Karın Yağlarını Eritme

Kilo verilerek incelme görülmesi en zor bölgelerden biri karın bölgesidir. Hem kadın hem de erkeklerde sıkça görülen karın bölgesi yağları son yıllarda artan obezite sorunu nedeniyle günümüzde küçük yaştaki çocuklarda bile görülmektedir. Kal hastalıkları, damar tıkanıkları, diyabet, hipertansiyon ve karaciğer yağlanması gibi birçok hastalığa neden olan karın bölgesindeki yağların fazla olması kişinin ruh sağlığını da olumsuz etkilemektedir. İlerki yaşlarda metabolizma hızının yavaşlaması göbekteki yağların daha yavaş yakılmasına neden olur. Bu nedenle yağların yakılması için sağlıklı beslenerek ve daha fazla hareket ederek metabolizma hızının artması sağlanmalıdır.

Şekerden Uzak Durun
Pastalar, şerbetli tatlılar, bisküvilerin yanı sıra çay ve kahve de tüketilen şeker, gazlı içecek ve hazır meyve sularında bulunan şeker vücutta yağ oluşumunu hızlandırıcı en önemli unsurdur. Sadece karın bölgesi değil, basen, bacak, kalça bölgesindeki tüm yağlanmanın başlıca nedeni olan beyaz şekeri mümkün olduğunca hiç kullanmamaya özen gösterin. Vücut ihtiyaç duyduğu yakıt için gerekli olan enerjiyi meyve sebzelerden sağlayabilir. Ekstradan beyaz kristal şeker tüketimi kilo yapacaktır. Ayrıca şekerde bulunan früktoz karaciğer tarafından emilemediğinde hem vücutta yağ oluşmaya başlar hem de karaciğer ve böbrekleriniz hasar görür. Diyabet hastalığına yakalanma riskini arttıran şekeri hayatınızdan tamamen çıkmalısınız.

Karbonhidrat Tüketimini Azaltın
Karbonhidrat miktarı fazla olan yağlı, şekerli, unlu gıdaların sıkça tüketilmesi bölgesel yağlanmaya yol açar. İştahınızın daha fazla açılmasına neden olan karbonhidratlı gıdaları tükettikçe daha fazla açlık hisseder ve daha fazla yemeye başlarsınız. Doyduğunuzu hissetmemenizin başlıca nedeni olan karbonhidratlı gıdaların vücut tarafından sindirilmesi daha uzun zaman alır. Bu nedenle midede sindirilemeyen kaloriler vücutta yağa dönüşür. Özellikle karın bölgesinde biriken yağların başlıca nedeni kalorisi yüksek sağlıksız gıdaların tüketimidir.

Lifli Besinler Tüketin
Uzun süre tokluk sağlayan lifli gıdalar en fazla meyve ve sebzelerde bulunur. Sindirimi yavaşlatarak alınan besinlerdeki vitamin ve minerallerin daha kolay emilmesini sağlatan lifli besinlerin başında yeşil yapraklı sebzeler gelir. Yapılan araştırmalara göre lifli besinlerin göbek bölgesindeki yağların yakılmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca lifli besinler midede hacim yarattığından daha az yiyerek doyabilmenizi sağlar. Uzun süre midede kalan bu besinler sayesinde çabuk acıkmazsınız.

Daha Fazla Su Tüketin
Su vücudunuzdaki yağların parçalanmasını kolaylaştırıcı en önemli gıdadır. Göbek yağlarınızın daha hızlı yakılması için günde 2,5-3 litre su içmelisiniz. Özellikle spor yapan kişiler vücudun ihtiyacı olandan 1 bardak daha fazla su içmeleri önerilir.

Egzersiz ve Masaj Yapın
Sadece diyet yapmak sizi zayıflatsa da karın bölgenizdeki yağlar erimediği için vücudunuz orantısı görünmeye devam eder. Karın kaslarınızı çalıştıracak olan egzersizleri yapmak için günde en az 30 dakikanızı ayırın. Ayrıca aç karnına göbeğinize parmak uçlarınızla hafif masaj yapabilir ya da duş sırasında karın bölgenize ılık su ile masaj yaparak bölgesel yağlardan kurtulabilirsiniz.

Yoruma kapalı.