Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 3 Şey Nedir?

Corona Virüsüne Karşı Savaş

Corona virüse karşı alınacak önlemlerin en başında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gelmektedir. Bağışıklık sistemini beslenme şeklimize ekleyeceğimiz bazı besinler, düzenli hayat ve spor sayesinde güçlendirmek mümkün.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Corona için Pandemi ilan edilmesinden sonra, salgının boyutlarının ne kadar büyük olduğu ile ilgili olan şüpheler de dağıldı.

Dünya çapında pek çok bilim insanı ortak çalışma grupları kurarak aşı geliştirme çalışmaları yapmaktadırlar. Aşı, insanlar üzerinde uygulanabilecek hale gelene kadar, bizlere düşen de gerekli tedbirleri almak.

Bağışıklığınızı Güçlendirecek 3 Şey

Corona bağışıklığı güçlü olan insanlar üzerinde etkisini çok gösteremiyor. Bağışıklık sistemi güçlü olanlar virüsün vücuda girmesine izin vermiyor. Eğer girmeyi başarsa bile çok fazla tahribat yapacak kadar güçlenemiyor.

Kısa zamanda ümmin sistem tarafında bertaraf edilip hafif bir grip gibi geçip gidiyor. Bilim insanlarının gözlemlediği vakalar üzerinde yaptığı tespitlere göre bağışıklık sistemi güçlü olan enfekte kişilerin hastalığın semptomlarını çok hafif olarak yaşadığı belirlenmiştir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Dengeli beslenme, spor ve düzenli bir hayat bunlar bağışıklık sisteminin en büyük dostlarıdır. Beslenmemize dikkat ederek uykumuzu düzenleyerek ve oksijen alınabilecek ortamda hafif spor yaparak bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz mümkündür.

Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme

Dengeli beslenme, her çeşit besinden yeteri kadar yemektir. Her hangi bir besin grubunu fazla tüketmek dengeli beslenme değildir.

Bu besin grubu ne olursa olsun yeteri kadar yemek gereklidir. C vitamini bağışıklık sistemi için gerekli diye oturup kilolarca portakal yemek hiç doğru bir beslenme şekli değildir. Çünkü c vitamininin gerektiği kadarı günlük olarak kullanılır fazlası depolanmaz vücuttan dışarı atılır.

Yalnız, bu tip hastalık durumlarında bağışıklık sistemimize destek verecek birtakım gıdaları ve sıvıları beslenme düzenimizin içine dâhil etmek faydalı olacaktır. Propolis, D vitamini, C vitamini ve B vitamini kullanımı, bağışıklık sistemine destek kuvvet gibi gelecek ve savaşma gücünü artıracaktır.

Üç aylar olmasından dolayı oruç tutmak isteyenler olabilir. Ama özellikle yaşlıların oruç tutmalarına engel olunması ve sık aralıklarla su içmelerini sağlamak virüsle savaşta önemli bir taktik olarak görülmelidir.

Mide asidinin virüsü öldürdüğü tespit edildiğinden sık sık su içerek, virüsü vücudumuza girmiş olsa bile, ciğerlerimize gitmesine izin vermeden doğruca midemize gönderip öldürebiliriz. En fazla 10 – 15 dakikada bir iki yudum su içmek bu iş için yeterli gelecektir. Sağlık beslenmede altın kural düzendir.

İçecekler de bu dönemde fayda sağlayacaktır.  Eğer tansiyon hastalığı yoksa günde 1 adet sade soda içmek ve adaçayının antiseptik özelliğinden faydalanmak da güzel bir alternatif olacaktır. Ihlamur da grip hastalığında kullanılan kadim içeceğimizdir.

Salgın döneminde mümkün olduğunca bireylerin yeterli ve dengeli beslenme yapması gerekmektedir.

Düzenli Hayat ve Uyku Düzeni

Düzenli Hayat ve Uyku Düzeni

Düzenli bir hayat sürdürmek hayatımızdaki pek çok kısmı düzenlediği gibi bağışıklık sistemimizi de düzenler ve güçlendirir. Hayatımızdaki düzensizlikler dengemizin bozulmasına ve bağışıklığımızın düşmesine ve zayıflamasına neden olur.

Düzensiz hayat sadece bağışıklık sistemini olumsuz etkilemez. Hormonları ve diğer organlarımızın çalışmalarını da etkiler. Dolayısı ile tüm vücut sistemlerinin dengesi bozulur. Vücut bu dengeyi bulmaya çalışırken hastalıklarla savaşmak için olması gereken teyakkuz halinden çıkmak zorunda kalmaktadır.

Bunun önüne geçmek için günü doğru olarak planlamak gereklidir. Gün içinde dinlenme ve çalışma zamanlarını ayırmalı ve hiç olmazsa eşit zaman taksim etmeye çalışılmalıdır. Dinlenmeye yeteri kadar zaman ayırmalıdır.

Vücut uyku sırasında kendini tamir eder ve dengelemeye çalışır. Uyku sırasında vücudumuzun diğer organları eğer bir rahatsızlık durumu yoksa minimum randımanla çalışmaktadır. Bu durumda bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan bir durum varsa kalan kapasitesinin çoğunluğunu bağışıklığını güçlendirmek için harcamaktadır.

Uykuyu yeteri kadar uyumamak, bu durumun önüne geçecek ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine engel olacaktır. O nedenle uykunun tam ve yeteri kadar, genellikle aynı saatlerde, mümkünse tamamen karanlık bir odada uyunması ümmin sistem için gereklidir.

Spor Yapmak Ve Oksijen Almak

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için spor yapmak önemli bir alışkanlıktır.

Düzenli Hayat ve Uyku Düzeni

Spor yapmak sadece spor salonlarında olmamaktadır. Hatta salgın hastalık durumlarında spor salonu gibi kapalı alanlarda spor yapmak sakıncalıdır. O nedenle evinizde camınızı açarak yapacağınız kültürfizik hareketleri bile yeterli olabilir.

Bir de açık havada yapılacak hafif tempodaki yürüyüşler da çok faydalı olacaktır. Doğru nefes alma tekniklerini uygulamak hem oksijen almak hem de beyin gücümüzü bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönlendirecektir.

Düzenli olarak spor yapmak insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Özellik bu dönemlerde bireylerin düzenli spor yapmaya özen göstermesi gerekmektedir.

Doğru Nefes Almak

Doğru nefes almak

Basit bir nefes egzersizi önermek gerekirse; burundan 4 kerede alınan nefes içimizden 4 saniye sayarak tutulur. Bu esnada aldığımız nefesin vücudumuzda dolaşarak şifa verdiğini düşünülür. Ağzımızdan 4 defada geri verilir.

Böylece doğru bir nefes almış olursunuz. Bu teknikle en az 10 kere nefes almalı ve bu nefes egzersizini günde en az üç kere tekrarlamalıdır.

Corona ile savaşmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Ama tedbiri de elden bırakmamalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

ışarıdan gelince kıyafetler değiştirilip 3 – 4 saat havalandırılmalıdır. Eller 20 saniye sabunla yıkanmalı ve kolonya ile dezenfekte edilmelidir. Mümkünse her gün duş alınmalıdır.

Bunların yanında da bu yazıda bahsettiğimiz hususlara dikkat edildiği takdirde artık virüsten korkmanız için bir sebep kalmayacaktır. Yetersiz beslenme sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Yoruma kapalı.