Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Kışın alınan kilolardan kısa sürede kurtulmak için başvurulan şok diyet programları nedeniyle yapılan birçok diyet hatası sonucunda çoğu kişi hem sağlığından oluyor hem de verdiği kiloları fazlasıyla geri alıyor. “Kilo almak kolay ancak vermek zor.” düşüncesi çoğu kişiyi umutsuzluğa sürükler. Oysa doğru bir şekilde diyetinizi uygularsanız kilo vermenin de sanıldığı kadar zor olmadığını göreceksiniz.

Öğün Atlamak Kilo Vermenizi Hızlandırmaz
Çoğu kişi diyet yaparken öğün atladığında daha az yemek yediği için daha kolay kilo vereceğini düşünür. Yapılan hataların başında gelen bu düşünce şekli ile beslenmeniz aksine kilo almanıza yol açar. Öğün atladığınızda metabolizma hızı yavaşlar ve önceki öğünde aldığınız kalorileri vücutta biriktirmeye başlar. Bu durum vücudun hızla yağlanmasına yol açar. Öğün atlamanın yarattığı bir diğer sorun ise insülin direncinin zayıflamasıdır. Yani öğün atladığınız zaman vücut uzun süre aç kaldığından insülin direnci düşer ve kendinizi daha fazla aç hissedersiniz. Bu durum bir sonraki öğünde normalden daha fazla kalori almanıza yol açar. Gün içinde kan şekeri dengenizin sürekli düşüp yükselmesi hızla kilo almanıza neden olur. Bu nedenle günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 ana öğün ile 2 ara öğünden oluşan bir diyet programı belirlemelisiniz.

Her Besinden Az Miktarda Tüketebilirsiniz
Şeker hastalığı, alerji ya da yüksek tansiyon probleminiz yoksa diyet yaparken bazı besinlere yasak koymak sizi mutsuz eder. Kalorisi yüksek besinlerden tamamen uzak durmak kendinizi kötü hissetmenize yol açar böylece diyetinizi uzun süre devam ettiremeden yarıda bırakmanıza neden olur. Kalorisi yüksek olan sebze, meyve, baklagiller ve et ürünlerden uzak durarak kilo vermek yerine her besinden az miktarda tüketerek kilo vermeye çalışmak hem sizi motive edecek hem de sağlık beslenmiş olacaksınız. Az miktarda olmak şartıyla çikolata ya da sütlü tatlılar bir rahatlıkla tüketilebilir.

Tek Yönlü Beslenme Sağlığınızı Olumsuz Etkiler
İnsan vücudu her türlü vitamin ve minerale ihtiyaç duyar.Vücudun günlük ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, protein, yağ, karbonhidrat,lif ve suyu yeterli ölçüde alabileceğiniz bir diyet uygulamak en sağlıklısıdır. Son yıllarda kısa sürede kilo vermeyi vadeden şok diyetler uzun süre uygulandığında birçok sağlık sorununu doğurabilir. Limon suyu kürü, lahana çorbası ve meyve diyeti gibi tek yönlü beslenmeyi teşvik eden diyetler en fazla bir hafta uygulanmalıdır. Daha uzun süre bu diyetlere devam etmek vücuttaki kas ve su kaybına neden olabilir. Tek tip beslenmenin kemik erimesi, anemi, bölgesel yağlanma, vücutta şekil bozuklukları, karaciğer yağlanması ve şeker hastalığı gibi birçok soruna neden olabileceğini unutmayın.

Doktorunuz Önermedikçe Zayıflama İlacı Kullanmayın
Son yıllarda piyasada bulunan bitkisel zayıflama ilaçları kullanımı hızla artıyor. Bilinçsizce ilaç kullanımı sağlığı olumsuz etkilediği gibi geri dönüşümü olmayan pişmanlıklara da yol açabiliyor.

Yoruma kapalı.