Vegan Beslenme Planı Nasıl Yapılır ?

Vegan Beslenme Planı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vegan beslenme planı diğer diğer diyetlere göre çok farklılık gösterebiliyor. Vegan diyetlerde hayvansal ürünlere ait tüm yiyecekleri diyetlerinden çıkarmaktır. Aslında sizler içinde zor gibi görünen fakat lezzetli ve kolay bir diyet yöntemidir.

Sistemi diğer diyetlere göre daha farklı olacaktır. Veganlar ne tükettikleri açısından kafanız karışmasın. Hayvansal ürünler hariç her yiyeceği diyete koyabilirsiniz. Bizlerde sizler için lezzetli bir vegan diyeti hazırladık.

Vegan diyet sistemi sizler için de harika bir kilo verme alternatifi olabilir. Hem lezzet arıyorsanız hem de zayıflamak istiyorsanız bu diyet sizler için de hızlı kilo verme yöntemi olabilir. Her zaman yediğimiz geleneksel et, balık, tavuk, bal, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi birçok yiyeceklerden vazgeçmek zor olsa da kilo vermeniz için en kısa yol olduğunu unutmamalısınız.

Vegan Beslenme Nedir?

vegan-beslenme-plani-nasil-yapilir

Veganlar çevreyi koruma, dini inanışlar gibi sebepleri olsa da asıl amaçları hayvanlara saygı duymaktır.  Vegan diyetinin hiçbir zararı olmadığı bilinmekle beraber çocuklar içinde diyet olarak uygulanmasında bir sakınca görülmediği söylenmektedir.

Vegan beslenme planı ile ilgili birçok diyetisyen doktorlarda çakıştığı görülüyor. Çoğunluğu sağlıklı olduğunu söylese bile bir kısmı sağlıklı olmadığını açıklamaktadır. Hayvansal ürünler B12 değeri içerdiği için vegan diyetlerde gerekli vitaminlerin karşılanmadığını söyleyebiliyorlar.

Vegan beslenmede özellikle yeşil yapraklı sebzeler ile sağlıklı beslenme düzeni hedeflenir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler hem demir deposu hem de b12 vitamini bakımından zengindir. Kilo vermek isteyenler için mayıs ayından sonra daha çok zayıflama ihtiyacı hissedecektir. Bu diyette herhangi bir besini kesmek yerine 1 yemek kaşığı pirinç, bir bardak süt, orta boy yumurta ile yeterli gram protein almak aynı zamanda çok önemlidir.

B12 yetersizliği uykusuzluk, halsizlik, unutkanlık, yorgunluk gibi belirtilerine sebep olabilir. Sağlıklı düzeyde bir vegan uygularsanız bu semptomlarla karşı karşıya kalmayacaksınız. Vegan diyeti çok düşük kalorili bir diyet olduğu için zayıflamanız çok hızlı ve sağlıklı olacaktır. Peki günlük vegan diyetinde neler var inceleyelim.

Günlük Vegan Beslenme Planı Nasıl?

Günlük vegan beslenme planı hayvansal hiçbir ürün içermediği için kalorisi düşük ve yağ oranı en az oranda olan bir diyet sistemidir. Vegan diyetinin temel besinleri baklagiller, tahıllar, meyve ve sebzeler, deniz yeşillikleri, tam tahıllı tüm yiyecekler bu diyet dahildir. Zannedilenin aksine veganlar hem sağlıklı hem de çok çeşitli besinler tüketebiliyorlar. Dışarıdan görüldüğü kadar zor değil elbette ve çok çeşitli bir zayıflama yöntemi olduğunu bildirebiliriz.

vegan-beslenme-plani-nasil-yapilir
Vegan Beslenme Planı Nasıl Yapılır?

Diyete ihtiyacı olan herkes gönül rahatlığıyla vegan diyeti uygulayabilirler. Ayrıca vegan diyeti hakkında bilmeniz gereken dğer özellik ise bağışıklık sistemini çok güçlü tutmaktır. Farklı diyetler yaparken bağışıklık direncinizin düşmesi söz konusu olabilir ama vegan diyetinde böyle bir durum söz konusu değildir. Diyete başladıktan sonra zor olmadığına sizler de tanıklık edeceksiniz. Sizler için de sağlıklı ve hızlı kilo vermenin en doğru yolu vegan diyeti olabilir. Günlük vegan diyeti içerisinde hangi besinler yer alıyor göz atalım.

