Anne Sütü Artırıcı Besinler ile Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

Emzirme döneminde beslenme ve anne sütü birbiriyle alakalı iki konudur. Yeterli miktarda süt üretimi için beslenme dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konuda Anne Sütü Artırıcı Besinler dikkate alınarak sık ve düzenli tüketimi sağlanmalıdır. Doğumdan sonraki beslenme şekliniz sütün kalitesini ve miktarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Anne sütünün çocuğun gelişimini önemli oranda etkilediği bilinmektedir. Bir anne günlük 1 litreye yakın süt üretebilmektedir. Eğer süt oranında düşme olursa bebek yeteri kadar beslenemez. Yeterli beslenmeyen bebeklere ek gıdaya da geçilemeyeceği için bebek aç ve güçsüz kalabilmektedir.

Anne Sütü Artırıcı Besinler ile Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

Beslenme ile birlikte annenin motivasyonun da yüksek olması gerekmektedir. Çünkü annenin yaşadığı stres hem süt oranını hem de çocuğu etkilemektedir. Annenin doğum sonrası beslenme süt harici kendi doğum esnasında yıpranan vücudunun onarılması için de önemlidir.

Anne Sütünün Önemi Nedir ?

Anne Sütünün Önemi Anne sütü bebeğe ilk altı ay kesinlikle verilmelidir. İlk altı ay içerisinde bebeğin gelişimi oldukça hızlıdır. Bu gelişim hızını destekleyen tüm besin maddeleri anne sütünün içerisinde bulunmaktadır. Bu süt yapı olarak bebeğin sindirebileceği düzeydedir. Yeni doğan bebekler hiçbir şekilde ek bir besinle beslenememektedir. Anne sütünün sıcaklığı, temizliği tamamen bebek için uygundur. Anne sütünün içerisinde bolca protein bulunmaktadır. Bu çocuğu hastalıklardan korumaktadır. Çocuğun gelişimini desteklemektedir. Anne sütünün bir diğer faydası ise sosyal açıdandır. Sevgi ve hissiyata ihtiyaç duyan bebekler anne ile bu süt aracılığıyla bağ kurmaktadır. Anne Sütü ve Özellikleri Anne sütünün içerisinde yer alan vitaminler diğer inek sütü gibi sütlerin içerisinde yer alan vitaminden daha yüksektir. Anne sütünün içerisinde alerji yapacak protein yoktur. Bu yüzden anne sütü diğer sütlerin yaptığı gibi alerji yapmamaktadır. İnek sütüne oranla bebeğin gelişimini destekleyen madde anne sütünde 7-8 kat daha fazladır. İlk altı ay içerinde anne sütünde D vitamini hariç bütün vitaminler bulunmaktadır. Anne sütünde emilimi kolaylaştıracak yapı bulunmaktadır. Anne sütünün içerisinde antikorlar yer almaktadır. Bu antikorlar bebekleri hastalıklardan korumaktadır.

Anne sütü bebeğe ilk altı ay kesinlikle verilmelidir. İlk altı ay içerisinde bebeğin gelişimi oldukça hızlıdır. Bu gelişim hızını destekleyen tüm besin maddeleri anne sütünün içerisinde bulunmaktadır. Bu süt yapı olarak bebeğin sindirebileceği düzeydedir. Yeni doğan bebekler hiçbir şekilde ek bir besinle beslenememektedir. Anne sütünün sıcaklığı, temizliği tamamen bebek için uygundur.

Anne Sütü ve Özellikleri

Anne sütünün özellikleri

  • Anne sütünün içerisinde yer alan vitaminler diğer inek sütü gibi sütlerin içerisinde yer alan vitaminden daha yüksektir.
  • Anne sütünün içerisinde alerji yapacak protein yoktur. Bu yüzden anne sütü diğer sütlerin yaptığı gibi alerji yapmamaktadır.
  • İnek sütüne oranla bebeğin gelişimini destekleyen madde anne sütünde 7-8 kat daha fazladır.
  • İlk altı ay içerinde anne sütünde D vitamini hariç bütün vitaminler bulunmaktadır.
  • Anne sütünde emilimi kolaylaştıracak yapı bulunmaktadır.
  • Anne sütünün içerisinde antikorlar yer almaktadır. Bu antikorlar bebekleri hastalıklardan korumaktadır.

Anne Sütü Artırıcı Besinler Nelerdir?

1 – Protein

Anne Sütü Artırıcı Besinler ile Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

Anne sütü içerisinde bol miktarda protein bulundurmaktadır. Bu yüzden beslenirken öncelikle protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Anneler bu dönemde içerisinde protein bulunan besinleri yönelmelidirler. Bu besinler başta yumurta, süt ve et ürünleri olmaktadır.

2 – Demir

Anne Sütü Artırıcı Besinler ile Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

Bu besinler tüketilerek anne başta kendi vücudunu geliştirmekte ardından da çocuğu için verimli ve kaliteli süt üretebilmektedir. Protein haricinde annenin kalsiyum, demir, vitamin ihtiyaçları da vardır. Bunlara olan ihtiyaçlar da gerekli besinler tüketilerek giderilmelidir.

4 – Omega-3

Anne Sütü Artırıcı Besinler ile Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

Bir diğer ihtiyaç duyulan besin maddesi omega-3 tür. Hızla büyüyen bebeğin bilişsel gelişimi için omega-3 oldukça önemlidir. Omega-3 genellikle balık, zeytinyağı, tereyağı gibi yiyeceklerin içerisinde bulunmaktadır.

5 – Su

Anne Sütü Artırıcı Besinler ile Emzirme Döneminde Beslenme İpuçları

Hamilelik sürecinde de hamilelik sonrasında da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta annenin tüketmiş olduğu sıvıdır. Anne hem kendi hem de bebeğinin sağlığı için günde en az 2.5 L sıvı tüketmesi gerekmektedir. Hatta süt oranının artması adına 3 L kadar sıvı tüketimi de tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Çocukluk Astımı Nedir? 

Yoruma kapalı.