Acil Kilo Verme Yöntemleri

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin yaşadığı sorunlardan biri kilo vermenin zaman almasıdır. İstenilen kiloya ulaşmak günler hatta aylar alabilir. Uzayan süre içerisinde motivasyonunun düşmesi sonucunda çoğu zaman diyet yarıda bırakılır. Vazgeçilen diyetler kilo artışını hızlandırır. Bu nedenle herkes kısa sürede verebileceği en fazla kiloyu vermek ister. Kısa sürede kilo verdiren şok diyetler çoğu zaman sağlığınızın bozulmasına neden olur. Oysa diyet yaparken dikkat edeceğiniz birkaç püf noktası sayesinde kısa sürede sağlığınızı bozmadan kilo verebilirsiniz.

Porsiyonları Abartmayın
Protein, yağ, karbonhidrat, lif olmak üzere vücut her türlü besin öğesine ihtiyaç duyar. Günlük almanız gereken besin öğelerinin abartılması halinde kilo alımı başlar. Tek yönlü beslenme alınan vitaminlerin emilmesini engeller. Öğle ve akşam yemeklerinde tüketeceğiniz besinlerin miktarını abartmadan azar azar tüm besin öğelerinden tüketerek beslenin.

Akşam 19:00’dan Sonra Hiçbir Şey Yemeyin
Akşam yemeğini ne kadar erken saatlerde yerseniz kaloriler daha kolay yakılacaktır. Bölgesel yağlanmalara yol açan geç saatlerde yenilen atıştırmalıklar vücutta yağ oluşumunu hızlandıracaktır. Bu nedenle akşam yemeği en geç 19:00’dan önce yenilmelidir. Ayrıca akşam yemeğinde öğle yemeğindekine göre biraz daha hafif yiyecekler seçilmelidir. Öğlen yenilen besinler akşama kadar yakılabilirken akşam yenilenler yakılmadan vücutta yağ depolayacaktır.

Yapay Tatlandırıcı ve Şeker İçeren Besinler Tüketmeyin
Günlük şeker tüketiminizi azalttığınızda vücudunuz hızla kilo vermeye başlar. İnsülin seviyesini arttırarak kan şekerinizin düşmesine neden olan şekerli yiyecekler en hızlı kilo yapan besinlerdir. Vücutta yağlanmaya neden olan şekeri çay ve kahve içerken kullanmayın. Şeker gazlı içecekler, hazır meyve suları, bisküvi , tatlılar, marmelat, reçel ve yapay ballarda bol miktarda olduğunuz da unutmayın. Marketlerden aldığınız besinlerin paketlerinin üzerinde ne kadar şeker içerdiğine bakabilirsiniz. Bazı kişiler ise şeker yerine yapay tatlandırıcıyı tercih ediyor. Oysa kristal şekerken hiçbir farkı olmayan yapay tatlandırıcılar en yanıltıcı ürünlerdir.

Yağ Seçimine Dikkat Edin
Piyasada birçok bitkisel ve hayvansal yağlar bulunur. Kalori değeri yüksek olan kanola ve mısır yağları kesinlikle tüketilmemelidir. Bitkisel yağlar arasında en sağlıklı olanı hiç şüphesiz zeytinyağıdır. Yemek ve salatalarda az miktarda zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ay çiçek yağı hafif yapıdadır ancak yemeklere lezzet katabilmesi için daha fazla kullanılması gerektiğinden tercih edilmemelidir. Tereyağı ise hayvansal yağların en sağlıklı olanıdır. Tereyağını da aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Ancak margarin gibi trans yağları kesinlikle tüketmeyin.

Tuzu Azaltın
Ödem yaparak suyun vücutta toplanmasına neden olan gülük tuz tüketimini azaltın. Yemeklere daha az salatalara ise hiç tuz koymayın.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin
Güne iyi başlamanızı sağlayan kahvaltının yapılması günün diğer öğünlerinde daha yemek yemenizi sağlar. Kahvaltıda yumurta, peynir, zeytin, salatalık, domates, maydanoz, süt ya da portakal suyu tüketebilirsiniz. Ayrıca kahvaltıdan 1 saat önce yeşil çay ya da limon ve sirkeden hazırlayacağınız suyu içerek daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Yoruma kapalı.