Günlük Vegan Beslenme Planı Sabah Kahvaltısı:

 • Meyve salatası veya sebzeli zeytinyağlı tost veya reçelli tam tahıllı ekmek
 • Bitkisel süt veya bitki çayı veya portakal suyu
 • Zeytin

Günlük Vegan Beslenme Planı Ara Öğün:

 • 1 adet elma veya armut veya 1 avuç içi kadar kuru üzüm

vegan-beslenme-plani-nasil-yapilir

Öğle Yemeği:

 • Zeytinyağlı patates püresi veya zeytinyağlı pırasa veya
 • Mercimek çorbası
 • Yeşil salata

Ara Öğün:

 • 1 adet kivi veya karışık meyve salatası veya 4 adet kuru incir veya 1 adet havuç
 • Bitkisel süt

Günlük Vegan Beslenme Planı Akşam Yemeği:

 • Sebze kavurması veya mantar kavurma veya zeytinyağlı bamya
 • Brokoli çorbası
 • Karışık vegan salata

Vegan beslenme planı için her gün farklı bir menü oluşturabilirsiniz. Vegan diyeti için çok çeşitli bir menü hazırlamak listedeki gibi çok kolay olacaktır.

Vegan diyeti için birçok alternatif olduğundan emin olabilirsiniz. Zayıflamak veya sağlıklı kalmak istiyorsanız sizler için de çok doğru bir diyet seçimi olabilir. Aç kalmadan ve vücut direncini düşürmeden sağlıklı kilo vermeniz için hazırlanmış bu diyet listesi ile her gün farklılık yaparak kendinize özel ayarlayabilirsiniz. Veganlar sadece salata ile besleniyor diye bir kural elbette yoktur. Hayvansal ürünlerin dışında her besini tüketebiliyorlar. Sizlerde vegan beslenme planı ile sağlıklı kalabilirsiniz. Vegan diyetine başlamak için daha fazla beklememelisiniz. Sizde bir an önce başlayarak kilo vermenizi hızlandırabilirsiniz.

Vegan Diyeti ile Zayıflayanlar Kalıcı Kilo Verir mi?

vegan-beslenme-plani-nasil-yapilir

Vegan beslenme planı kimi kişiler için beslenme alışkanlığı değil, bir diyet listesi olarak görülür. Halbuki vegan beslenme programı sağlıklı bir beslenme ve yemek tarifleri sunmaktadır. Vegan beslenmenin temelinde zayıflamak bulunmaz. Doğaya ve canlılara duyulan saygıdan dolayı öğle yemeği ya da diğer öğünler tamamen vegan olarak hazırlanır.

Ancak temelde 22 günlük vegan diyet listesi inceleme fırsatı bulursanız bu beslenmenin içinde insan vücudunun kolay sindirebileceği besinler olduğunu görürsünüz. Bu durumda vücudunuz ister istemez az kalori ile doyacak, kalori yakımına geçecektir. Kuru meyve, bulgur pilavı ya da taze fasulye gibi yemeklerle zayıflanır. Eğer bu tarz beslenmeye devam ederseniz kaybettiğiniz kilolar kalıcı olacaktır.

Eğer uygulayacak kişi örneğin 21 gün vegan diyeti yapıp zayıfladıktan sonra tekrar karbonhidrat ya da et ile beslenmeye başlarsa kilo alması kaçınılmazdır. Çünkü vücudu ciddi bir oranda vegan beslenmeye alışmıştır. Vegan beslenme planı ile eş zamanlı gitmeli, program dışına çıkılmamalıdır.

Vegan Beslenme Zararları Neler?

Bitkisel tüm yiyeceklere açık olan bu beslenme türü için çok olumlu yorumlar bulunmaktadır. Ancak diğer taraftan vegan diyet listesi diyetisyen uzmanları tarafından hazırlanmadığı da olur. Uzman olan bazı kişiler de vegan beslenmeye ciddi anlamda karşıdır. Zararları konusunda bilimsel bir araştırma yapılmış olmasa da özellikle proteini çok az alandan alması ile birlikte ciddi vitamin eksiklikleri yarattığı konuşulmaktadır.

YouTube video

Yoruma kapalı.