Arı Sokmasına Ne İyi Gelir Neler Yapılabilir?

Yaz aylarından en sık karşılaşılan sorulardan biri arı sokmasına ne iyi gelir sorusudur. Birçok kişi arı sokması ile karşı karşıya kalmakta ve kısa süreli panikler yaşamaktadır. Açık alanlarda vakit geçirirken bazen arılar davetsiz misafirimiz olabilmektedir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı sokması durumu ile karşılaşıldığında, o an yapılması gereken öncelikli durumlar mevcuttur. Pek çok insan bu yüzden, arı sokmasına evlerinde doğal yollarla çözüm aramaktadır. Özellikle bebeklerde ve hamilelerde yaşanılan bu durum korku uyandırabilmektedir. Aynı zamanda doğru müdahaleler yapılmadı taktirde bu durum bazı tehlikelere yol açabilmektedir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Bu yüzden bilinmesi gereken sorulardan olan arı sokmasına ne iyi gelir konusu, kimi zaman sağlık açısından önem taşımaktadır. Peki, arı sokmasına uygulanan yöntemler nelerdir? Bebeklerde arı sokmasına ne iyi gelir ve neler yapılabilir? Arı sokması şişlik kaşıntı nasıl geçer?

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir ?

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı Sokmasına Ne İyi GelirArı sokması sonrasında öncelik verilmesi gereken konulardan bir tanesi, arının iğnesinin bulunması ve biran önce vücuttan çıkarılmasıdır. Bunun yapılmasında ki temel amaç ise arının zehrinin vücudunuz içerisinde yayılımını engellemektir.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı sokması sonrası en çok yaşanılan belirtiler kaşıntı ve şişkinliktir. Eğer kaşıma işlemi yaparsanız yaralı bölgenin enfeksiyon olma ihtimalini arttırırsınız. Arı sokulan bölgenin şişmemesi için dokunulmamalı ve o bölgeye buz konulmalıdır. Ayrıca arı sokmasına tedavi olarak kortizonlu kremler de kullanabilirsiniz.

Arı Sokmasına Karşı Uygulanabilecek Doğal Yöntemler Nelerdir? Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı sokmasına ne iyi gelir evde çözüm arıyor ve doğal yöntemler tercih etmek istiyor olabilirsiniz. Arı sokması sonrası uygulayabileceğiniz birçok yöntem mevcuttur. İşte bunlardan bazıları:

  • Yoğurt: Yaşanılan durum sonrası ilgili bölgede gerçekleşecek ağrıyı ve yanma hissini aza indirmeye çalışır. Yaralı bölgeye yavaşça yoğurt sürmek çok etkili bir yöntemdir.
  • Sarımsak: Sarımsak, antiseptik özelliği bulunan gıdalar arasında yerini almaktadır. Sarımsak dişlerini uygun bir şekilde ezerek ilgili bölgeye sürdüğümüzde, yaşanılan belirtileri hafifletecektir.
  • Lavanta Yağı: Arı sokma durumlarında ilk aranılan ürünlerden biri de lavanta yağıdır. Hızlı bir etki sunmasıyla bilinen bu yağ, yaralı bölgeye sürülmesi halinde görülen etkileri en aza indirir.
  • Soğan: Antibiyotik sayılan soğan, zehri alma özelliği ile bilinmekte ve oluşabilecek iltihapları önlemektedir. İlgili bölgeye soğanın iç tarafını sürerek olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Arı Sokması Sonrası Kullanılabilecek Kremler Nelerdir?

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı sokmasına iyi gelen kremleri merak ediyor musunuz?  Yaşanılan durum sonrası oluşan şişkinlik gibi problemleri ortadan kaldırmakta ve önlemekte görev alır. Fakat bu kremleri kullanmadan önce doktorunuzu danışmanız sağlığınız için önemlidir. İşte arı sokmasına iyi gelen bazı kremler:

1 – Sistral Krem

Reçete ile alınabilen kremler arasında gelen sistral, arı sokulan bölgenin çok hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Yan etkileri olabileceğinden dolayı, kullanmadan önce bilgilenmeli ya da doktorunuza danışmalısınız.

