Balık Yağı Faydaları Arasında Tokluk Hissi Sağladığı Görüldü!

Balık Yağı Zayıflatır mı?

Balık yağı genel olarak yağlı balıkların dokularıyla elde edilen, içeriğinde başka gıdalarda alınamayan omega3 yağ asidi, D vitamini ve DHA içeriği bulunduran başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de sıklıkla gıda takviyesi olarak kullanılan hayvansal yağdır.

Kişinin alması gereken vitaminleri ve dha oranı kapsamında hafta boyunca kullanılabilecek yağlardan birisidir. İçeriğindeki maddelerin bir çalışmada elde edildiği bulgulara bağlı olarak kilo vermek başta olmak üzere çeşili faydaları olduğu bilinmektedir.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar sonunda balık yağlarının insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisi kanıtlandı. En başta çeşitli kalp rahatsızlıkları, kolesterol seviyesinde bozukluk, depresyon, anksiyete, çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite, zayıflamış bağışıklık sistemi, farklı türdeki kanserler, diyabet rahatsızlığı, iltihaplanma durumları, eklem iltihabı, iltihabi bağırsak sendromu, AIDS, Alzheimer, gözde bulunan bazı bozukluklar, göze bağlı olan sarı nokta hastalığı, gözde oluşan kuruluk durumları ve midede karşılaşılan ülser gibi pek çok hastalığın tedavisine yardımcı ürün olarak kullanılır.

Balık Yağı Zayıflatır mı?

balik-yagi
Balık Yağı Zayıflatır mı?

Halk arasında tarihi çok eski zamanlara dayanan bir inanca göre; bu yağın iştah açtığı ve kilo aldırdığı söylenir. Peki balık yağı zayıflatır mı? Fakat bilim insanlarının yaptıkları çalışmalara göre balık yağları beyindeki iştah sinyallerini azaltmaktadır ve haliyle kullanan kişide tokluk hissi oluşur ve acıkma gecikir. Uzman diyetisyenler danışanlarının listelerine omega 3 desteğini ekleyerek, diyete yardımcı olduğunu belirten açıklamalar yapmaktadırlar.

Kişinin kilo alabilmesi ancak harcadığı enerjiden fazlasını aldığında gerçekleşebilir. Bu yağ ise, kişiye gereğinden fazla kalori desteği vermez. Daha açıklayıcı olmak gerekirse; balık yağ kilo aldırmaz aksine diyet süresinde takviye gıda olarak alındığında kan şekerini ve açlık dengesini kontrol altına aldığı kanıtlanmıştır. Ayrıca balık yağı kullananlar düzenli egzersiz yaptıklarında vücutlarında şekil ve nitelik olarak iyileşme gözlemlenmiştir.

Balık Yağı Zayıflamak için Nasıl Kullanılır? Yetişkinler için Balık Yağı Kullanımı

balik-yagi

Genellikle takviye edici gıda için balık yağı hapı takviyesi ürünleri kullanılmaktadır. Türüne bağlı olarak aromalı balık yağı gibi balık yağı çeşitleri bulunsa da temelde içeriği temiz bir balık yağ şurubu işe yarayacaktır. Kişilerin balık yağı faydaları kapsamında çeşitli faydalar sağladığı görülmektedir. Özellikle çocuklar için ve yetişkinlere de dahil faydaları çoktur aynı zamanda zayıflamak için de kullanıldığı son zamanlarda görülmektedir. Başta saç bakımı olmak üzere erkek ve kadın fark etmeksizin değişik faydalar adına tercih edebilirsiniz.

  • Balık Yağları Metabolizmayı Hızlandırabilir: Sağlıklı yetişkinler üzerinde yapılan klinik araştırmalara göre 12 haftalık düzenli omega-3 kullanımından sonra kullanmayan gruba göre metabolizma hızlarında kayda değer artış tespit edilmiş. Herkes tarafından bilindiği üzere sağlıklı ve hızlı çalışan bir metabolizma ile daha fazla kalori yakarsınız ve kilo vermeniz kolaylaşır.

Özellikle yaşa bağlı olarak yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmak için omega3 takviyesi alınmalıdır. Omega-3 kullanımı egzersiz ile desteklendiği zaman yağ asitleri, yağ yakan enzimleri uyarır. Egzersiz ile gelen oksijen ve metabolizma hızının artması daha çok yağ yakılmasını sağlar. Bilim insanlarının çalışmalarına göre günde 1.5 gr balık yağ alan kişinin karın yağlarında azalma gözlenmiştir.

  • Balık Yağları Bölgesel Yağlanmayı Azaltır: Yağ asiti tüketerek bölgesel yağlanmayı azaltabilirsiniz. Kalp ve damar sağlığı, sinir sistemi ve bağırsak fonksiyonları üzerindeki etkisi kanıtlanmış omega3 balık yağlarının düzenli tüketimi sonucunda bölgesel yağlanmada azalma gözlemlenmiştir. Omega 3 yağ asitleri, vücutta depolanarak yağa dönüşmez. Aksine hücrelerinizde koruyucu yağdan dış katmanlar oluşturur. Bu yağ, insülin duyarlılığını yükseltir, glikozun kaslarda depolanmasını ve sonrasında enerji için kullanılmasını sağlar.
  • Fazla Kilo Sonucu Oluşan Hastalıkları Önler: Damarlardaki yağlanmanın önüne geçen etkisi kanıtlanan omega3 takviyesinin yüksek tansiyonu da kontrol altına aldığı yapılan çalışmalar arsında. İnsülin direncine ve iştah kontrolüne olan olumlu etkileri de düşünüldüğünde düzenli kullanım ve sağlıklı yaşam prensiplerine dikkat edilmesi durumunda hem kilo kaybı hem de diyabet, kötü kolesterol, tansiyon gibi hayat kalitesini düşüren hastalıklardan korunmak mümkün.

