Cambridge Diyeti

0 453

Cambridge diyeti, kilo vermesi amacıyla il olarak İngiltere’de, kliniklerde kullanılmıştır. Yine benzer bir amaçla Amerika’da kullanılmıştır.  Oldukça düşük kalorili diyet listesinde yer alan Cambridge diyeti, besin destek ürünleri kullanılarak bir zayıflama süreci içermektedir. Önceleri kliniklerde uzman kontrolünde üretilirken, daha sonraları hızla yayılmış ve bilinçsizce tüketilmeye başlanmıştır.

kolay-diyet-listesi_cambridge-diyeti

Cambridge Diyeti Nedir ?

kolay-diyet-listesi_cambridge-diyeti

Cambridge diyeti ingiltere ve Amerikada daha kliniklerde, zengin ve ünlülerin daha çok tercih ettiği ve uyguladığı diyetlerdir. Bu kliniklerde diyetler tamamen matematik üzerine kuruludur. Yani çok düşük kalori esasına dayanmaktadır. Bu kadar düşük kaloriyi desteklemek için önceden hazırlanmış diyet takviyeleri önem kazanmaktadır.

kolay-diyet-listesi_cambridge-diyeti

Bu durum, diyetin doğallığını azalttığı gerekçesiyle zaman zaman eleştirilmektedir.  Ancak hızlı kilo kaybı için çok etkili bir diyet olarak bilinmektedir. Düşük kalorili ve hızlı kilo kaybı ana amaç olduğu için doktor kontrolünde yapmanız önerilir.

Cambridge Diyet Yan etkileri Var Mıdır ?

Cambridge diyetinin bugüne kadar herhangi bir bir yan etkisi görülmemektedir. Metabolizmayı hızlandırır bu sebep ile safra kesesi harekete geçer. Bu durum eğer var ise kum dökme gerçekleşebilir. Bütün diyetlerde olduğu gibi hamile bayanların bu diyeti yapmaması önerilmektedir.

Cambridge Diyeti için besin takviyelerini nasıl tedarik edebilirsiniz ?

kolay-diyet-listesi_cambridge-diyeti

Cambridge diyeti için kullanılacak olan besin takviyeleri yetkili satıcılardan bulabilirsiniz. Ancak Türkiye’de temini kolay değildir. Yurt dışında bu diyet için çeşitli besinler satan siteler bulunmaktadır. Ama tabi güvenirlik konusunda garantisini veremeyiz. Ayrıca cambridge diyeti  bir doktor desteği ile yapılırsa, bunun sağlığa daha çok yardımı dokunacaktır.

Kaç çeşit Cambridge diyeti vardır ?

Cambridge diyetinin kullanılışı açısından bakıldığında, iki farklı yöntem olduğu görülmektedir. Bu diyetin bir İngiliz birde Amerikan versiyonu bulunmaktadır.

1 – İngiliz Cambridge Diyeti Uygulamaları

kolay-diyet-listesi_cambridge-diyeti

İngiliz  Cambridge diyeti nasıl yapılır ? Bu diyet yönteminde, sağlıklı bir şekilde kilo vermek, bir uzman desteğinin olmasına bağlıdır. Çünkü süreç, bir plan ve program dahilinde ilerlemektedir. Bu diyetin 4 aşaması bulunmaktadır.

  • Hazırlık
  • Kilo Verme
  • Dengeleme
  • Kilo Koruma aşamalarıdır.

kolay-diyet-listesi_cambridge-diyeti

Hazırlık dönemi bir hafta ile 10 gün arasında sürmektedir. Bu dönemde yemek yeme alışkanlıklarının yavaş yavaş azaltılması ile başlanmaktadır.

Bu süreçte sonra kilo verme aşaması sırasında kişinin boy ve kilolarına göre min 420 max 560 kalori almasına izin verilmektedir. Bu süreçte tek kaynak olarak da adlandırılmaktadır. Bu süreç en fazla bir ay sürdürülmektedir.

Diyet devam ederken kahve ve çay şekersiz olarak içilmesini izin verilmekte, bunun dışında ki içeceklere kesinlikle izin verilmemektedir. Günlük iki litre su içmeniz gerekmektedir.

kolay-diyet-listesi_cambridge-diyeti

Dengeleme aşamasında ilave kalori ile günlük kalori miktarı max 790 kaloriye izin verilmektedir.

Kilo koruma aşamasında ise en fazla 1500 kaloriye izin verilmektedir.

Besin takviyeleri de farklı tatlarda üretilmektedir. Bazılar bar ürünler olup bazıları da su ile karıştırılarak tüketilen ürünlerdir.

2 – Amerikan Cambridge Diyeti

Amerikan Cambridge diyetinin,  İngiliz diyetinden farkı, aşamaların bulunmamasıdır. Amerikan Cambridge diyeti, yaşam boyu diyet, mantığı ile göze çarpmaktadır. Burada uygun kalori doktor vasıtası ile tespit edilmekte ve bu şekilde devam edilmektedir. Belirlenen kalori miktarına göre iki veya dört hafta sürdürülmesine izin verilmektedir. Sonuç olarak, daha çok Amerikan Cambridge diyeti tercih edilmektedir. Çünkü diyette devamlılık olduğu için, daha kalıcı etkiler göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.