8 Farklı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecek Nedir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Diğer Etkenler Nelerdir?

Hastalıklardan korunmak, sağlıklı kilo vermek ve yağ yakmak için bağışıklı sistemimizin güçlü olması ve ayrıca vücudumuzun sağlıklı olması gereklidir. Bu noktada öncelikle bağışıklık sistemi nedir sorusuna cevap bulmalıyız.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

İnsanların daha sağlıklı olabilmesi için güçlü bağışıklık sistemi  ihtiyacı bulunur. Bağışıklık sistemi; doku, hücre, organ ve proteinlerden oluşmaktadır. Tüm bu bağışıklık sistemi, vücudun enfeksiyonlara, virüs ve bakterilere, hastalık oluşturabilecek patojenlere karşı savaşmaktadır.

İnsan vücudunda bağışıklık sistemi, herhangi bir patojenle karşılaştığında tepki göstermeye başlar. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler tercih edilmelidir.

1 – Yaban Mersini ile Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Yaban mersini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan en önemli antioksidan özelliğe sahip besinlerden biridir. İçinde antosiyanin denilen flavonoid bulunur. Flavonoidler; üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelir. Aynı zamanda flavonoidler, soğuk algınlığı olasılığını da düşürmeye yarar.

2 – Gönüllerin Sultanı Bitter Çikolata

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Çikolata hemen her yaşta insanın tercih edebileceği bir üründür. İçinde bulunan theobromine antioksidan ile vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilmektedir. Ancak çok yüksek miktarda alınması, kalori olarak insan sağlığına etkide bulunur. Doymuş yağ bakımından da yüksek olması yüzünden, çok az tüketilmesi daha doğrudur.

3 – Baharatların Sultanı Zerdeçal ve Zencefil

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sarı bir baharat olan zerdeçal, sağlık açısından önemli olmasının yanında, mutfakların da gözde baharatlarındandır. Çoğu alternatif ilaçlarda da kullanılan zerdeçal, kişide bağışıklık sistemini güçlendirirken, kurkumin antioksidan ve antienflamatuar etkilerinden dolayı da tercih edilmektedir.

Zencefil de tıpkı zerdeçal gibi, mutfaklarda kullanılan baharatlardan olmasının yanında, antienflamatuar ve antioksidan özelliği bulunmaktadır. Yemeklerde, tatlılarda ve çaylarda sıklıkla kullanılan zencefil, bağışıklık sistemine ve özellikle diyet yemeklerinde de kullanılmaktadır.

4 – Denizlerin Efendisi Yağlı Balıklar

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Somon, ton balığı gibi yağlı balıklar, omega3 bakımından zengin balıklardır. Omega3 düzenli alındığında yağ asitleri riskini azalttığı gibi, eklem iltihabı olan romatoid artrit için de etkilidir.

5 – Vitamin Deposu Brokoli ve Ispanak

Haşlanmış Yumurta Diyeti

C vitamini deposu olan brokoli, sülforaptan antioksidan içeriğinden dolayı, bağışıklık sistemini destekleyen bir başka güçlendiricidir. Düzenli tüketildiğinde, bağışıklık sistemini en iyi koruyan besinlerden biridir.

Vitamin deposu olan ıspanak; E vitamini, C vitamini, karotenoid, flavonoid içeriği ile tam bir antioksidandır. E ve C vitaminleri bağışıklık sistemini desteklerken, flavonoidler ise soğuk algınlığında oldukça etkilidir.

6 – Doğal Antiseptik Sarımsak

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Doğal bir antiseptik olan sarımsak, soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur. Yemeklere kattığı lezzetin yanında içeriğinde bulunan allisin ile bağışıklık sistemi, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklarda etkilidir.

7 – Detoks Diyetlerin Sultanı Yeşil Çay

Sağlıklı Yağ Yakma Yolları

Çok az miktarda kafein içermesine rağmen yeşil çay, detoks programlarının vazgeçilmez içeceklerindendir. Siyah çay ya da kahveye alternatif olarak da tercih edilebilen yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

İçinde bulunan flavonoidler sayesinde, soğuk algınlığı riskini aza indirirken, sakinleştirici etkisiyle de vücudu desteklemektedir.

8 – Fermente İçeceklerin Kralı Kefir

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin

Sağlık için gerekli olan canlı bakteri kültürlerini içinde barındıran kefir, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, düzenli tüketimi sayesinde; vücut bakterilerle mücadele eder, antioksidan artışını sağlar ve vücudun yaralanmaya karşı sunduğu koruyuculuğu artırır. Yani inflamasyonu azaltır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Diğer Etkenler Nelerdir?

Kış Aylarında En Doğru Diyet Programı İle Kilo Verin
Hareket Etmeyen Kilo Alır! Hareket Etmeyi Diyet Programına Ekleyin.

E vitamini bakımından zengin ayçiçeği tohumları, badem, bağışıklık sistemini güçlendiren diğer besinlerdir. Badem bol lif içermesi ve magnezyum zengini olmasından dolayı, bağışıklık sistemine oldukça etkilidir.

  • Sigara ve alkol kullanımını bırakmak
  • Düzenli spor yapmak
  • Sağlıklı kilo koruması yapmak
  • Düzenli uyumak ve sağlıklı uyku almak
  • Stresten kaçınmak
  • Doğru şekilde vücut, el ve ağız hijyenini doğru şekilde sağlamak, bağışıklık sistemini güçlendiren diğer etkenler arasında yer almaktadır.

Sağlıklı ve dengeli bağışıklık sistemi için uygulanabilecek bu besinler, hem vücut sağlığını korurken aynı zamanda daha kaliteli bir yaşam sürmenin de ipuçlarını vermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek daha sağlıklı bedene sahip olmayı, obezite hastalığı ve etkilerinden korunmayı ve sağlıklı kilo verme sürecini destekleyici etkilere neden olur.

A Vitamini Eksikliği Sonuçları Nedir Neden Olur

Bağışıklığı güçlendiren besinler dikkat edilmesi, dengeli beslenme alışkanlığının edinilmesi herhangi bir bağışıklık sistemi hastalığı karşısında vücudunuzun güçlü bir duruş sergilemesini sağlar. Böylece geçirilen hastalıklar kısa süreli ve hafif olarak atlatılabilir.

Herhangi bir kronik hastalık vakasına sahipseniz; bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler , bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar solgar , bağışıklık sistemini güçlendiren tabletler , en güçlü bağışıklık güçlendirici besinler , çoçuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler , bağışıklık sistemini güçlendiren besinler listesi , bağışıklık sistemini güçlendiren içecekler ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler tercih etmeden önce doktorunuz ile görüşmelisiniz.

 

Yoruma kapalı.