Cambridge Diyeti ile 6 Adımda Hızlı Kilo Vermenin Yolları!

Cambridge Diyeti Nedir? Diyet Hakkında Bilinmeyen Detaylar!

Cambridge diyeti, ilk olarak İngiltere’de kilo vermeye yönelik açılan kliniklerde uygulanmaya başlamıştır. Ardından sonuçların olumlu olması diyetin Amerika’da da tanınmasına neden olmuştur.  Diyet listeleri arasında oldukça düşük kalorili bir yiyecek listesine sahiptir. Bahsedilen diyet içerisinde besin destek ürünleri kullanılmaktadır. Ayrıca bu ürünler ücretli olarak temin edilmektedir.

Diyetin ilk çıktığı sıralar uzman hekimler eşliğinde ve bilgisinde diyet süreci ilerlemiştir. Fakat bir zaman sonra özel olarak getirilen besin destek ürünleri rahatlıkla ulaşılır hale gelmiştir. Bu sebeple bilinçsiz kullanım artmıştır. Her takviyenin gereksiz ve yanlış tüketimi zararlı sonuçlar verebilmektedir. Cambridge diyeti besinlerinin uzman gözetimi dışında kullanılması aynı sonucu yaşatmıştır.

Cambridge Diyeti Nedir? Diyet Hakkında Merak Edilenler!

cambridge-diyeti

İngiltere’de ilk denemelere başlanan diyet aşamalı olarak ilerlenmektedir. Diyet içerisinde düzenli alınması gereken düşük kalorili toz karışımlar bulunmaktadır. Böylelikle yeterli beslenme sağlanmaktadır. Fakat Cambridge diyeti bilinçsiz kullanım yapıldığında ciddi sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir. Olumsuz sonuçları sebebiyle Türkiye’de diyet ürünlerini satın almak oldukça zordur. Almayı düşünenler ürünlerin güvenilirliği konusunda dikkat etmelidir.

Çok düşük kaloriye sahip olması ve yanlış kullanılması Cambridge diyeti zararlarını ortaya çıkaran bir sebeptir. Bu tür bir diyet programını tercih etmek isteyen kişiler önerilerle değil uzman desteğiyle diyete başlamalıdır.

cambridge-diyeti

Diyetin ana teması olan toz karışımlar ve atıştırmalık barlar diyet programını yapan yetkililerce temin edilmektedir. Yani marketlerde veya eczanelerde bahsi geçen diyetin ürünlerini görmeniz mümkün değildir. Bununla birlikte Türkiye’de yetkili satıcıya sahip olmaması ürünlerin sadece yurtdışı temsilciliklerden alınabileceğini desteklemektedir.

1 – Cambridge Diyeti Nasıl Yapılır ve Diyet Kaç Kilo Verdirir?

İngiltere ve Amerika’da ünlüler tarafından tercih edilen diyette kişiye göre kilo verme analizlerine rastlanmaktadır. Yani kişinin sahip olduğu kilo ve metabolizma hızı Cambridge diyeti işlevini etkileyen faktörlerdendir. Bu sebeple diyeti uygulayan her kişide aynı oranda zayıflama görülmemektedir. Pek çok kişi tarafından araştırılan diyet tamamen matematik üzerine kuruludur.

cambridge-diyeti

Diyette düşük kaloriyi desteklemek amacıyla önceden hazırlanmış takviyeler tüketilmektedir. Böylelikle diyet doğallığı bozulmakta ve olumsuz eleştiriler almaktadır. Ancak hızlı kilo vermek adına çok etkili olduğu kesinlik kazanmıştır.

Birinci Adım Günde 425 ila 615 kalori arası besin almayı içermektedir. Tüm öğünlerin 1 öğün yerine geçmesi amaçlanmaktadır.
İkinci Adım 810 kaloriye kadar besin almak amaçlanmaktadır. Porsiyonları küçük tutarak;

·         Et

·         Beyaz balık

·         Soya peyniri

·         Peynir

·         Sebze

·         Az yağlı süt ile birlikte 3 Cambridge diyeti yemeği içermektedir.

Üçüncü Adım Bu adım 100 kaloriyi 2 Cambridge diyeti yemeğiyle sağlamaktadır. İstenirse programa;

·         Makarna

·         Sebze

·         Patates

·         Tatlılar gibi geleneksel yemekler eklenebilmektedir.

Dördüncü Adım Takip edilmesi en kolay adımdır. Günde yaklaşık olarak 1200 kalori içermektedir. İki öğün değişimli olarak;

·         Balık

·         Sebze

·         Süt ürünleri

·         Biraz et tüketilebilmektedir.

Beşinci Adım Kalori hesapları dikkate alınarak günde sadece 1 öğün tüketilmektedir. Günde 1500 kaloriye kadar tüketmek serbesttir. Fakat hangi yiyeceklerin tüketildiği önemlidir. Rafine karbonhidratlar olmak üzere kaçınılması gerekenler gıdalar bulunmaktadır.
Altıncı Adım Kilo koruma amaçlı takip edilen adımdır. Günde en fazla 2000 kalori alınmaktadır. Bu adımda Cambridge diyeti listesine daha fazla şey ekleyebilirsiniz.

