Karatay Diyetinde Amaç: Vücudu Dinlendirmek

Canan Karatay Diyeti Nedir

Bu rejim temelde; şekerin, glutenin ve bütün işlenmiş gıdaların bireylerin hayatından süresiz olarak çıkarılmasını öğütler. Çünkü bu besinler, bireylerin hayat kalitesini önemli oranda etkilemektedir. İnsanlar bu besinleri bırakarak daha sağlıklı ve dinç olarak hayatlarını sürdüreceklerini savunur.

Besinler, bireylerin hayat kalitesini önemli oranda etkilemektedir.

İnsanın Düşmanı: Gluten

Gluten hassasiyeti son yıllarda, özellikle çölyak hastalarında olmakla birlikte pek çok kişinin sağlığını doğrudan etkilemektedir. Gluten temelde, bir protein türüdür. Günümüzde ekmek, makarna ve türevi bütün besinlerde bulunmaktadır.

Gluten vücut için oldukça zararlı bir besindir. İnsülin direnci, kalp damar tıkanıklıkları, karın ağrısı ve bağırsak sorunları gibi pek çok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Bu nedenlerle, karatay glutenin bireyin hayatından çıkarılmasının, onların hayat kalitelerinin arttırılması anlamında oldukça önemli bir adım olacağını savunmaktadır.

Glutensiz beslenmek bireyler için başlangıçta oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Ancak, glutensiz oldukça geniş bir besin listesi sayılabilir. Bunlar; et, tavuk, balık, yumurta, nohut, fasulye, sebzeler, meyveler, süt, yoğurt ve kuruyemişler olarak sayılabilir. Bireyler sağlıklı yaşamın keyfine vardıklarında, bu rutini istekli bir şekilde uygulayacaklardır.

Glutensiz beslenmek bireyler için başlangıçta oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Ancak, glutensiz oldukça geniş bir besin listesi sayılabilir.

Diğer Bir Zarar: Şeker

Bu rejimde, yasaklanan önemli diğer bir besin şekerdir. Özellikle son yıllarda yapılan bilimsel ve akademik araştırmalar şekerin bireylerin hayat kalitesini doğrudan ve dolaylı olarak etkilediğini ortaya koymaktadır.

Şeker; kalp damar hastalıkları, insülin direnci, karaciğer yağlanması, obezite ve kanser gibi pek çok önemli hastalığın temelini oluşturmaktadır. Şeker, sadece yediğimiz tatlılar ve içecekler ile hayatımıza girmemekte, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar ile yaşamımıza tamamen nüfuz etmektedir.

Rafine Ürünleri Sofranızdan Uzak Tutun

Diyet, işlenmiş şekeri bireylerin hayatından tamamen çıkarmayı telkin ederken, şeker ihtiyacının ise, meyveler ve kuruyemişlerden karşılanabileceğini söyler. Ayrıca, aslında şekerin insanların hayatında temel bir besin kaynağı olmadığı ve hiç tüketilmemesi noktasında bir zararı da olmayacağı savunulur.

Elbette başlangıç süreci sancılı olabilir. Fakat, insanların hayat kalitelerinin önemli oranda arttıklarını görmeleri bu rejime istekli bir şekilde devam etmelerini sağlayacaktır.

Elbette başlangıç süreci sancılı olabilir. Fakat, insanların hayat kalitelerinin önemli oranda arttıklarını görmeleri bu rejime istekli bir şekilde devam etmelerini sağlayacaktır. Artık sabahları daha dinç kalkacak, baş ağrılarınız azalacak ve kendinizi çok daha dinç hissedeceksiniz. Elbette bu durumda, rejime sadık kalmanız oldukça önemlidir. Bunun bir rejim değil, yaşam biçimi olduğu felsefesini hayatınıza tamamen adapte etmelisiniz.

Yoruma kapalı.