Börek Kac Derecede Pisirilir? 20 Dakikada Çıtır Börekler!

Börek Kac Derecede Pisirilir? 20 Dakikada Hazır Börekler!

Çıtır çıtır ancak yanmayan bir börek kac derecede pisirilir? Börek tarifleri birbirinden farklı ve lezzetli oluşturulur. Ancak istenen düzeyde bir performans ortaya koymak için yemek tarifleri kadar pişirme süresi önem kazanır. Az pişirildiğinde çiğ çok kaldığında ise yanma ihtimalleri bulunur. Eğer lezzetli mi lezzetli bir börek için süre konusunda tereddüt yaşıyorsanız yazımız tam size göre!

YouTube video

Börek Kaç Derecede Hangi Ayarda Pişer?

Börek sarma modelleri birbirinden farklı şekillerde oluşturulmaktadır. Börek nasıl yapılır sorusu her kişi tarafından farklı yanıtlanır. Kimisi hazır yufka ile kat kat börek yaparken kimisi sarma modeller üzerinden ilerler. Üstelik içerisinde koyulan malzemelerde değişiklik gösterir. Bu durumda böreklerin dereceleri ve ayarları da değişiklik gösterecektir. Fırınınızda deneme yanılma yöntemi ile ilerlemek zamanla doğru noktayı bulmanızı sağlar.

1- Börek Kaç Derecede Pişer?

Özellikle yeni bir fırınla ve yeni bir tarif ile yapılan börek kac derecede pisirilir sorusunu beraberinde getirir. Pişme derecesi fırından fırına değişiklik gösterecektir. Davul fırın olması ya da klasik fırınların derece ayarlarındaki ısıları farklılaşmaktadır. Bundan dolayı net olarak derece verilmese de ortalama olarak bazı bilgiler mevcuttur.

borek-kac-derecede-pisirilir
Börek Kac Derecede Pisirilir

Sade bir börek yapıyorsanız ya da sebze ağırlıklı börek ise fırınların dereceleri 180 ile 200 derecede değişebilir. Çok çabuk ısıtan ve pişiren bir fırın mevcutsa 180 derece en uygun ayar olacaktır. Özellikle davul fırınlarda ayarlama işleminin zor olduğu da göz önüne alınırsa borek kac derecede pisirilir sorusunun cevabı için 180 derece en uygun ısı olur.

2- Börek Kac Derecede Pisirilir| Börek Hangi Ayarda Pişer?

Mevcut fırınların günümüzde birden fazla ayarı olduğu için börek kac derecede pisirilir sorusu da çeşitlenmektedir. Özellikle alt ve üst ayarlı, fanlı olan fırınlarda dikkat edilmesi gereken unsur daha çok olacaktır. Börek pişirme esnasında ilk olarak baştan ısıtma yapılması gerekir. Fırının sahip olduğu ısınma tellerine göre 10 dakika kadar beklemelisiniz.

borek-kac-derecede-pisirilir

Isınma esnasında alt ve üst ayarı açılmalıdır. Yeterli düzeyde ısındığı düşünülen fırın içerisine tepsi ortalanarak yerleştirilir. Yerleştirme sonrası böreğin pişme süresi tamamlanmadan yaklaşık 10-15 dakika gibi bir süre önce kontrol edilmelidir. Genellikle böreklerin üst kısımları daha çabuk pişeceğinden pişme sonrası üst ayarı kapatıp sadece alt ayarda pişime devam edilir.

Börek Kaç Dakikada Pişer?

Börek sarma modelleri arasından herhangi birisini seçip uyguladınız ve börek kac derecede pisirilir sorusuna yanıt aldınız. Sırada en can alıcı nokta olan börek kaç dakika içerisinde pişer olmaktadır. Seçeceğiniz fırın derecesine göre bu durum değişiklik gösterir. 180 derecelik bir sıcaklık esnasında pişirme işlemi yapacaksanız yaklaşık olarak 30 dakika yeterli olacaktır.

borek-kac-derecede-pisirilir

Isı derecesi arttıkça beklenilmesi gereken sürede düşecektir. Ancak buraya dikkat etmelisiniz! Çabuk pişmesi için acele edilen börek ya da poğaçaların alt ve üst tabakası pişse de içinin çiğ kalma ihtimali bulunur. Önemli olan sabırla ve yavaşla pişmesidir. 200 derecelik bir ısıda börek pişmeye bırakılırsa 20-25 dakika servise hazır olması için gerekir.

