Diyetlerde Sağlıklı Gıdaların Uyumu

Neyle Neyi Yemek Faydalı ?

Bazı besinler vardır ki bir araya getirilip tüketildiklerinde içerdikleri vitamin ve minerallerden maksimum verim alırsınız. O gıdaları bu yazımızda bulacaksınız.

1. Domates ve Zeytin Yağı

Domatesin içindeki antioksidandan en iyi şekilde yararlanabilmek için hafifçe pişirmeniz ve zeytinyağıyla harmanlamanız öneriliyor. Zeytin yağı domatesin içindeki antioksidanların vücutta daha iyi çözülmesine yardımcı oluyor.

Zeytin yağı domatesin içindeki antioksidanların vücutta daha iyi çözülmesine yardımcı oluyor.

2. Ispanak ve Çilek

C vitamini demir emilimini arttırdığından, ıspanakla birlikte tüketildiğinde daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Çilek sevmiyorsanız onun yerine C vitamini açısından zengin başka bir meyve ya da sebzeyle de tüketebilirsiniz.

3. Beyaz Pirinç ve Fasulye

Barbunya gibi fasulye türleriyle beraber tüketilen pirinç pilavı, vücut için önemli birçok vitamin ve minerali içeriyor.  Özellikle vegan ve vejetaryen beslenenlerin sofrasından eksik etmemesi gereken bir besin olduğunu söylemeliyiz.

4. Peynirli Omlet

Kalsiyum, D vitaminiyle beraber tüketildiğinde emilebilen bir mineral. Yumurtanın içerdiği D vitamini kalsiyum emilimini arttırıyor. Besleyici gıdalardan oluşan bir liste içn olmazsa olmazlardandır diyebiliriz.

5. Tavuk ve Havuç

Çinkonun emilimini sağlayan şey A vitaminidir. Tavukta bulunan çinko, havuçta bulunan A vitaminin emilimini sağlar. Birbirine gerek tat açısından gerek sağlık açısından uyum sağlayan iki süper malzeme olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Sülforafan içeren brokoli gibi gıdaların, kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığı uzmanlarca kanıtlanmış.

6. Brokoli ve Balık

Sülforafan içeren brokoli gibi gıdaların, kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığı uzmanlarca kanıtlanmış. Ayrıca selenyumla birlikte tüketildiğinde faydası çok daha fazla oluyor.

7.Haşlanmış Yumurta ve Salata

Yumurta sarısının içerdiği yağ, karotenoidlerin ve antioksidanların emilimini arttırıyor. Ayrıca yumurtanın içerdiği demir, C vitaminiyle tüketildiğinde demir emilimini arttırıyor.

8. Badem ve Yoğurt

Bademin içindeki yağlar, yoğurdun içindeki D vitaminin emilimini arttırıcı özelliktedir.

9. Sardalya ve Ispanak

D vitamini açısından zengin sardalyayı, magnezyum içeren ıspanakla birlikte tükettiğinizde,  D vitamininin faydalarından daha verimli faydalanıyorsunuz.

10. Zerdeçal ve Karabiber

Zerdeçalın oldukça faydalı olduğunu illa ki duymuşsunuzdur. Fakat uzmanlar zerdeçalı karabiberle tüketmenin, zerdeçalın besleyici özelliğinden daha iyi faydalanmanızı sağladığını söylüyor.

11.Domates Sosu ve Ispanak

Domatesin içerdiği C vitamini, ıspanaktaki demir emilimini arttırır.

Kalsiyum açısından zengin yeşillik ve D vitamini açısından zengin somonun diyet listenize eklenmesi tavsiye ediliyor.

12. Somon ve Yeşillik

Kalsiyum açısından zengin yeşillik ve D vitamini açısından zengin somonun diyet listenize eklenmesi tavsiye ediliyor.

13. Esmer pirinç, sarımsak ve soğan

Sarımsak ve soğan tam tahıllı gıdaların içindeki demirin ve çinkonun vücutta en yüksek düzeyde kullanılmasını sağlıyor. Sarımsak ve soğanın bu özelliği, içerdikleri bol sülfürden kaynaklanıyor.

Yoruma kapalı.