7 Maddede Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin faydaları birçok kişi tarafından oldukça merak edilmektedir. İnsan sağlığı için faydalı besinler denildiği zaman ilk akla gelen besinler arasında brokoli de yer almaktadır. Kalp hastalıkları ya da kanser gibi çok ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini büyük oranda düşürmektedir. Ayrıca şeker hastalığına da çok faydalıdır.

brokolinin-faydalari-brokoli-suyunun-faydalari

Brokoli vücudumuzda yer alan birçok sağlıklı dokuları ve hücrelerin korunmasına katkı sağlamaktadır. Antioksidan içeren bir besin olduğundan sinir ve stresi azaltmaya da yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin daha güçlü hale gelmesine de yardımcı olmaktadır. Hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilen sebzenin PH değeri de oldukça yüksektir. Çok pratik bir hazırlanışa sahip olduğu için de çok fazla tercih edilmektedir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir beslenme programı uygulamaya başlayanlar için brokolinin faydaları konusu büyük öneme sahiptir. Çünkü bu sebze sağlık beslenme programlarında sık sık tercih edilen bir besindir. Biz de sizler için bu sebzenin faydalarını maddeler halinde hazırladık.

1 – Kemik ve Diş Sağlığının Güçlü Olmasına Yardımcı Olur

YouTube video

Brokolinin içerisinde kalsiyum, kalsiyum, çinko, magnezyum ve fosfor gibi önemli besin değerleri bulunmaktadır. Bunları içerisinde barındırması da diş sağlığı ve kemik sağlığı açısından önemli bir yere sahip olmasına katkı sağlamaktadır. İçerisinde bulunan C vitamini diş sağlığının olumlu yönde etkilenmesine katkıda bulunmaktadır. Vücudumuzun yeterli düzeyde K vitamini alması kemik gelişimi için büyük bir öneme sahiptir.

2 – Brokolinin Faydaları | Kalp Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

brokolinin-faydalari-brokoli-suyunun-faydalari

Brokolinin faydaları arasında kalp sağlığını koruması da yer almaktadır. Brokolide yer alan antioksidanlar olması kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda kalp sağlığının da desteklenmesine yardımcı olur. Üstelik kötü kolesterol olarak adlandırılan kolesterolün dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

3 – Kan Şekerini Dengeler

Brokolinin içinde bol bol krom bulunması insülin salınımını desteklemektedir. Böylece de kan şekeri dengelenmiş olur.  Brokolinin içerisinde yer alan amino ve kükürtler kanın temizlenmesini sağlar. Üstelik toksinler ve radikallerin atılmasına katkı sağlamaktadır. Brokoli kan dolaşımının daha rahat bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

4 – Cilt İçin Çok Faydalıdır

Brokolinin C vitamini açısından çok zengin olduğundan bahsetmiştik. Böyle bir özelliğe sahip olması bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirmesinin yanı sıra cilde de çok büyük fayda sağlamaktadır. Cildin daha genç bir görünüm elde etmesi için önemli olan kolajen sistemi için C vitamini çok mühimdir. Brokoli içerisinde yer alan bazı bileşikler cilt kanserine yol açan UV ışınlarına karşı koruyucu niteliktedir. C ve A vitaminleri saç için de çok önemlidir. Özellikle brokoli suyunun cilde faydaları çok fazladır.

5 – Brokoli Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır

brokolinin-faydalari-brokoli-suyunun-faydalari

Doğal lifli bir besin olduğu için bağırsak sağlığına önemli katkıları olan brokoli aynı zamanda kabızlığı da önlemektedir. Yapılan araştırmalar kolon kanseri riskini azalttığını da ortaya koymuştur. Aynı zamanda insülin duyarlılığını da artırmaktadır. İltihap önleyici etkisi de bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin korunmasına da faydası olur. Toksit atılımını da düzenli hale getirmektedir.

6 – Kansere Karşı korur

Zengin bir içeriğe sahip olması nedeni ile neredeyse tüm kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Dengeli ve düzenli bir şekilde tüketilmesi halinde kanserin yanı sıra başka birçok ciddi rahatsızlığa yakalanma riskini de azaltmaktadır.

7 – Fazla Kilolardan Kurtulamaya Yardımcı Olur

brokolinin-faydalari-brokoli-suyunun-faydalari

Kalori miktarı çok az olduğu için diyet listelerinde sık sık rastladığımız bir besindir. Diyet listesi hazırlarken brokoli nasıl tüketilmeli gibi sorular çok sık sorulmaktadır. Brokoliyi tüketmenin birçok alternatifi bulunmaktadır. Dilerseniz salatasını yapabilirsiniz. Çorba olarak da çok fazla tüketilmektedir. İsterseniz suyunu da içebilirsiniz. Tok tutma özelliği olması nedeniyle kilo vermeye katkı sağlaması brokoli faydaları arasında yer almaktadır.

Brokolinin Zararları

Brokolinin faydaları kadar brokolinin zararları da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu sebzenin bilinen bir yan etkisi ya da zararı mevcut değildir. Yalnızca her besinde olduğu gibi tavsiye edilen miktardan daha fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Eğer gün içerisinde gereğinden fazla tüketilirse bazı sağlık problemlerine neden olmaktadır. Uzmanların tavsiye ettiği miktardan daha fazla tüketilmesi halinde şişkinliğe ve bazı mide problemlerine sebep olur. Ayrıca guatr hastalarının tüketmeden önce uzmana danışmak gerekmektedir. Çünkü bu sebzenin guatr rahatsızlığına zararı olabilmektedir.

Brokolinin faydaları konulu yazımızı beğendiyseniz Diyet Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır? konulu yazımıza da göz  diyet brokoli çorbasının nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.