İspanaklı Börek Kaç Dakikada Pişer?

Börek tariflerine en çok yakışan sebze ise ıspanaktır. Ispanaklı börek kac derecede pisirilir sorusunun cevabı yine 180 ile 200 derece arasında değişmektedir. Kaç dakika pişirilmesi gerektiği nokta ise fazla vakit almayacaktır. Ispanaklı börek yapım aşamasında ilk adım sırasında ıspanaklar soğan ile sotelenir. Zaten sebze olan ıspanak bu sayede iyice erimiş olur.

borek-kac-derecede-pisirilir

Soteleme işlemi sonrasında ıspanakların pişme dereceleri iyice düşmektedir. Bundan dolayı borek kac derecede pisirilir sorusu için çok yüksek bir ısıya gerek olmaz. Aynı zamanda 180 derecelik bir fırına yerleştirilen börek için yaklaşık 20 dakika yeterli olacaktır. Çıtır üst tabakası oluştuktan sonra alt kısmını da kontrol ederek servis edebilirsiniz.

Sodalı Börek Kaç Derecede Pişer?

borek-kac-derecede-pisirilir

Sodalı börek kac derecede pisirilir sorusu da sıklıkla sorulur. Çünkü en sık yapılan tarifler arasında çıtır çıtır bulunan sodalı börek sarma modelleri yer alır. Soda ile yapılan böreklerin ısı konusunda çok bir ihtiyacı bulunmaz. İç malzemesinde ekstra bir durum olmadığından klasik derece yöntemi ile ayarlanabilmektedir. Genellikle 190 derece fırında 20-25 dakika bekletilir.

Davul Fırında Börek Kaç Dakikada Pişer?

Davul fırınlar alışık olunan klasik tezgâh üstü fırınlar gibi olmamaktadır. Genellikle ısı dereceleri belirlenmiş dört farklı derece ile kısıtlıdır. Bundan dolayı börek, tatlı ve yapım esnasında dikkat edilmesi gerekir. Çoğu zaman çabuk ısınmayan ve ağır ağır pişiren modelleri bulunmaktadır. Çok fazla ısı açılmamalı sabırla pişmesi beklenmelidir.

borek-kac-derecede-pisirilir

Genellikle davul fırınlarında börek kac derecede pisirilir yanıtı 180 derece olarak belirtilir. Ayar ayrıntısı çok fazla olmadığından tercih bu yönde kullanılmalıdır. Fazla sıcaklık yanmalara sebep olabilecektir. Bununla birlikte daha ağır bir pişme yaratan fırına sahipseniz 20 dakika içinde kontrol etmelisiniz. 20 dakika sonunda karar vererek ek olarak 5 10 dakika daha tutabilir ya da servis edip yiyebilirsiniz.

Börek Kac Derecede Piser Öğrendik, Peki Kek Kaç Derecede Pişer?

Börek sarma modelleri yapımı sonrası borek kac derecede pisirilir sorusunun yanıtını bulduktan sonra yapılan bir diğer tatlı ise kek olmaktadır. Tatlı tarifleri arasında sıklıkla yapılır. Keki lezzetlendirmenin en önemli kısmı istisnasız çırpma anı olmaktadır. Ancak çırpma dışında da pişirilmesi önem taşımaktadır. Sade bir kek için 170-180 derece tercih edilmelidir. 20 dakika dolduktan sonra kürdan testi yapılıp kontrolü sağlanmalıdır.

borek-kac-derecede-pisirilir

Börek konusunda kaç derece ve kaç dakika konusunda bilgileri sizler için aktardık. Yazının sonunda bahsedilen kek derecesini öğrenip denemeye ne dersiniz? Kış aylarının vazgeçilmezi portakallı kek bunun için oldukça uygun bir tarif! 5 Dakika İçerisinde Hazır: Lezzetli Kolay Portakallı Kek Tarifi yazımıza bakarak yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.