DİYET YAPARKEN TURP VE TURP SUYUNUN FAYDALARI

TURP VE TURP SUYUNUN FAYDALARINDAN HABERİNİZ VAR MI?

Ülkemizin Çukurova bölgesinde bolca yetişen turpun faydaları saymakla bitmez. Turpu ister direkt olarak tüketerek isterseniz de suyunu sıkıp içerek bu faydalarından yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda size turpun ve turp suyunun faydalarından bahsedeceğiz.

Basur Problemine Birebir

Turpun en önemli faydalarından bir tanesi hiç şüphesiz sindirimi kolaylaştırmasıdır. Sindirimi kolaylaştırması sayesinde turp, kabızlık problemini ortadan kaldırır. Dolayısıyla da hemoroit problemi yaşayan hastalar tarafından bolca tüketilir. Turpun bir diğer önemli özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İçerisinde bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların önüne geçmektedir.

Zayıflatan ve Aynı Zamanda Tok Tutan Turp

Turpun bir diğer faydası ise iştahı kesmesidir. Doyurucu bir besin olması sayesinde turp, tüketildiği zaman vücutta uzun süre tokluk hissi yaratır ve yemek yemenize engel olur. Dolayısıyla turp kilo problemi çeken ve bu kilolardan kurtulmak isteyen kişiler tarafından çokça tüketilmektedir. Turpun bir diğer faydası ise kansere karşı koruyucu olmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda turpun kansere karşı faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Hipertansiyon hastaları

Turpun en önemli faydalarından bir tanesi de kana giden oksijen miktarını artırmasıdır. Bu sayede kalp sağlığınıza katkıda bulunmanın yanı sıra sarılık probleminin tedavisinde de sıkça kullanılır. Kana giden oksijeni artırması sayesinde turp, tansiyonu da dengeler. Ayrıca turpun gaz sökücü özelliği de vardır. İçerisinde bulunan kükürt sayesinde midenizdeki gazı atmanıza ve gastrit, ülser gibi hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca turpun karaciğerlere de çok büyük faydası bulunmaktadır.

Turp Cildinize İyi Gelir

Yapılan araştırmalar sonucunda turp tüketen insanların karaciğerlerinin daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. Turp yine içerisinde bolca bulunan C vitamini sayesinde cilt bakımında da kullanılmaktadır. Turpu isterseniz dilimler halinde direkt olarak, isterseniz de kaynatarak cildinize uygulayabilirsiniz. Böylece cilt bakımınızı da yapabilirsiniz. Turpun bu saydıklarımızın yanında daha sayamadığımız birçok faydası da mevcut. Siz de günde bir miktar turp tüketmeyi kendinize alışkanlık haline getirerek, bütün bu faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yoruma kapalı.