Çemen Nedir? 7 Adımda Çemen Nasıl Yapılır?

Maraş Usulü Çemen Nasıl Yapılır?

Kahvaltılıkları süsleyen kimi zaman et ile tüketilen ürüne dair çemen nedir, çemen nasıl yapılır soruları sıklıkla sorulmaktadır. Ülkemiz içerisinde sayısız yemeklere dair tarifler bulunmaktadır. Yemek kültürünün geniş olması kahvaltılık açısından da zenginliği beraberinde getirmektedir. Çemen de kahvaltılıkları süsleyen sofrada ilk sırada yerini alan ürünlerden birisidir. Bundan dolayı kişiler tarafından sıklıkla çemen nasıl yapılır tarifi nedir soruları yöneltilmektedir.

YouTube video

Çemen nasıl yapılır kahvaltılık sorusunun cevabı oldukça basittir. Yazının ilerleyen kısımlarında çemen tarifi vererek sorularınız yanıtlanacaktır. Yapımı oldukça kolay olmasına rağmen lezzetinin inanılmaz derecede güzel olması kişilerde inanılmaz bir etki bırakır. Bundan dolayı senelerdir sofralarda yerini bulur. Kahvaltılıkların baş tacı olmasının yanı sıra her yemek öğününde tüketime de uygundur.

Çemen Nasıl Yapılır Nefis Yemek Tarifleri

Çemen nasıl yapılır sorusuna yanıt bulacağınız kısma ulaştınız. Çemen nasıl yapılır malzemeleri nelerdir gibi birçok konuya açıklık getirebilirsiniz. Temin edilecek malzemeler doğrultusunda çok kısa süre içerisinde çemen yapımı elde edebilirsiniz. Çemenin ülkenin farklı yörelerinde yapımı değişiklik gösterir. Kimi şehirlerde daha sıvı bir yapıya sahipken kimi alanlarda salça gibi sert bir yapıya sahip olduğu bilinir.

 7 Adımda Maraş Usulü Çemen Nasıl Yapılır?

Evde çemen yapımı Cahide sitesi üzerinden en çok araştırılan çemen türleri arasında Maraş usulü yermektedir. Maraş usulü oluşturulan çemen tarifi birçok kişinin damak zevkine uyum sağlamaktadır. Yapımının kolay olması ile birlikte tercih edilme sayısı da artış göstermektedir. Malzeme sayısı genel çemen tarifleri ile benzerdir.

cemen-nedir-cemen-nasil-yapilir

Malzemeleri

 • 1 kilo pul biber,
 • 1 kilo yağlı et,
 • 1 çorba kaşığı sarımsak (yaklaşık 5-6 diş)
 • Karabiber, kimyon, çemen tozu, yenibahar, kişniş
 • 250 gram tercihe göre tereyağı ya da sıvı yağ,
 • 1 çay bardağı zeytinyağı,
 • Tadımına göre tuz.

Çemen tozu ile çemen yapımı nasıldır sorusunun cevabı bu malzemeler ile gerçekleştirilir. Çemen nasıl yapılır malzemeleri nelerdir sorusunda ilk aşama böylece tamamlanmış oldu.

cemen-nedir-cemen-nasil-yapilir

Çemen nasıl yapılır sorusu içerisinde yapım aşamasına geçilebilir. Çemen yapımı tarifi maddeler haline şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Etler iyice haşlanır. Haşlama derecesi kendiliğinden dökülene kadar gerçekleşir.
 • Pul biber farklı bir kaba alınır. İçerisine sarımsak ve diğer baharatlar eklenir.
 • Hazırlanan etin suyu tamamen süzülür. Yavaş yavaş baharatlar karışımına eklenir.
 • Kıvamı kek hamuru şeklini alana kadar yoğurulur.
 • Diğer taraftan tereyağı ve zeytin yağı kızartılır. Çok kızgın bir hale gelmelidir ancak yakmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Kızgın halde bulunan yağ hazırlanan karışıma eklenir.
 • Tuzu da mevcut duruma göre ekleyin.
 • Karışım tamamen hazır hale geldiğinden üzerini tamamen kapatıp 1 gün boyunca bekletin.

 Tokat Çemeni Nasıl Yapılır?