2 – Diyet Ne Kadar Süre Yapılmalıdır?

cambridge-diyeti

Kişiye özel yapılan programda uygulaması gereken süre belirtilmektedir. Aşamalı bir süreçtir ve her aşamaya ait belirli bir zaman verilmiştir. Cambridge diyeti birkaç günlük şok diyetler gibi değildir. Bu sebeple uzun bir sürece sahiptir. 2 veya 4 hafta sürebilir hatta uygun görülürse diyetisyen tarafından süre uzatılabilmektedir.

3 – Diyetin Yan Etkileri Var Mıdır?

Diyetin rastlanan en ilginç yan etkisi vücudun ketoz hale geçmesidir. Ketoz düşük düşük karbonhidratlı diyetlerin yaptığı bir yan etkidir. Cambridge diyeti kilo kaybı ve yağ yakımı yapmaktadır. Fakat uykusuzluk ve halsizliğe de neden olan olumsuz etkilere sahiptir. Bu sebeple uzmanlar bu ve benzer diyetleri kesinlikle önermemektedir.

Kaç Çeşit Cambridge Diyeti Vardır?

İki farklı şekilde yapılan Cambridge diyeti KKTC vatandaşları tarafından da oldukça araştırılmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından merak edilen diyetin İngiliz ve Amerikan versiyonu bulunmaktadır. Diyet sürecinin danışman eşliğinde yapılması dengeli ve gereken kiloyu vermeye yardımcı olmaktadır.

İngiliz Versiyonu Diyetin Yapılışı

cambridge-diyeti

İngiliz versiyonunun danışman eşliğinde yapılması şart koşulmaktadır. Aksi takdirde diyeti uygulamak mümkün değildir. 4 aşamadan yapılan bu diyeti 16 yaş altı kişiler uygulayamamaktadır. Aşamaları şöyledir;

İngiliz versiyonu Cambridge diyeti yapacak kişiler hazırlıklara 7 ila 10 gün öncesinde başlamalıdır. Amaç gıda tüketimini bu sürede azaltmaktır. Kilo vermek için en az 415 an fazla 554 kalori alımına izin verilmektedir. Kilo verme aşamasını en fazla 4 hafta uygulamak gerekmektedir. Ayrıca danışmana doktor onaylı belge sunulması şarttır.

1,72 metre boydan kısa kadınlar günde 3 porsiyon, uzun bayan ve erkekler ise 4 porsiyon yiyebilmektedir. Diyet esnasında kahve ve çay şekersiz tüketilebilmektedir. Bununla birlikte günde en az 2 litre su içilmelidir. 4 hafta süre sonra dengeleme için Cambridge diyeti ürünleri öğünün birine eklenmelidir. Ürünleri şunlardır;

  • Tek kullanımlık toz karışımlar
  • Sıvı öğünler
  • Ara öğün barları
  • Mix-a-mousse granülleri.

Amerikan Versiyonu Diyetin Yapılışı

cambridge-diyeti
Cambridge Diyeti

Aşamalar yerine çeşitli programlara uyularak yapılmaktadır. Diyeti yapacak kişiler kendilerine uygun programı seçip diyete başlamaktadır. Diyette düzenli veya hızlı başlangıç, doktor kontrollü program, koruma ve yaşam boyu beslenme gibi programlar bulunmaktadır. Düzenli programda günlük 820 kalori alınmaktadır. 420’si diyet ürünlerinden, 400’ü öğünden depolanmaktadır. Ayrıca;

  • Günlük 2 litre su tüketilmelidir.
  • Çay ve kahve şekersiz içilmelidir.
  • Program 4 hafta uygulayıp bırakma zorunluluğu yoktur. İstenirse devam edilebilmektedir.

Hızlı başlangıç programı ise 2 hafta uygulanması gereken bir programdır. Kişide mide bulantısı, kusma, baş ağrısı gibi durumlar görüldüğü takdirde Cambridge diyeti hemen sonlandırılmalıdır. Kişi isterse düzenli programdan devam edebilmektedir. Doktor kontrollü programda kişinin tıbbi durumu göz önüne alınmaktadır. Koruma programında temelde diyet ürünleri kullanılmaktadır. Ekstra olarak gıda alımı yapılabilmektedir.

cambridge-diyeti

Yaşam boyu beslenme programının normal ile tek farkı içerisine diyet ürünlerinin eklenmiş olmasıdır. Ürünleri toz takviyeler ve yulaflı gevrek atıştırmalıklardır. Formül içecekler gün içerisinde tüketilecek olan bir veya iki öğün yerine geçirilmektedir. Amerikan Cambridge Diyeti ürünleri daha kolay temin edildiğinden bu versiyonu kullanan kişi sayısı fazladır.

YouTube video

Yoruma kapalı.