Çiğ Beslenme Diyeti | Haftada 3-4 Kilo Verdiren Diyet

Çiğ besin diyetini savunanların genel düşüncesi, çiğ besinler piştiklerinde yok olan enzimlere sahiptirler, vitaminlerin canlı kalması ve vücuttan toksinlerin kolaylıkla atılması için çiğ beslenme gereklidir. Yediklerinizin %75 i çiğ olmalıdır. Kalan %25 lik kısım pişmiş kurubaklagiller, tavuk ya da balık olabilir. Çiğ yiyecekler, sebze, meyve, fındık, filizlenmiş tohumlar, salata, hububat, otlar, baharatlar olabilir.

Çiğ Besin Diyeti Listesi:

Kahvaltı:

Meyve salatası (üzerinde badem,kabak veya buğday tohumu kıyılmış olmalı), ev yapımı koyun sütünden biyotik yoğurt,

Öğle:

Zeytinyağlı ve balzamik sirkeli salata (içinde domates, kırmızı soğan, maydanoz ve sarı biber de olmalı)

Akşam:

Blenderdan geçirilmiş çiğ sebze çorbası, ev yapımı beyaz peynir, yarım avakado,muz ve ahududu.

Çiğ beslenme diyeti ile günlük 1250 kalori hedeflenmiştir. İçecek olarak su, meyve suları, Hindistan cevizi sütü tüketilir. Hemen hemen herkes kilo vermektedir. Pek çok kişi için zor bir diyet olduğu için uzun süre devam edenler azınlıktadır. Uzun süre çiğ yemek tüketmek zordur.

Diyet Nasıl Uygulanır?

Çiğ besin diyetini uygulayanların çoğu vegan beslenmeyi tercih eden kişilerden oluşur. Diyet sırasında bol taze meyve tüketmelisiniz. Taze sebze, tohum ve çerezleri oldukça çok tüketeceksiniz. Bitki çayları ve meyve sularına yasak yok tüketebilirsiniz. Ayrıca kurubaklagilleri de çiğ olarak tüketmelisiniz.

İşlenmiş gıdalar, pastörize yiyecek ve içecekler, rafine edilmiş un ve şeker, tuz ve kafein tüketmek yasak. Makarna ve abur cubur yasak, pişmiş yiyecekler günlük tüketimin  %25 ini geçmeyecek, hazır meyve suyu yasak.

Çiğ besin diyetini uygulayanların yiyeceklerinin nasıl hazırlandığını öğrenmesi gereklidir. Çiğ besinler içecek haline getirilebildikleri gibi, karıştırılabilir, filizlendirilip çimlendirilebilir, kesilip doğranarak tekrar sıvı hale getirilerek de tüketilebilir.

Çiğ Besin Diyetinin Vücut Sağlığına Etkisi

Tuz oranı ve doymuş yağ oranı düşük, sebze ve meyve ağırlıklı bu beslenme planında kolesterol kontrol altına tutulur. Tansiyon dengelenir, kalp hastalıklarından korunmada etkilidir. Sağlıklı bir şekilde kilo verildiği için diyabeti önlemede yardımcı olur diyebiliriz. Ancak uzun süreli çiğ besin diyeti uygulamak sağlıklı olmayabilir. Çiğ tüketilen besinlerin vitaminleri canlı kalabilir, besin değerleri yüksek olabilir ancak içeriğinde sağlığa zararlı bakterilerin bulunduğu sebzeler pişirilmediğinde bu bakterilerin ölmemesi ve vücuda alınması ciddi sıkıntılar oluşturabilir.

Çiğ Besin Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Bir haftalık  uygulama ile diyete sadık kalınırsa ve diyet eşliğinde spor ile takviye edilirse yaklaşık 3-4 kilo verilebilir.

Yoruma kapalı.