Chia Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda diyet yapanlar tarafından sıkça kullanılan Chia tohumunun geçmişi oldukça eskidir. Ülkemizde adı yeni duyulan ve zayıflamaya katkısından dolayı popülaritesi hızla artan bir besin olan Chia tohumu Salvia Hispanica adındaki bitkiden üretilmektedir. Nanegiller familyasından olan bu bitki vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Birçok sağlık sorununun giderilmesine katkı sağlayan Chia tohumu (çiya tohumu) Meksika, Arjantin, Bolivya ve Güney Amerika ülkelerinde yetiştiriliyor. Protein ve Omega 3 bakımından zengin olan bu besini düzenli olarak yemeklerde kullanılması yağ asitlerini düzenleyerek kilo verilmesini kolaylaştırdığı kanıtlanmıştır.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?
Yemeklerde, meyve sularında, salata, hamur işleri, tatlılar, smoothie, mısır gevreği ve yoğurda konularak tüketilebilen Chia tohumu ile günlük protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Çiğ olarak tüketilebilir. Diyet yaparken badem sütü içine konularak içilmesi hem size enerji verecek hem de uzun süre tok tutacaktır. Ayrıca sabahları ılık suyun içine konulan Chia tohumu ile metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz. Süt ya da su gibi sıvı gıdaların içine konulduktan bir süre sonra jölemsi bir hal alan bu besin kullanılarak muhallebi ya da puding gibi tatlılar yapabilirsiniz. Chia tohumu güneş görmeyen yerde muhafaza edilmelidir. Sıcakta uzun süre kalmamalı buzdolabına konulmalıdır.

Chia Tohumunun Zayıflamaya Etkisi Var mı?
Vitamin, mineral, Omaga 3 yağ asitler ve protein bakımından zengin olan bu besini diyet yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içine atılan Chia tohumu karışımını içerek güne başlamak hem iştahınızı kapatacak hem de size enerji verecektir. Aç karnına tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırdığı bilinen Chia tohumu sayesinde bölgesel yağlardan kurtulabilirsiniz. Gaz ve mide şişkinliği sorunlarını gidererek sindirimi kolaylaştırması ve bağırsakları çalışması nedeniyle kilo vermenize yardımcı olur. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar, ödemin vücutta tutulmasını engeller. Yağ yakışını kolaylaştıran bu besin sayesinde kısa sürede kilo verebilirsiniz.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?
A,B, C,D ve E vitaminleri, demir, kalsiyum, potasyum, iyot ve magnezyum mineralleri ile Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan Chia tohumu tam bir multivitamindir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere yakalanma riskini düşürür. Sağlıklı saç, cilt ve tırnaklara sahip olmanızı sağlar.

Chia Tohumunu Kimler Kullanabilir?
Özellikle yüksek oranda protein içermesi nedeniyle vejetaryen kişilerin kullanabileceği oldukça faydalı bir besindir. Kas ve vücut yapmak isteyen sporcular, şeker hastaları, diyet yapanlar, kalp ve damar hastaları rahatlıkla kullanabilir.

Chia Tohumunu Kimler Kullanmamalı?
Hamile bayanların Chia tohumunu sıkça kullanması anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabileceği için tavsiye edilmez. Annede düşük ve erken doğum riskine bebekte ise gelişim bozukluğuna neden olabilir. Erkeklerin aşırı kullanması halinde prostat sorununa yol açtığı belirtilmiştir. Ayrıca ilaç kullananlar ve kanser hastaları kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Yoruma kapalı.