Bebeklerde Süt Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun sütte yer alan proteinlere karşı bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon vermesi nedeniyle süt alerjisi belirtileri ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi, bazı proteinleri mücadele edilecek yabancı madde olarak algılar ve onlara karşı reaksiyon gösterir; işte bu reaksiyonlara besin alerjisi adı verilir. Bu alerjilerden bir tanesi de süt ile ilgili olmaktadır. Süt ürünleri ya da İnek sütü içeren besinlerin tüketimi sonucu genel olarak Çocuk veya bebeklerde alerjiye neden olabilir.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (3)

Süt alerjisi olan kişilerde vücut, her süt içildiğinde alerji antikorlarıyla ya da histamin benzeri mediatörler salgılayarak, süte karşı reaksiyon verecektir. Buna bağlı olarak süt alerjisi ortaya çıkmaktadır. Dikkat edilmediği takdirde, ileri yaşlarda bazı sorunlar meydaba getirecek bu alerji ile ilgili İnek sütü alerjisi nedir, inek sütü alerjisi belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır? gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık.

Süt Alerjisi Belirtileri

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (2)

İnek sütü alerjisi olan bebeklerde (yeni doğmuş ) veya yetişkinlerde inek sütü tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yani İnek sütü ile beslenen bebeklerde inek sütü alerjisi ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerde sadece süt tüketimine bağlı olarak değil, mama dolayısıyla da alerji oluşabilir. Bebeklerde sütü sadece bebeğin değil annenin tüketmesi de alerji oluşturabilir.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (16)

Bebeklerde süt alerjisi belirtileri yetişkinlere göre daha ağır düzeyde seyredebilir. Bunun nedeni sindirim ve bağışıklık sisteminin henüz güçlenmemiş olmasıdır. Bebeklerde süt alerjisi çoğunlukla ilk 6 ayda görülse de daha geç yaşlarda da rastlanılan bir durumdur. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun süt alerjisi belirtileri görülürse, bir doktora başvurmak gerekmektedir.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (17)

Bebeklerde süt alerjisi belirtileri şunlardır;

 • Bebeğin ilk aylarında aşırı gaz sancısı ve aşırı ağlama
 • Kanlı ve sancılı dışkı yapma ve kabızlık
 • Boğazda geçmeyen hırıltı, burun tıkanıklığı ve öksürük

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (10)

 • Ciltte kaşıntı, döküntü, soyulma ve egzema
 • Beslenmenin ardından sürekli kusma ve bu nedenle kilo alamama
 • Anafilaksi hastalığı( nadiren görülen bir durumdur, süt içtikten sonra ilk 2 saat içerisinde gerçekleşir.)
 • Geçmeyen karın ağrısı

Bebeklerde Süt Alerjisinin Tedavisi

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (18)

Süt alerjisi belirtileri nedeniyle doktora götürülen bebeklerden öncelikle bazı testler istenir. Eğer bebekte kanlı dışkı varsa, dışkı testleri istenir ve parazit olup olmadığına bakılır. Bebeğin yaşı yeterli olursa cilt testleri de uygulanabilir.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (4)

Süt alerjisi diyeti, süt alerjisinde tercih edilen tedavi şeklidir. Bebeğin vücudundan inek sütü proteinin çıkartılması sağlanır. Bebeğe 30 gün boyunca diyet ve diyet mamaları verilir. Tabi bu sürede sadece anne sütü ile beslenmek de önemlidir. Eğer şikayetler geçmesine rağmen bebeğe süt verildiğinde tekrar aynı şikayetler başlarsa süt alerjisi diyeti uygulanır.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (12)

Alerji test sonuçları temiz çıkmasına rağmen şikayetler devam ederse diyete 1 yıl boyunca devam edilir. Yetişkinlerde süt alerjisi belirtileri, bebeklerde görülen belirtilerle hemen aynıdır. Ancak yetişkinlerde süt alerjisi çok nadir görülür. Hatta görülmez bile diyebiliriz. Tedavi olarak da aynı teknikler uygulanır.

