Muz Kaç Kalori?

Kalori miktarı çok yüksek diye muzdan kaçınıyorsanız bunu bir daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Büyük boy muz 121 kalori, orta boy olanlarında 105 kalori ve küçük boy muz 90 kalori olan bu faydalı meyveler besin değeri açısından yoğundur. Enerji vermesinin yanı sıra bir tanesi bile bol miktarda lif, potasyum ve B6 vitamini içerir.

121 kalorilik bir muz kabaca 2000 kalorilik bir diyetin yüzde 6’sını oluşturur, aynı zamanda 3.5 gram lif de sağlar ki lif uzun süre açlık hissetmemenizi sağlayarak kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Eğer kalori konusunda halen endişeliyseniz 90 civarı kaloriye sahip daha küçük muzları tercih edin. Uzmanların önerilerine göre 19-30 yaş arası kadınların ve 19-50 yaş arası erkeklerin günlük 2 kase meyve yemeleri gerekiyor. (Kadınlar 30 yaşından sonra bu sayıyı 1 kaseye düşürebilirler.)

105 kaloriye sahip orta boy bir muzda 0 kolesterol ve sadece 4 gram yağ vardır. Ayrıca 27 gram karbonhidrat ki bu önerilen günlük karbonhidrat alımının yüzde 9’una tekabül eder ve 14 gram şeker içerir, bu yüzden eğer düşük karbonhidratlı bir beslenme planı uyguluyorsanız karpuz ve ahududu gibi şeker oranı düşük meyveleri tercih etmelisiniz. Bazı araştırmalara göre 19-50 yaş arası kadınlar günlük en az 25 gram, 14-50 yaş arası erkekler ise 38 gram lif almalı. Orta boy bir muz bu günlük ihtiyacın yüzde 12’sini karşılamakta.

Küçük bir muz 90 kalori, 23 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 2.6 gram lif ve 1 gramdan az yağ içerir. Ek olarak vücudunuzdaki sıvı dengelemesini düzenleyen potasyumdan da 362 miligram içerir. Küçük bir muz, yarım kase meyveye denk gelir ve 20 mikrogram folat ile 65 birim A vitamini içerir.

Muz Kilo Aldırır Mı? Kilo Yapar Mı?
Muzun kilo aldırıp aldırmama durumu uygulamış olduğunuz diyet listesinde bulunan besinlere bağlı bir durumdur. Her gün muz tüketmek yerine daha başka meyveler tüketip haftada bir defa muzun besin değerinden yararlanmak kilo kontrolünüzü sağlamak için daha uygun bir seçim olacaktır. Uygulamış olduğunuz diyet listesine ek olarak bilinçli miktarda tüketilen muz tokluk hissi verir ancak her gün önerilmez.

Muzun Besin Değerleri
Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal): 88
Toplam yağ: 0,3 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 1 mg
Potasyum: 358 mg
Karbonhidrat: 23 g
Diyet lifi: 2,6 g
Şeker: 12 g
Protein: 1,1 g

Yoruma kapalı.