Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizma hızı, organların belli sitemde çalışması için gerekli olan enerji miktarları ve değeridir. Mevsim yaş ve cinsiyete bağlı olarak değişiklik gösterir ve ona göre bir çalışma yapar.

Çocuklarda ve beden gücüyle çalışan erkeklerde daha hızlı bir çalışma görülmektedir. Kadınlarda ise; kas oranının düşük olması ve yağların daha çok kasların içini kaplaması nedeni ile yavaş seyir eder. 15 yaş 30 yaş arasında, metabolizma en hızlı çalıştığı evreyi yaşar.

Hızlı çalışan bir metabolizma sayesinde fazla kilolardan kurtulmak daha kolay olur ve bu şekilde sağlıklı bir beden içinde olmamız kolaylaşır. Dinlenme anlarında ya da uykuda olduğumuz süreler içinde bile enerji kullanımı vardır. Uyku anında bile %60 bir kalori harcanması mümkündür. Bazı hallerde ve kişinin yapısına göre değişiklik gösteren metabolizma çalışma sistemi için, çok fazla kriter belirlemek zordur. Sadece kişilerin metabolizmasını daha hızlı çalıştırmak adına alabileceği gıdalar olabilir ve bu sayede hızlandırılabilir.

Metabolizma hızını etkileyebilecek gıdalar yüksek enerji yakımına yardımcı olacak gıdalardan oluşmalıdır. Bu besinlerden en fazla yakıcı özeliğe sahip olması nedeniyle pul biberi listemizin başına koyabiliriz. Pul biber tüketiminden 3 saat sonra metabolizma hızı 2 katına kadar çıkabilmektedir. Ayrıca, iştahı keserek tokluk hissi uyandırması sayesinde de etkili olmaktadır. Acı biberde, capsaicin adı altında bir madde bulunur ve yağ yakıcı özelliği vardır.

Kekik, kişniş, tarçın gibi baharatlarda ise; bu madde daha az bulunur ama etkileme oranı düşük olsa da yemeklerde kullanılabilir. Zencefil, yeşil çay, protein, keten tohumu ve Ananas gibi yiyeceklerde metabolizma hızını artırmaya yardımcı olan ek gıdalardandır. Beslenme alışkanlığı dışında bol su tüketimi metabolizmanın çalışması açısından en önemli içeçeklerden biridir. Belli alışkanlıklarla beslenme şeklimizi değiştirmemiz sayesinde, metabolizmamızın düzenli ve hızlı bir şeklide çalışmasını sağlayabiliriz.

Yoruma kapalı.