2 – Solerat Krem

etkili kremlerden bir tanesi olan solerat arı dışında böcek sokmalarına da son derece iyi gelen kremlerden bir tanesidir. Kısa zaman içerisinde yaşanılan problemleri ortadan kaldırabilmektedir.

3 – Temetex Forte Krem

Şişlik ve kaşıntı gibi problemlerinin en aza inmesini sağlar. Arı sokması sonra en sık kullanılan kremler arasında yer alır.

Bebeklerde Arı Sokmasına Ne İyi Gelir Ve Neler Yapılmalıdır?

Anne Sütünün Önemi Anne sütü bebeğe ilk altı ay kesinlikle verilmelidir. İlk altı ay içerisinde bebeğin gelişimi oldukça hızlıdır. Bu gelişim hızını destekleyen tüm besin maddeleri anne sütünün içerisinde bulunmaktadır. Bu süt yapı olarak bebeğin sindirebileceği düzeydedir. Yeni doğan bebekler hiçbir şekilde ek bir besinle beslenememektedir. Anne sütünün sıcaklığı, temizliği tamamen bebek için uygundur. Anne sütünün içerisinde bolca protein bulunmaktadır. Bu çocuğu hastalıklardan korumaktadır. Çocuğun gelişimini desteklemektedir. Anne sütünün bir diğer faydası ise sosyal açıdandır. Sevgi ve hissiyata ihtiyaç duyan bebekler anne ile bu süt aracılığıyla bağ kurmaktadır. Anne Sütü ve Özellikleri Anne sütünün içerisinde yer alan vitaminler diğer inek sütü gibi sütlerin içerisinde yer alan vitaminden daha yüksektir. Anne sütünün içerisinde alerji yapacak protein yoktur. Bu yüzden anne sütü diğer sütlerin yaptığı gibi alerji yapmamaktadır. İnek sütüne oranla bebeğin gelişimini destekleyen madde anne sütünde 7-8 kat daha fazladır. İlk altı ay içerinde anne sütünde D vitamini hariç bütün vitaminler bulunmaktadır. Anne sütünde emilimi kolaylaştıracak yapı bulunmaktadır. Anne sütünün içerisinde antikorlar yer almaktadır. Bu antikorlar bebekleri hastalıklardan korumaktadır.

Bebeklerde bu olay zaman zaman anneleri ve babaları telaşa sokabilmektedir. Böyle bir durum yaşadığınızda ilk iş arının iğnesini bebeğinizin vücudundan çıkarmak olsun. Daha sonra bebeğinizin ağrılarını hafifletmek için belirli aralıklara buz uygulaması yapabilirsiniz. Bunun dışında ilgili bölgeye amonyak da sürülebilir.

Hamilelikte Arı Sokması Hangi Riskleri Taşır?

Hamilelikten Önce Uygulanan Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken Yiyecekler Hangileridir?

Hamilelikte arı sokması bebeğe zarar verir mi gibi bazı sorular merak edilmektedir. Toksik özelliği bulunmayan bir arının sokması, eğer herhangi bir alerjiniz yoksa size ve bebeğinize herhangi bir sorun teşkil etmez.

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Fakat alerjiniz var ise bir doktora gözükmeniz bebeğinizin ve sizin sağlınız için son derece önemlidir. Aynı zamanda zehirli bir arı tarafından sokulduğunuzu düşünüyorsanız da gitmeniz gerekmektedir. Bunun dışında yaşanılan durum çok büyük sorunlar teşkil etmemektedir.

Arı Sokması Alerjisi ve Gösterdiği Etkiler Nelerdir?

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı sokmasının sebep olduğu alerjinin gösterdiği olumsuz etkiler, yaşanan kişinin bünyesine göre değişebilmektedir. Fakat en yaygın görülen belirtiler şu şekildedir:

  • Şiddetli kaşıntı ve vücudun belirli bölgelerin şişkinlik
  • Solunum yollarında yaşanılan problemler
  • İshal, mide bulantısı ve mide krampları
  • Baş dönmesi ve bayılma.

Arı sokmasına ne iyi gelir sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımız dışında diğer sağlık sorunları ve beslenme programları ile ilgili paylaşımlarımızı görmek için Sağlık kategorisini inceleyiniz.

Yoruma kapalı.