleri örnekleri kolay ya da zor olarak araştırma yapmak bu alanda gelişmeniz için çok az bir etkiye sahip olacaktır. Çizim konusunda kendinizi geliştirebilmenizin temel bazı noktaları bulunmaktadır. Eğer modaya ve aynı zamanda bir şeyler tasarlama konusunda istekliyseniz bahsedeceğimiz adımları dikkate alarak kendinizi birkaç adım daha öne atabilirsiniz.

1- Teknik Bilgi Edinin: Moda Tasarım Çizim Teknikleri Kitabı

Çizim dahil herhangi bir alanda gelişmenin temel yolu bol bol okuma yapmak ve videolar izlemekten geçmektedir. Çizim daha çok teknik bilgiyi içinde barındırır. Piyasada moda çizimleri kolay – orta ya da zor aşamaya doğru gelişmenin püf noktalarını gösteren çizim teknikleri kitabı bulunmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından oluşturulmuş bu kitaplardan zamanla bir bir temin ederek teknikleri çizimlerinizde uygulama çalışın.

2- Videolarla Kendinizi Güncelleyin ve Adım Adım Takip Edin

Moda çizimleri kolay yapılmak istense de bu aşamaların adım adım ilerletilmesi gerekir. Moda tasarım çizimleri algılamasının en pratik noktalarından birisi de videolardır. Özellikle Youtube üzerinde ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz birçok kanal ve video bulunmaktadır. Temelde bir çizim ve teknik göreceğinizden yabancı kanallara da dil bilmeseniz de bakabileceğinizi unutmayın. Aşamaları yavaş yavaş ilerletin. Durdurup birlikte çizim yapabilirsiniz.

3- Moda Çizimleri Kolay ve Zor Algısını Yıkın

6-adimda-moda-tasarim-cizimleri-nasil-gelistirilir
Moda Tasarım Çizimleri Nasıl Geliştirilir?

İlk defa moda çizimleri alanında ilerlemek isteyen bireylerin psikolojik olarak engel oluşturduğu konuların başında kolay çizim zor çizim farkı bulunmaktadır. Herhangi bir ürünün ya da mankenin çizimi için zor algısı oluşturmanız belki de yapabileceğiniz bir çizimi daha imkânsız kılmaktadır. Başlangıç seviyesinde bulunan kişilerin özellikle çizimlere karşı zor olduğu yönünde yaklaşmamalıdır.

4- Moda Tasarım Çizimleri Karakalem Şeklinde Başlayabilirsiniz

Renklendirme çoğu birey için moda tasarım çizimleri konusundan daha zor olmaktadır. Taslak ve tasarım tam olarak oluşturulsa da renklendirme konusunda kendinizi yetersiz görüyorsanız ve denediğiniz halde olmuyorsa karakalem deneyebilirsiniz. Karakalem çalışmalarında doğru gölgelendirme ve ince detaylara değindikten sonra oklar çıkararak alanların hangi renk hayal edildiği belirtilebilir.

5- Taslağınızı Hazır Edin: Moda Tasarım Çizimleri Tesettür mü Olacak Aksesuar mı?

Çizim yapma konusunda eğer başta düşünüp sonra kağıda dökenlerden değilseniz başlangıçta çalışmak istediğiniz alan konusunda karar vermelisiniz. Örneğin moda tasarım çizimleri tesettür mü olacak yoksa bir aksesuar mı? Taslağınızı oluşturduktan sonra gerek teknik bilgileriniz gerekse pratik bakış açınızla ürünleri daha rahat ortaya koyabilirsiniz. Planı bütünsel düşünmeden adım adım oluşturursanız işinizin daha kolaylaştığını göreceksiniz.

6- Moda Tasarım Çizimleri Elbise için Bol Pratik Yapın

Çizimi pratik hale getirmenin temel noktası pratik yapmaktır. Pratik yapmak, elinizin hızlanması kadar kaleminizin de güçlenmesine sebep olur. Unutmayın ki oluşturduğunuz yanlışlar ilerideki doğrularınızın temelini oluşturur. Bu yüzden yanlış yapmaktan korkmadan her gün 1-2 saatte olsa çizimlerle uğraşın. Çok değil sadece 1 ay içinde ilerlemenizi daha net görebilirsiniz.

YouTube video

Moda tasarım çizimleri için kıyafette renk uyumu çok değerli bir konu olmaktadır. Sadece moda ve giyim konusunda kişilerin değil, aynı zamanda tasarım esnasında da bireylerin dikkat etmesi gereken bir konudur. 10 Adımda Kıyafette Renk Uyumu Nasıl Yapılır yazımıza bakarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.