Domates Kaç Kalori?

Potasyum, C ve A vitamini yönünden zengin olan domates, yemeklerimizin, kahvaltılarımızın ve diyet listemizin de olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Düşük kalorinin yanı sıra lif özelliğini de taşıyor olması ile pek bayan ve erkek herhangi bir endişeye düşmeden gönül rahatlığı ile domatesleri gün içerisinde tüketebilmektedir.

Özellikle kilo kontrolünün de istenmiş olduğu diyetler için en iyi seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkan domates düşük kaloriye sahip olduğundan dolayı yerken herhangi bir korku dolu anlar geçirmenize gerek yoktur. Özellikle Antioksidan özelliğine sahip olmasından dolayı da kanser oluşumu gibi bir takım vakalara karşı koruyucu bir özellik taşımaktadır.

Günlük yiyeceğiniz bir adet domatesin ne kadar kalori içerdiğini merak ediyorsanız en doğru adrestesiniz. Buna göre, 100 gr. 1 domates, 2, 9 gr. Karbonhidrat içeriğini de bilmeniz gerekir. Aynı şekilde 1 adet domatesinde içerisinde 0.2 gram yağ birikimi olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra sırası ile içerisinde barındırmış olduğu besin değerlerine de göz attığımız da 1 gr protein, 242 gram potasyum, 24.5 gram C vitamini içerdiğini de söyleyebiliriz.

Domates Kilo Yapar Mı?

Fazla kilo almaktan korkan insanlar doğal olarak yediklerine ve içtiklerine oldukça fazla dikkat etmeye çalışmaktadır. Domatesin içerisinde yer alan yüksek antioksidan özelliği sonucu yağların daha kolay ve hızlı şekilde erimesi de mümkün olur. Zayıflamanıza en iyi şekilde yardımcı olacak domatesi günlük yaşantınızda sık sık tüketmeniz kilo almamanıza aksine zayıflamanıza da yardımcı olacaktır. Domates de bulunan lifler kişinin açlık hissiyatının önüne geçecektir. Cilt kanserine karşı bile koruyucu bir kalkan görevinde olan domates her aşıdan bakıldığında sağlık deposu olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde düzenli bir şekilde diyet yapmaya devam eden kişiler için şüphesiz Domates Kaç Kaloridir merak konusu olmuştur. Fakat domatesin düşük kalori içermesi de diyet liste3nizin alt üst olmasını engelleyecek ve zayıflamanıza da tam anlamı ile yardımcı olacaktır. Domates kilo yapıyor mu diyorsanız hiçbir şekilde kilo yapmaz ve tam aksine açlık hissini ortadan kaldırır.

Domatesin Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 gr
Kalori: 17
Toplam yağ: 0,2 gr
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 5 mg
Potasyum: 237 mg
Karbonhidrat: 3,9 gr
Diyet lifi: 1,2 gr
Şeker: 2,6 gr
Protein: 0,9 gr

Yoruma kapalı.