Çekirdek kilo aldırır mı?

Ne Kadar Yediğinize Bağlı

Ülkemizde boş zamanlarımızda her zaman en fazla tüketimi olan kuruyemiş olan çekirdek fazla yendiğinde kilo yapar mı sorusunun cevabı çok araştırılmış ve kiloya neden olduğu kanıtlanmıştır. Yalnız halkımız arasında kulaktan dolma bilgilerde bu yöndedir.

Uygun Miktar Kilo Vermeye Yardımcı

Çekirdeğin içinde bulunan yağ oranının yüksek olması sebebiyle kiloya sebep olduğu ve cildimizde yağlanma ve sivilce oluşumuna sebep olduğunu da biliyoruz. Yalnız diyetlerin bir kısmında çekirdek orantılı bir şekilde gün içinde dağıtılarak yendiğinde kilo vermenize sebep olmaktadır. Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin diyetinde bulunan çekirdek belli oranda yendiğinde kiloya sebep olmak yerine kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Çekirdeğin zararından bahsetmişken faydasından da bahsetmek gerekiyor. Çünkü az yendiğinde sorun olmuyor ve kilo vermemize yardımcı oluyor. Gün boyu yendiğinde ise doymamış yağ oranı yüksek olduğundan ve lifli yapıya sahip olduğundan içindeki proteinle birlikte bilinçli bir şekilde tüketildiğinde faydası olmaktadır.

Toptan Değil Güne Yayarak Tüketelim

Bu vazgeçemediğimiz kuruyemişi gün boyuna yayarak yememiz halinde tokluk hissi vereceğinden aç kalmayız ve kilo yapıcı özelliği ortadan kalkar. Tekrar belirtmek gerekirse çekirdeği dozunda yemek bize her zaman faydalıdır. Böyle yaparsak kilo veririz. Hatta diyet programlarında güne yayılan haliyle tüketildiğinde hiç kiloyu düşünmemize gerek kalmayacaktır. Çeşitli diyetlerin içinde az da olsa bulunan çekirdek hem yerken insana istek ve arzu verir hem de boş zamanlarımızda çay ile iyi gider.

Ay çekirdeği ise yaz aylarında fazla tüketilen ve protein değeri yüksek bir besin kaynağı olduğu için düzenli olarak tüketildiği zaman kilo vermenize bile yardımcı olabiliyor.

Kaç Kalori Var ?

28 Gram Ay Çekirdeği

165 kalori
14 gram yağ
5,5 gram protein
7 gram karbonhidrat
3 gram lif
1 gram şeker içermektedir.

Yoruma kapalı.