Bacak İnceltme Hareketleri

Orantısız vücut şekline sahip kişilerin yaşadığı sorunlardan birisi bacakların vücudun diğer taraflarına göre çok daha kilolu görünmesidir. Bacakların kilo almasındaki nedenler arasında yanlış beslenme şekli, hareketsiz yaşam, yağlı, şekerli ve tuzlu besinlerin fazla tüketilmesi, günlük alınan kalorinin çok fazla olması ve yetersiz su tüketimi yer alır. Alınan kaloriler hareketsiz yaşam sonucunda bacaklarda toplanarak yağların birikmesine neden olur. Yağ ve ödem nedeniyle şişen bacaklarınızı sadece diyet yaparak inceltmek mümkün değildir.

Diyet yaparak kilo vermenize rağmen bacaklardaki şişlikler azalmayabilir. Bu durumda bacak inceltme hareketlerini düzenli olarak yapmanız gereklidir. Spor yapma alışkanlığı olmayan kişiler ilk olarak sadece bir hareketi bir hafta boyunca tekrarlayarak yapabilir. 2 Hafta 2. Bir hareketi yapmaya başlarsa spor yapma alışkanlığını daha kolay edinebilir. Vücudunuzla orantılı bacaklara sahip olmak için egzersizler günde 3 defa farklı zamanlarda en az 10 kez tekrarlanmalıdır.

En Kolay Bacak İnceltme Egzersizleri Nelerdir?
Günlük yaşamınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile daha kolay kalori yakarak hem zayıf kalabilir hem de bacaklarınızı inceltebilirsiniz. Tansiyon, diyabet, kramp ya da kalbinizle ilgili bir sorun varsa yapabileceğiniz en ideal ve en kolay bacak inceltme hareketi yürüyüştür. Her gün düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler bacak kaslarınızı hareket ettirecektir.

Yürüyüş için ideal saatler sabahları kahvaltıdan önce ve yatmadan önceki saatlerdir. Sabahları yapılan yürüyüş metabolizmanızın hızlandırarak gün boyu kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. Vücuttan toksin ve ödemin atılmasına yardımcı olan sabah yürüyüşü öncesinde bir fincan şekersiz yeşil çay içebilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra yapılan yavaş tempolu yürüyüşün en önemli faydası yemekte tükettiğiniz besinlerin yakılmasını sağlamaktır. Akşam yemek yedikten hemen sonra yatmak alınan kalorilerin yakılamayıp bacaklarda yağ oluşumuna neden olur. Bu nedenle yatmadan önce yapılan yarım saatlik hafif tempolu yürüyüş bacaklarınızdaki yağların erimesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca tercihinize göre bisiklet sürebilir, squat (çömelme), plates yapabilir ya da merdiven çıkabilirsiniz.

Bacak İnceltme Egzersizleri

Split Squat Hareketi
Dambıl kullanarak yapılan bu hareket için öncelikle bacaklarınızı kalça genişliğinde açın. Yana doğru bir ayağınızı dizden bükün. Diğer ayak ile 90 derecelik açı oluşturun. Sonra doğrulup diğer ayağınız için aynı hareketi yapın.

Step Hareketi
Yüksek bir yere merdiven çıkar gibi çıkar gibi çıkıp inin. Tempolu olarak 15 dakika boyunca bu hareketi yapın.

Yana Doğru Bacak Açma Hareketi
Dik dururken bacaklarınızdan önce birini yana doğru açıp kapayın. 10 defa bu hareketi tekrarladıktan sonra aynı işlemi diğer ayağınız için yapın.

Köprü Hareketi
Yere sırt üstü uzanın. Bir ayağınızı bükün. Diğer ayağınızı yukarı doğru kaldırın. Bu sırada ellerinizle zeminden destek alabilirsiniz. Aynı hareketi bacakları yana açarak ya da kalçayı kaldırıp ağırlığı omuzlara yükleyerek de yapabilirsiniz. Bacakları yukarı kaldırırken nefes alıp ve indirirken nefesinizi vermeyi unutmayın.

Yoruma kapalı.