Omega 3 Balık Yağı Faydaları Nelerdir? 

balik-yagi
Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

İlk defa kullancaklar tarafından balık yağı nedir, içeriği nasıldır araştırması yapılır. Daha sonrasında balık yağ takviyeleri kapsamında balık yağı faydaları nelerdir, hangi konulara yardımcı olur diye sorgulanır. İlk aşamada alfa linolenik asit olan balık yağı kilo aldırır gibi yanılgıları olsa da başta kilo olmak üzere bir şekilde çeşitli faydaları olduğu bilinir. Daha sağlıklı bir hayat adına yağ asitlerinin bulunduğu bu balık yağlarının kullanılması önerilir.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Düzenli Omega-3 desteği alan kişilerde grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların görülme sıklığının azaldığı tıbbi çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu çalışmalardan da anlaşılacağı üzere balık yağ kişilerin bağışlılık sitemini güçlendirmektedir. Bu etki, balık yağlarının omega-3 yağ asidinin vücuttaki sitokin ve eikosanoid aktivitelerinde ve miktarlarında gerçekleştirdiği değişim sonucu oluşur.
  • Kalp Damar Sağlığını Korur: Omega-3 kullanımı kanın pıhtılaşmasını engeller. Kalp ritim bozukluklarında takviye olarak kullanılır.Kötü kolesterol olarak bilinen LDL değerlerini düşürüp iyi kolesterol olarak bilinen HDL değerlerini yükselttiği, trigliseridi düşürdüğü de yapılan çalışmalar arasındadır.Balık yağları, damar sertliği sorununda tedaviye ek olarak kullanılır. Tüm bu başlıkların genelinde balık yağlarının kalp krizinden korunmada etkili olduğu ve düzenli kullanımında kalp krizi sonucunda görülebilen ani ölüm ihtimalini azalttığı belirlenmiştir.
  • Balık Yağları İltihaplanma Karşıtıdır: Kronik iltihaplanmalara bağlı görülen rahatsızlıklarda balık yağ kullanımı etkilidir. Balık yağlarının düzenli kullanımında kısa bağırsak sendromu, iltihaba bağlı olarak görülen bağırsak hastalıkları (Crohn hastalığı, ülseratif kolit),çölyak hastalığı ve çeşitli sindirim sistemi hastalıklarında takviye olarak alındığında olumlu sonuç verdiği görülmüştür.
  • Balık Yağları Depresyon Tedavisinde Tavsiye Edilir: Depresyon ve anksiyete tedavisi gören hastalara sinir sistemini güçlendirici etkisi dolayısı ile önerilir.
  • Diyet ve Zayıflama Sürecinden Yardımcıdır: Düzenli kullanımlarda omega-3 desteğinin kan şekerini dengelediği, beyindeki açlık ataklarını geciktirdiği ve iştahı kontrol altına aldığı kanıtlanmıştır. Spor yapan kişilere de vücudun kolay şekil alması açısından önerilir.
  • Çocuklarda Dikkat Eksikliğinin Önüne Geçer: Çağımızın en ciddi şikayetlerinden olan çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite kontrolü için düzenli omega- 3 desteği tavsiye edilir. Ayrıca gelişim geriliği, aşırı iştahsızlık, kilo boy dengesinde yetersizlik gibi durumlarda da destek şarttır. Bir yaşını geçmiş çocuklarda zihinsel ve fiziksel gelişimi desteklemek adına omega-3 desteği çok önemlidir.

Neden Omegalye Balık Yağı Kullanılmalı?

balik-yagi

Omega-3 desteği doğal yollardan alınmak istendiğinde; sadece soğuk denizlerdeki yağlı balıklardan ve bazı gıdalardan alınabilmektedir. Fakat denizlerde olan ağır metal kirliğinden dolayı güvenli omega-3 alındığından emin olmak mümkün değildir. İçeriğinde omega3 barındıran ceviz, keten tohumu gibi gıdaları da insan vücudunun ihtiyaç duyduğu ölçüde tüketmek zordur. Bu sebeple takviye olarak tüketilmesi gerekmektedir.

EPA ve DHAsı En Yüksek Balık Yağı Markaları Hangileri? En İyi Balık Yağı Hapı Markası!

Piyasada pek çok balık yağ markası bulunmaktadır. Fakat kullanılacak olan ürünün yetkili mercilerden geçer not almış olması çok önemlidir. Omelga; Tarım Bakanlığı onaylıdır ve eczanelerde satılır. Bunun yanı sıra Omelga balık yağ kapsül şeklinde paketlenir ve hava almaz koşullarda muhafaza olabilir. Üretim sürecinden sonra kullanım sürecine kadar hava ile temas etmeden saklanabilmesi tüketenlerin güvenini kazanan bir artı değerdir.

Sıvı formattaki balık yağlarında yaşanılan sızma ihtimali ve her kullanımda oluşan hava teması Omelga balık yağ içinde yoktur. Bir kapsül yetişkin bir insanın günlük Omega-3 ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Balık yağı tüketenlerin en çok şikâyet ettiği konulardan olan; ağır koku ve ağızda kötü tat bırakma hissi Omelga balık yağ tüketicilerinde yaşanmaz. Tat ve koku hissi bırakmayan bir formatta hazırlandığı için tüketilmesi kolaydır. Sağlığına yatırım yapacak bilinçte olan tüm kullanıcıların güvenle tercih edebileceği seçkin bir markadır.

 

Yoruma kapalı.