Albeni Kilo Aldırır Mı?

Çikolata, herkes tarafından oldukça sevilen ve her an yenilebilecek bir lezzettir. Özellikle çikolata yendiğinde, vücutta serotonin hormonu salgılanmaktadır. Bu hormonun salgılanması ile beraber mutluluk hissi artmaktadır. Böylece çikolata yenilerek mutlu olmak mümkün hale gelmektedir. Öyle ki birçok kişi mutluluk hormonu salgılaması nedeni ile çikolata tüketimini abartabilmektedir. Bu da kilo alınmasına neden olmaktadır.

Günümüzde marketlerde birçok farklı markanın çeşit çeşit çikolata ürünleri bulunmaktadır. Bu çikolatalar arasında oldukça fazla adı duyulan ve tercih edilen çikolatalardan bir tanesi de Ülker Albeni’dir. Albeni çikolata kaplamalı, karamel dolgulu bisküvisi ile adeta fark yaratan lezzetler arasında yer almaktadır. Çok lezzetli bir çikolata olması ile beraber, çok tercih edilen bir çikolata olması herkesin aklında Albeni kilo aldırır mı sorusunun oluşmasına neden olmaktadır.

Besin maddelerinin kilo aldırıp aldırmayacağı kalorisi ve besin değerlerine bakılarak kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Bu nedenle Albeni çikolatasının da kilo aldırıp aldırmayacağını söyleyebilmek için ilk olarak kalori ve besin değerlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Ülker Albeni’nin 40 gramlık 1 paketi içerisindeki kalori miktarı ve besin değerleri ise şu şekildedir:

  • Enerji: 206 kalori
  • Karbonhidrat: 25,2 g
  • Protein: 2,24 g
  • Yağ: 10,64 g
  • Lif: 0,2 g

Albeni’nin paket boyutunun küçük olması ve gramajının düşük olması birçok kişiyi yanıltmaktadır. Kimi zaman küçük ambalajlara sahip olan ürünlerin içerisinde bulunan besin maddelerinin, besin değerleri oldukça yüksek olmakta ve buna bağlı olarak da kalorisi son derece yüksek olabilmektedir. Bu konuda ilk olarak besin değerleri ve enerji miktarı göz önüne alınmalıdır. Eğer gramaj ve ambalaja kanılarak tüketilirse, bir gıda oldukça kolay bir şekilde kilo alınmasına yol açabilmektedir.

Bir insanın günlük olarak alması gereken kalori miktarı en düşük 1500 kcal ve en yüksek 2200 kalori arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu günlük olarak yapılan aktiviteye göre farklılık gösterebilmektedir. Bununla beraber günlük alınacak kalori miktarı göz önünde bulundurulduğunda Ülker Albeni, son derece yüksek kaloriye sahip bir besin maddesi şeklinde değerlendirilebilmektedir. Bu nedenle sık tüketilmesi sonucunda kilo alınmasında da sebep olabilmektedir.

Yoruma kapalı.