Diyete Başlamadan Önce Ne Yapmalıyız ?

Diyete Kendimizi Nasıl Hazırlarız

Dünyada birçok insan kilo problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Birçok kişi derken neredeyse dünyanın üçte biri bu problemle mücadelesini sürdürmektedir. Bunların birçoğu değişik yöntemlerle kilo verme çabası içine girerler. Kimisi diyet yapar, kimisi spor yapar kimisi de kolaya kaçarak kilo vermeye yardımcı! ürünler kullanır. Bu bahsettiklerimden en sağlıklıları da diyet ve spordur. Bu makalede de spordan ziyade diyetten bahsedeceğim.

Diyet insanın ne kadar yemesi gerektiğini belirleyen şeydir aslında. Kesinlikle az yemek değildir. Siz de birçok kez diyet yapmayı denediniz ancak yolun başında vazgeçtiyseniz bu makale tam size göre. Şimdi diyet sürecinize büyük katkılar sağlayacak konuları başlıklarıyla inceleyelim.

Kimisi diyet yapar, kimisi spor yapar kimisi de kolaya kaçarak kilo vermeye yardımcı! ürünler kullanır. Bu bahsettiklerimden en sağlıklıları da diyet ve spordur.

KENDİNİZİ SEVİN

İnsanın dünyadaki en değerli şeyi kendisidir. Eğer insan kendisini sevmezse dünyanın hiçbir nimetinden zevk alamaz. Bu söylenenler kesinlikle kendinizi böyle kabul edin anlamına gelmiyor. Ama o vücut sizin ve hep böyle kalmayacağından emin olabilirsiniz. Bunu değiştirmek sizin elinizde. Sizin elinizde ancak bir bu sözler ya da kendinize verdiğiniz sözler askıda kalıp icraata geçemeyince istediğiniz olmaz. Sözlerinizi bir an evvel icraata geçirmelisiniz. Küçük bahanelerle diyetinizi ertelemeyin derim.

HAYATTAKİ TEK KİLOLU SEN DEĞİLSİN

Başta söylendiği gibi bu dertten muzdarip yaklaşık 2 milyar insan var. Bu da demek oluyor ki Türkiye’nin nüfusundan 25 kat fazla insan kilo problemi yaşıyor. Kilo problemini “bu sadece benim derdim, Onlar benim hâlimden ne anlar” demeyin.Sokağa çıktığınızda ne kadar çok kilolu insan gördüğünüz düşünün. Onlar da muhtemelen sizinle aynı düşüncededir.Her insan yaşamının bir döneminde kilo problemi yaşamıştır. Ama bunu yenmek imkânsız değildir. Siz de kiloluyum diye kahrolmayı bırakıp bir an önce sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarını deneyin. Eminim geç de olsa başarılı olacaksınız.

Diyet yapmak kilo vermeyi sağlayan bir araçtır. Bu süreci daha rahat takip etmek için de onay tablolarını kullanın.

HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN

Hedef insanın bir şeye ulaşmak için planladığı şeydir. Siz de diyet yaparken kendi belirlediğiniz bir hedef doğrultusunda hareket edin. Hedef koymak sizi amacınıza daha rahat ve kontrollü ulaştıracaktır. Önce büyük ve genel hedeflerinizi belirleyin. Örneğin 20 kilo vermek “ geniş hedef olsun. Bunu ne kadar vakitte vereceğiniz de küçük hedefiniz olsun. Küçük hedef yani kiloyu ne kadar zamanda vereceğiniz değişebilir. Ancak genel hedef yani 20 kilo verme hedefi değişmeyecektir. Bu kiloyu nasıl vereceğiniz de hedef değil araçtır. Yani diyet yapmak kilo vermeyi sağlayan bir araçtır. Bu süreci daha rahat takip etmek için de onay tablolarını kullanın.

ONAY TABLOSU TUTUN

Diyete başlamadan önce bir A4 kağıdına 100 günü temsil edecek şekilde 100 tane kare ekleyin. Diyete başladığınız günden itibaren bu karelere onay işaretini temsil edecek şekilde tik koyun. Sizin ya da doktorunuzun belirlediği diyet programını tam uyguladığınız her gün 1 kareye tik koyun . Bu sizin daha istikrarlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. 100 günün sonunda büyük mutluluklar sizi bekliyor.

