Beslenme Hataları Nelerdir? Doğru Beslenme İpuçları

Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yaz aylarının yaklaşması ile kilo vermek isteyen kadınların sayısı günden güne artıyor. Şok diyet uygulayacak kadınlar henüz hazırlıklara başlamamış olsalar da sağlıklı kilo vermek isteyen kadınlar diyet programları araştırmaya başladı bile.

Beslenme Hataları Nelerdir

Eğer siz de uzun süredir diyet yapmayı planlıyor ve bir türlü bu işin üstesinden gelemiyorsanız, beslenme hataları yapıyor olabilirsiniz. Diyet yapıp bir türlü kilo veremiyorsanız yazı dizimizi dikkatlice takip edin. Beslenme konusunda doğru sandığınız yanlış şeyleri diyetisyen Elif Şahin anlattı.

Her Gün Tartılmak

Aralıklı Oruç ile Kilo Vermenin Yolları

En çok yapılan beslenme hataları arasında tartı alışkanlığı gelir. Vücut ağırlığı gün içinde çok fazla etkene bağlı olarak değişir. İçilen su çay, kahve gibi içeceklerin yanı sıra havanın sıcak olması vücut ağırlığımızı etkiler. Sıkı bir program uyguluyorsanız her gün tartılmak yerine haftada 1 kere tartılmanız gerekir.

Nar Ekşisi

Nar Ekşisi

Hepimizin yaptığı beslenme hataları arasında yer alan nar ekşisi en büyük yanlış bilgidir. Nar ekşisi sağlıklı olduğu düşünülerek salataya sınırsız eklenir. Bol şekerli olan nar ekşisi kilo vermenize engel olur.

Çorba

Çorba kalorisi düşük olan faydalı bir besindir. Uzun süre tok tutan çorba sıvı alımına katkı sağlar. Çorba tek başına öğün olarak yeterli değildir.

Öğünlerde sadece çorba içmek doğru değildir. Yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Spor Yapmak

1000 kalorilik diyet

Kilo verdikten sonra spora başlayacağım mantığı yanlıştır. Kas hacminde artış yağ yakımına destek olur. Kilo verirken oluşan sarkmaları engeller. Diyetinizi mutlaka spor ile desteklemelisiniz.

Diyet Ürünler

Yoğurt Diyeti Nedir

Diyet bisküvi, yoğurt, süt gibi yağı azaltılmış ürünler az da olsa kalori içerir. Kalorisiz olduğunu düşünerek sınırsız tüketmek kilo almanıza neden olur.

Kahve

Kahvenin kalorisi azdır. Fakat kahve içine eklenen süt, krema ve kakao kahvenin kalori miktarını arttırır.

Aç Kalmak

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Az yiyerek kilo vermeye çalışmak en büyük beslenme hatasıdır. Doğru olansa yeterli ve dengeli beslenmektir. Kişinin metabolizmasına göre besin guruplarından yeterli düzeyde tüketmesine dengeli ve düzenli beslenme denir.

Ekmeği Kesmek

ekmek

Yapılan beslenme hataları arasındaki bir diğeri ise ekmek yemeyi tamamen kesmektir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı ihtiyaç duyulan tüm besinlerden dengeli bir şekilde almak demektir.

Ekmek yemeyerek kilo vermeye çalışmak doğru değildir. Yemeklerin yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek tüketmelisiniz. Böylece tokluk süreniz uzayacaktır.

Nefes Almadan Yemek

Obezite diyet listesi
Obezite diyet listesi

Aşırı acıktığınızda hızlı yemek yenir. Lokmaların en az 30 saniye çiğnenmesi gerekir. Yavaş yemek yeme insanların daha uzun süre kendini tok hissetmesini sağlar.

Her lokma sonrası çatal bıçağı bırakıp ağzınızdaki lokmayı iyice çiğneyin. Lokmayı yutmanız ne kadar uzun sürerse yediğinizden o kadar çok lezzet alırsınız.

Yüksek Kalorili Besinler Tüketmek

Ketojenik Diyette Kaçınılması Gereken Besinler

Sağlıklı beslenme hataları arasında önemli bir yere sahip olan bir diğer alışkanlık ise yüksek kalorili besinleri bilmemektir. Ya da bildiği halde tüketmektir. Kilo vermek için günlük alınması gereken kalori miktarının üstünde besinler tercih edilmemelidir.

Geç Vakitte Beslenmek

2000 Kalorilik Diyet ile Sağlıklı Kilo Verin

 

Geç vakitte yeme metabolizmayı manipüle eder. Yatmadan önce en az 2 saat önce yeme içmeyi bırakmalısınız. Genellikle akşam yemeği saatinde yapılan bu hata ancak erken saatte yemek yiyerek ardından yatmadan 2 saat önce ara öğünle yemek ile kurtarılabilir.

 

Yoruma kapalı.