Çemen nasıl yapılır kahvaltılık sorusunun bir diğer yöntemi ise Tokat çemeni olmaktadır. Tokat yöresine ait çemenler de sıklıkla yapılmaktadır. Tüketim konusunda en çok sevilen yöntemlerden birisidir. Çemen nasıl yapılır tarifi sorusu Tokat yapımı sırasında biraz daha salça kıvamında oluşan çemenler şeklinde gerçekleşir. Malzemeler konusunda Maraş usulünden ayrılır.

cemen-nedir-cemen-nasil-yapilir

Malzemeler

 • 250 gram biber salçası
 • 250 gram domates salçası
 • 5 diş sarımsak (1 yemek kaşığı)
 • 250 gram çemen tozu
 • 100 gram ceviz
 • Kuru nane, karabiber, kimyon, tuz
 • 1 çay bardağı zeytinyağı

Tokat usulü çemen nasıl yapılır sorusu içerisinde aynı zamanda cevizli çemen nasıl üretilir sorusunun cevabı da bulunmaktadır. Tokatlılar tarafından genellikle cevizli çemen tüketimi sağlandığından cevizli çemen tarifi nasıl tüketilir gibi sorular da sıklıkla gelmektedir. Tokat usulü çemen yapımının tarifi ise yine oldukça kolay gerçekleşmektedir.

cemen-nedir-cemen-nasil-yapilir

Çemen nasıl yapılır kahvaltılık tüketimi için Tokat usulünde öncelikle yapılması gereken salçaların iyice birbirine karıştırılmasıdır. Sonrasında karışıma sarımsak eklenir. Sarımsak tamamen kaybolduktan sonra temel malzeme olan çemen tozu eklenir. Çemen tozunun topak olmamasına dikkat edilmelidir. En son karışıma baharatlar da eklenerek yarım saat boyunca yoğurulur. Çiğ köfte yoğurma işlemi gibi düşünülmelidir. Hazır olduktan sonra en az 12 saat ağzı kapalı bekletilmelidir.

Çemen Nasıl Yapılır Kahvaltılık Olarak Diğer Tarifler

Kayseri usulü çemen tüketimi de sıklıkla karşılaşılan durumlar arasındadır. Ancak Kayseri usulü çemen nasıl yapılır sorulacak olursa Maraş usulünden farksız bir cevap ortaya çıkacaktır. Malzemeleri konusunda aynı olan tarif doğrultusunda çemen nasıl yapılır kahvaltılık diye merak ediyorsanız Maraş usulü şeklinde yaparak deneyimleyebilirsiniz. Farklı olarak 1 adet bulyon içerisine ekleyebilirsiniz. Malzemeleri ağız tadınıza göre yemek kaşığı ile azaltıma ya da arttırmaya gidebilirsiniz.

cemen-nedir-cemen-nasil-yapilir

Ayrıca ülkemiz içerisinde pişirilerek yapılan çemen tarifi de mevcuttur. Malzeme açısından farklılık göstermeyen çemen nasıl yapılır cevizli tarifinin tek farkı pişirme yönteminden kaynaklanmaktadır. Isı ile birleşimi söz konusu olduğundan sıkı takip gerektirir. Dilerseniz çemen kahvatılık nasıl yapılır sorusuna cevap bulduktan sonra ocak üzerinde yapılan çemen tariflerini de deneyebilirsiniz.

Domates ile Çemen Yapılır mı? Domatesten Çemen Nasıl Yapılır?

Tokat, Kayseri, Maraş usulü çemen nasıl yapılır sorusundan farklı olarak gerçekleştirilebilecek bir diğer yöntemdir. Domates ile çemen tarifi nedir sorusu merak ediyorsanız yanıt oldukça nettir. 4-5 adet domates, biber ve domates salçası ile çemen yapabilirsiniz! Baharat konusu benzer durumları içermektedir. Domatesler rendelenir, acı olmasını istiyorsanız çok küçük doğranmış sivri biberler de hazırlanır.

cemen-nedir-cemen-nasil-yapilir

Ocağa ilk olarak sıvı yağ ve biber koyularak iyice kavrulur. Sonrasında salçalar eklenir. Salçalar ile birlikte dibi yanmadan iyice kavrulur. Salçaların piştiğine emin olduktan sonra domatesler eklenir. Neredeyse menemen tarifi ile benzerlik gösterir. Koyu kıvam alana kadar 45 dakika kısık ateşte bekletilir. En son baharatlar da eklenerek hazır hale getirilir. Pişirilerek çemen yapımı bu sayede ortaya koyulur.

Yazı içerisinde çemen tarifi yapımı hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki yemek tarifleri kadar önemli olan bir diğer unsur yemeklerin sunumunun yapıldığı eşyalardır. Modern bir görüntüye sahip olabilmek adına mobilya tercihi yaparken yararlayanabileceğiniz En İyi 10 Mobilya Markası yazımıza göz atabilirsiniz!

Yoruma kapalı.