Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Balık yağı, trigliserid seviyesi ve kalp rahatsızlıkları riski gibi konularda birçok olumlu etkiye sahiptir. Bu olumlu etkilerden dolayı balık yağının kilo kaybı üzerindeki etkisi çeşitli hayvanlı ve insanlı deneylerde incelenmiştir.

balik-yagi-kilo-aldirir-mi-1

Balık yağının kilo verme üzerindeki etkisiyle ilgili yapılan çalışmalar çeşitli bulgular gösteriyor. 1999 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre balık yağı tüketmek kilo kaybına olumlu yönde etki ediyor, bir başka araştırmaya göre ise balık tüketmek aşırı kilolu insanlarda kilo kaybını hızlandırıcı etki gösteriyor. Bazı araştırmalara göre 6 gram balık yağı 260 mg docosahexaenoik asit (DHA) ve 60 mg eikosapentaenoik asid (EPA) yani iki tip Omega 3 yağ asidi içeriyor ki bunlar egzersiz yapan kişilerdeki yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahipler.

2010’da yapılan bir araştırmaya göre ise her gün 15 gram EPA ve DHA tüketen aşırı kilolu ve obez denekler kilo vermeye başladılar fakat verilen kilo miktarı, plasebo kapsülü tüketen obez deneklerin verdiği kilo yanında önemsiz kalıyordu. 2007’deki bir araştırmaya göre her gün 6 gram tonbalığı yağı tüketen kilolu deneklerde düşük trigliserid seviyesi, iyi kolesterol seviyesi ve vücut yağının azaldığı gözlendi.

Bazı araştırmalara göre de her gün alınan 7.5 gram balık yağı bazı kanser hastalarının hızlı kilo kaybetme sorununu yavaşlatabilir. Balık yağının kanser ile ilgili kilo verme sorunları üzerinde olumlu sonuç gösterdiğine dair çok az çalışma var ve balık yağında bulunan Omega 3’lerin kanserle ilgili kilo kayıbını yavaşlatıp yavaşlatmadığı ile ilgili yeterli bilgi yer almamaktadır.

Balık yağının kilo vermeyi hızlandırması gerekmese de insan vücudunun günlük olarak alması gereken öncelikli yağlar olan Omega 3, DHA ve EPA yağ asitlerini içeriyor. Yetişkinler günlük en az 220 mg EPA ve 220 mg DHA, hamile ve bebek emziren kadınlar günlük 300 mg DHA almalı. Cinsiyete ve yaşa göre yetişkinlerin günlük Omega 3 yağ asidi alımını 1.1 gram ila 1.6 gram arası olarak belirledi.

Yoruma kapalı.