Unutmayın siz insanların gördüğü kadar değilsiniz. İçinizdeki güzel insanı kiloluyum diye yok etmeyin sakın.

TEK AMACINIZ KİLO VERMEK OLMASIN

Kilo verme amacıyla her şeyi karşınıza almayın. Bu süre zarfında normal hayatınızı etkileyecek kadar ağır ne diyet yapın ne de farklı bir aktivite yapın. Unutmayın siz insanların gördüğü kadar değilsiniz. İçinizdeki güzel insanı kiloluyum diye yok etmeyin sakın. Hayatta kilodan daha zor ve garip problemleriniz her zaman olacaktır. Hem bunların çözümü bazen kilodan daha zor olacaktır. Bu sebeple güncel yaşamınızı etkileyecek ve işinizi aksatacak bir şekilde kilo verme çabası içine girmemelisiniz. Bu hem ruhsal olarak hem fiziksel olarak çökmenize sebep olacaktır.

SAĞLIKSIZ VE HAZIR ÜRÜNLERDEN KAÇININ

Daha hızlı bir şekilde kilo vermek için zayıflamayı hızlandıran! içecek, detoks suları vs.. kullanmayın . Bu ürünler para tuzağından başka bir şey değildir. Ayrıca bu ürünler sindirim sisteminizin dengesini bozarak farklı hastalıklara sebebiyet verebilirler veya başka hastalığı tetikleyebilirler. Bu sebeple bu tip ürünler yerine daha sağlıklı ve kalorisi az ürünleri tercih edebilirsiniz. Sizin için en iyisi bu olacaktır.

ÜÇ BEYAZDAN UZAK DURUN

Üç beyazın ne olduğunu siz biliyorsunuzdur ama ben yine de söylemek istiyorum. Bunlar : tuz, un, ve şekerdir. Bu besinlerden uzak durun derken hiç tüketmeyin demek istemiyorum. Her şey kararında güzeldir. Ama siz bunları mecbur kalmadıkça tüketmemelisiniz. Örneğin salataya ya da çorbaya fazladan tuz eklememelisiniz. Bir süre sonra tuzsuz yemeye alışacaksınız zaten. Tuz vücutta su tuttuğu için şişkinlik yapacaktır. Aynı şekilde şeker de öyle. Gereksiz yere şeker kullanımından kaçının. Önce çayı şekersiz içmeyle başlayabilirsiniz. Ardından tatlılardan yavaş yavaş el çekmeniz gerekiyor. Hem bu sayede vücudunuzdaki şeker oranı azalacak ve kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. Unlu mamüllere gelecek olursak en az kullanmamız gereken şey budur. Beyaz ekmek yerine buğday ekmeği ya da diğer tahıllı ekmekleri az da olsa kullanabilirsiniz.

Başlangıç elbette zor olacaktır. Başlarda birçok kişi bırakacak ama sen başarabilirsin. Sadece iradeli davranarak sonu getirmeye çalışmalısın.

SON OLARAK

Siz bu dünyaya başkası için gelmediniz ve başkalarının tasarladığı şekilde olmak zorunda değilsiniz. İlk önce buna karar verin. Değişimi seni yargılayan insanlar için değil kendin için istemelisin. Ne zaman başkaları için yaşamadığının farkına varırsan o zaman mutluluğu tadacaksın. İlk önceliğin sağlığın olsun. Zaten bundan sonra arkası gelecektir. Kendinize inanarak bir yola çıkmalısınız. Bu yolda zorluklarla ve imkansızlıklarla karşılaşacaksınız. Asla yılmayın. Yılmayın ki yolun sonundaki aydınlığa kavuşabilesiniz.

Başlangıç elbette zor olacaktır. Başlarda birçok kişi bırakacak ama sen başarabilirsin. Sadece iradeli davranarak sonu getirmeye çalışmalısın. Eminim amacınıza ulaştığınızda dünyanın en büyük hazlarından birini yaşayacaksınız. Sosyal hayatınızda da da iyi tepkiler alacaksınız ve buna göre sosyal hayatınızı yeniden şekillendireceksiniz. Bir an önce başlayarak sen de mutlu sona ulaşabilirsin. Kolaylıklar dilerim.

Yoruma kapalı.