Bitkisel Zayıflama Çayları

Çağımızda, hareketsiz yaşayarak kilo alma ve yine hareketsizlikten dolayı alınan kiloları verememe sorunu tüm dünyada yaygın hale geldi. Doğal beslenememe, spor için gerekli zaman ayıramama insanoğlunu daha şişman ve bir çoğunun da obez olmasına yol açtı. Diyet programları, zayıflama hapları, zayıflatan çaylar arasında sıkışıp kalan şişman bir kesim var. Fazla kilolardan kurtulmak uğruna yapılanlar, ne yazık ki çoğu zaman kötü sonuçlanıyor ve mevcut sağlık durumunun kötüleşmesine yol açıyor.

bitkisel-zayiflama-caylari-1

Diyet programlarında özellikle tavsiye edilen bitki çayları genellikle yağ yakma, metabolizmayı hızlandırma amacı ile verilir. Ancak bitki çayları doğru miktarlarda kullanılmadığı durumlarda yarardan çok zarar verebiliyor. Rant haline gelen bir sektörde, menfaati uğruna sağlığı hiçe sayan kişiler tarafından piyasada satılan zayıflama çayları eğer sizin sağlık durumunuz, kilonuz, mevcut hastalıklarınız göz ardı edilerek verilirse sonuçları çoğu zaman çok ağır olabiliyor.

Çayların elbette yağ yakma, sindirim sistemine yardımcı olma, rahatlatma gibi etkileri mevcut, ancak bu yararlarını kullanabilmek için mutlaka doğru miktarlarda ve doğru demleme yoluyla tüketilmelidir. Karadeniz’in tavşan kanı çayı gibi bir demlik yeşil çay içmek bile bir çok organı etkileyebilir ve sağlığımızı tehdit edebilir. Bir uzmana, diyetisyene sormak ve önereceği ölçüleri aşmamak önemlidir. Elbette unutulmamalıdır ki çay tek başına bizi iki beden küçültmez ama beraberinde sağlıklı bir diyet programı, spor ve bol su tüketimi ile beraber alınırsa faydalarını görebiliriz.

Yoruma kapalı.