İnsanlar Neden Diyet Programı Uygular?

Diyetin İnsanlık İçin Önemi

Fazla kilolar ya da olması gerekenin altında bir zayıflık bizlere sadece görüntü açısından sıkıntılar yaşatmaz. Yanlış beslenme alışkanlığı yüzünden fazladan tükettiğimiz yiyecek veya içecekler zamanla vücudumuzda fazladan yağ birikimine ve şeker depolarının düzeninin bozulmasına sebebiyet verir. İşte bu yüzden sevdiğimiz her şeyi her yaş grubunda tüketmek istiyorsak, ölçülü olmamız önemlidir.

Diğer taraftan gereğinden az tüketim vücut kitle endeksimizin istenilen seviyenin altına düşmesine, bağışıklığın azalmasına ve vitamin depolarının boşalmasına neden olur ki bu da hiç iyi bir durum değildir. Tüm bunları dengede tutmak ve yaşamımızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek için bir diyet uzmanından yardım almak oldukça önemlidir.

İnsanlar Neden Diyet Programı Uygular?

Diyet uzmanınız neye ihtiyacınız olduğunu tespit etmek için işin başından sizden bir takım tetkikleri yaptırmanızı isteyecektir. Aynı zamanda diyete başlamadan önce kas, kemik, yağ ve su oranınızın ölçümü ile boy uzunluğu, cinsiyet ve yaş kavramı da ayrıca önemlidir.

Tüm bu incelemelerin ardından diyetisyeniniz sizin için uygun olan beslenme ve egzersiz programını çıkartarak ideal kiloya ulaşmanızda rehberlik edecektir. Hızlı kilo verdiren besinlerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Yediğimiz besinlerin yağ olarak geri dönmesini istemiyor isek, mutlaka yiyecek ve içeceklerimize dikkat etmemiz gereklidir.

Diyette İlerleme ve Hastalık Diyetleri

Diyette İlerleme ve Hastalık Diyetleri

Hemen hemen her diyet programı uygulanırken ilk haftalarda hızla kilo verilir ve bu durum zaman içinde yavaşlar. Bunun sebebi ilk etapta vücudun fazla suyu dışarıya atmasıdır. Sonrasında işin önemli kısmı başlar.

Diyetin ikinci aşamasını oluşturan yağ yakımı sırasında zayıflama kg yerine gram ile olabilir. Ancak bu durum sizi üzmesin. Diyet esnasında kilo vermek kadar, kilo almamanın da önemli bir gelişme olduğunu kesinlikle unutmamanız gerekir.

Diyet listesi öncesi tetkiklerin bir başka önemi de kişinin farklı rahatsızlıklarının varlığıdır. Bu tür durumlarda diyetisyenler standart diyetlerin yerine kişiye özel programlarla hasta sağlığının olumsuz etkilenmesinin önüne geçer.

Örneğin reflü diyeti, gastrit diyeti ya da diyabet diyeti gibi. Bunun dışında hamilelik gibi özel durumlar için de kısa süreli diyetler de uygulanmaktadır.

Hastalıkların durumuna göre hazırlanan diyet programları kilo alıp vermekten çok vücut değerlerinin normal seviyeye gelmesini amaçlar. Sağlıktaki ilerlemeye istinaden kilo artışı ve ya azalışı da yaşanabilir. Ayrıca şeker hastalarında kan şekeri düzeyinde oynamalar meydana gelebilmektedir.

Tüm bu durumlar gösteriyor ki kulaktan dolma bilgilerle bir diyet yapılmaz. Eğer yukarıdaki gibi rahatsızlıklardan birini yaşıyorsanız ve sırf tanıdığınız birini rol model alarak diyet yapıyorsanız bu tutum sağlığınızı daha da sıkıntıya sokar.

Hem beslenme şekli, hem de  kardiyo egzersizleri sizin vücut yapınıza göre düzenlenmelidir. Diyelim ki kalp hastasısınız ancak fazla kilolarınızdan dolayı gelişi güzel egzersizler yaparak kalbinizi yormaya başladınız bu yanlış davranış yüzünden kalp sağlığınız daha da bozularak durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Bu basit örnek bile doğru diyet uygulamasının ne kadar önemli olduğunun göstergelerinden sadece biridir.  Ayrıca yağ yakımını hızlandırmak için ağırlık çalışmaları da yapılabilmektedir.

Diyet Çeşitlerinde Belirleyici Özellikler

Diyet Çeşitlerinde Belirleyici Özellikler

 Hastalık hallerinde uygulanacak diyetlerinde her rahatsızlığın tetikleyicisi farklı olabilir. Bunun için önce hastalık teşhisi ve buna uygun diyet tespiti yapılır. Hızlı kilo vermede tespit son derece önemlidir. Yağ yakma diyet için son derece önemlidir.

Sporcu diyetlerinde ise hangi dalda spor yapıldığı kas, kemik ve bağ dokularının gelişimine destek veren diyet programları uygulanır. Böylelikler yağ yakmak için gerekli adımlar atılmış olur.

Obezite ile mücadelede uygulanacak diyet listesinde karbonhidratların ve yağların dengede kalması amaçlandığı için bu tür diyetler besleyicilik yönünden zengin, karbonhidrat yönünde düşük yiyeceklerden oluşur.

Cinsiyete bağlı diyet gruplarından biri de polikistik over sendromlu bayanlara özgü uygulanan diyetlerdir. Kadın sağlığı ve gebe kalmayı önemli ölçüde etkileyen polikistik over diyetidir. Bu diyet sayesinde bayanlarda adet düzenin normale dönmesi ve anne adaylarının sıkıntısız bir şekilde gebe kalma olasılığının artırılması hedeflenir.

Öğünleri düzenli olarak almak, sıcak ve soğuk tüketimini düzenlemek, besinlerin içeriğine göre kalori ve yağ ölçümü de diyet biliminin üzerinde hassasiyetle durduğu konulardır. Emziren annelerin uygulayacağı diyet programlarında ise anne ve bebeğin bu durumdan etkilenmemesine ayrıca dikkat edilir. Şok diyet listesinden uzak durmak, sağlık açısından oldukça önemlidir.

Akşam yemekleri konusunda dikkat etmek ve alınan kalori miktarı ile metabolizma hızında etkileri konusuna önem vermek de diyet programının işleyip işlemeyeceğini belirler.

Yoruma kapalı.