Süt Alerjisi Belirtileri  için Diyet Mamalar

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (9)

 • Aminoasit içeren mamalar: Aminoasitler proteinlerin yapı taşıdır. Hidrolize mamalardan sonuç alınamaması durumunda bu mamalar kullanılabilir.
 • Hidrolize mamalar: İnek sütünde yer alan proteinler parçalanarak alerjik özelliğinin azaltılması yöntemiyle üretilen aminoasit bazlı bebek mamaları süt alerjisi olan bebeklere verilebilir. Ancak bu mamalarda inek sütüne karşı tam koruma sağlamayabilir.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (5)

 • Soya bazlı mamalar: Soya bazlı olan bebek mamaları hafif düzeyde olan alerjilerin tedavisinde kullanılabilir. Ancak istenilen sonuç alınamayabilir.
 • Keçi Sütü mamaları: Doğal keçi sütünden üretilen bu mamalar , keçi sütü ve keçi sütünden üretilmiş peynir, yoğurt gibi yiyecekler kullanılabilir. Ancak bebekler de buna karşı da bir reaksiyon oluşabilir?

Süt Yerine Hangi Besinler Tüketilebilir ?

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (6)

 • 0-3 yaş arası için eczanalerde satılan hipoalerjenik süt verilebilir. Bu ilaçlar doktor tarafından yazıldığı takdirde alınabilen ilaçlardır.
 • Yaşı büyük olan bebek ve çocuklara soya ve yulaf sütü verilebilir. Bu gıdalar alerjik reaksiyon oluşmasına neden olmazlar.
 • Yemekler için ise bebeklere süt içermeyen mamalar, takviye ürünleri ve pirinç yedirilebilir.
 • İçerisinde süt olmayan margarin, yoğurt, krema ve dondurma gibi ürünler süt alerjisinde tüketilebilir.

 Bebeğinde Süt Alerjisi Olan Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (7)

Bebeğinde süt alerjisi belirtileri olan aileler bebeklerinin tükettiği gıdaları alırken dikkatli olmalıdır. Zira süt birçok besinin içerisinde yer alan bir ürün. Aileler içerisinde laktalbumin, kalsiyum kazeinat, kazeinat, sodyum ve kazein bulunan ürünlerden uzak durmalıdır.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (8)

İçerisinde bu maddelerden birini veya birkaçını bulunduran ürünler şunlardır;

 • Peynir, protein tozu ,naneli şeker, işlenmiş et ürünleri( salam, sosis), bebek maması ,mısır gevrekleri, krem şanti, salata sosu , krema vb. bu ürünleri bebeğinizden uzak tutmaya çalışın.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (13)

Süt alerjisi belirtileri bulunan bebeklerde, tedavi sürecinin başlamasından itibaren 1 ay içinde herhangi bir düzelme olmaz ise, diyet mamalara 1 yıl boyunca devam edilmelidir. Alerji sürecinde doktor uygun gördüğü sürece kortizonlu ve kortizonsuz kremler, şuruplar ve damlalar tedavi için kullanılabilir.

kolay-diyet-listesi_bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri-ve-tedavisi (11)


İlginizi Çekebilir: Süt alerjisi belirtilerini bilmek sağlık açısından yeterli değildir. Çünkü sağlığı tehdit eden pek çok alerji türü bulunmaktadır. Bu alerjilerden bir tanesi de gıda alerjisidir. Konu hakkında detaylı bilgi için gıda alerjisi nedir, nasıl yapılır, başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca anneler ve yetişkinler için süt ile yapılmış reçeller oldukça lezzetli ve sağlıklıdır. Bu güzel reçel için süt reçeli ile sağlıklı yaşamın sırları, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊


 

vayachollo.com

Yoruma kapalı.