Bilinenin Aksine Makarnanın Faydaları ve Diyeti

Makarna ile Diyet Olur mu ?

Makarna diyeti ile kilo vermek oldukça basittir. Makarnanın kilo aldırdığı söylense de bilinenin aksine makarna bilinçli tüketildiğinde kilo aldırmaz aksine kilo verilmesine yardımcı olur. Makarna; sağlıklı, besleyici ve doyurucu yemekler için mükemmel bir seçenektir. Genellikle lif dolu sebze ve fasulyeyle ya da kalp sağlıklı için oldukça önemli olan balık ile birlikte tüketilebilir. Tavuk ve yağsız etlerle, doymamış yağlarla birlikte; antioksidan bakımından zengin domates sosu ve protein dolu peynir gibi besinlerle de tüketilebilir.

Makarnanın Faydaları:

Sürekli enerji sağlar:

Makarna gibi bol karbonhidratlı besinler beyin ve kaslar için önemli bir yakıt olan glikozu sağlar. Makarna enerjinin yavaş yavaş salınmasını sağlayan kompleks karbonhidratlar açısından oldukça zengindir.

Düşük sodyuma sahiptir ve kolesterol içermez:

Makarna, oldukça düşük oranda sodyuma barındırır. En önemlisi de kolesterol içermez. Bir fincan makarnada zenginleştirilmiş çeşitleri ile demir ve çeşitli B vitaminleri dahil olmak üzere birçok temel besin maddesi bulunur. Her bir fincan kepekli makarna ise günlük lif gereksinimlerinin % 25 kısmını karşılayabilir.


Makarna, oldukça düşük oranda sodyuma barındırır. En önemlisi de kolesterol içermez.

Folik asitle güçlendirir:

Makarna folik asit açısından da zengin bir besindir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için gerekli FDA düzenlemeleri; bu önemli vitamini içeren zenginleştirilmiş tahıl ürünleri ile beslenmeyi gerektirir. Kuru bir makarna porsiyonunda, hamilelikte tavsiye edilen günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık % 25’i karşılanabilir.

Dengeli beslenme:

Makarna dengeli bir diyetin parçasıdır. Diyet içerisinde bulunan makarna gibi karbonhidratlı gıdalar sayesinde günlük kalorinin % 65’i doldurularak sağlıklı bir şekilde tokluk hissi azaltılabilir.

Düşük glisemik indeks:

Makarna düşük glisemik indekse (GI) sahiptir bu nedenle kan şekeri düzeylerinin hızla yükselmesine neden olmaz.


Makarna düşük glisemik indekse (GI) sahiptir bu nedenle kan şekeri düzeylerinin hızla yükselmesine neden olmaz.

Makarna Diyetinde Önemli Noktalar

Makarna her gün yenebilecek sağlıklı gıdalar arasında yer alır. Makarna ile pek çok sebzeyi birleştirebilir ve farklı tatlar yaratarak hem besleyici hem de sağlıklı bir diyet oluşturabilirsiniz. Makarna yağsız olduğu sürece düşük sodyumlu bir besindir. Pişirilmiş bir makarna içeriğindeki vitamin ve mineraller ile birlikte sadece 100 kalori içerir. Ayrıca doygunluk hissi yarattığı için diyet sırasında aç kalmayı da önler. Makarnada bulunan düşük glisemik indeks (GI) kan şekerini düzenlerken aynı zamanda iştah kontrolüne yardımcı olur ve sindirimi yavaşlatır.

Yoruma kapalı.