Doğum Sonrası Kilo Vermenin İpuçları

Doğum Sonrası Kilo Verme Egzersizleri Nelerdir?

Doğum sonrası kilo verme düşünceleri çoğu kadının düşündüğü ve dikkat ettiği bir konudur. Doğum esnasında kontrolsüz beslenme ya da hareketsizlik neticesin oluşan fazla kilolardan bir an önce kurtulmak isteyen kadınlar adım atmak ister. Hemen hemen her anne, doğum öncesinde aldığı 20’den fazla kiloyu doğumdan sonra nasıl vereceği, eski görünümüne nasıl kavuşacağı ve bunu sağlarken çocuğuna yeterince kalitede süt üretip üretemeyeceği üzerinde düşünür. Peki doğumdan sonra zayıflama kısa sürede mümkün mü? Doğum kiloları nasıl verilir?

YouTube video

Anneler, tasalanmayın! Acele etmeyin ve hamileliğinizin tadını çıkarın. Hamilelik; hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça dikkatli beslenilmesi gereken bir dönemdir. Kadınların birçoğu hamilelikte aldığı kiloları bu sürece bağlamaktadırlar. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; hamilelik boyunca sağlıklı besinlerin tüketilip tüketilmediğidir. Sağlıklı besinler tüketen bir anne, doğumdan önce aldığı kiloları rahatlıkla verebilecektir. Yine bu noktada sağlıklı bir anneden bahsettiğimizi unutmayalım. Şeker hastalığıtansiyon ya da böbrek rahatsızlıkları annenin kilo alımını etkileyen unsurlardır. Bu rahatsızlıklardan herhangi birini taşıyan anne, hamileliği boyunca aynı zamanda bir diyetisyen ile de görüşmeler sağlamalıdır.

Doğum Sonrası Kilo Vermek Zor mudur?

Doğum sonrasında kilo vermek aslında düşünüldüğü kadar zor bir durum değildir. Öncelikle acelecilik, kaygıya neden olarak vücudun dengeli hormon salgılamasının önüne geçer. Unutmayınız ki, hamilelik 9 ay ile sınırlı bir dönem değildir. Hamilelik sonlandığında yani doğum gerçekleştiğinde bu dönemin sonuna gelmiş olunmaz. Doğum sonrası kilo vermek için bu yüzden doğru zamanı kollamalısınız.

Vücudun hamilelik durumundan normal dönemine geçmesi toplamda bir yılı bulmaktadır. Yani bebeğiniz 3 aylık olana kadar vücudunuz kendisini eski hormonal ve fiziksel yapıya ulaştırmak için çabalar. Siz bu dönemde “Kilo vermeliyim. Ah ne yapacağım ben? Nasıl da kilo aldım?” gibi düşüncelere kapılıp; vücudunuzu ve ruhsal sağlığınızı bunaltmayınız. Öncelikle sakin olun ve bebeğinizin ilk günlerinin tadını çıkarın.

Doğum Sonrası Kilo Veremeyenler Nerede Yanlış Yapıyor?

Doğum sonrası dönemde kilo verme teknikleri uygulama sürecinde yapılan bazı yanlış düşünce ve davranışlar ortaya çıkacak sonucu olumsuz etkilemektedir. Doğum sonrası kilo veremeyenler özellikle bu hataya düşen kesim olmaktadır. Öncelikle çiçeği burnunda annelerin kilo verme konusunda acele etmemesi önerilerimiz arasında bulunmaktadır. Özellikle lohusalık döneminde hormon değişimi ile kilolarınıza fazla takabilirsiniz ancak doğru zamanda istediğiniz takdirde kiloları rahatlıkla verebileceğinizi unutmadan kaygı yaşamadan hareket etmelisiniz.

dogum-sonrasi-kilo-vermenin-ip-uclari

Doğum sonrası kilo direkt düşünülen konu arasında yer alması ile ekstra kaygı ve bunun sonucunda süt kesilmesi dahi yaşatmaktadır. Öncelikle bilinen yanlışlar bulunur. Bu yanlışların başında çocuğa süt olması amacıyla her besinin yenmesi ve içilmesidir. Sütün oluşması için önünüze gelen her besinden almanız gerekmez. Özellikle kalorisi yüksek gıdalarda çok dikkatli hareket etmelisiniz. Aksine kilo veremez üzerine kilo alabilirsiniz.

Kilo verme doğum öncesi ve sonrası hayatın her döneminde ortaya çıkabilir. Ancak doğum sonrası en çok düşülen yanılgıların bir diğeri de bu kiloların kalıcı olacağı düşüncesiyle sürekli yemek ya da olumsuz olmaktır. Doğum esnasında alınması gereken ideal kilo 11-12 kilodur. Ancak bu kilonun üzerine çıksanız dahi doğru beslenme ve spor ile birlikte aşabilirsiniz. Doğum sonrası kilo miktarının kalıcı olarak duracağı düşüncesine kapılmamalısınız.

Sezeryanla Doğum Sonrası Kilo Verme Nasıl Sağlanır?

Sezeryanla doğum sonrası kilo verme normal doğuma göre zor olabilmektedir. Sezeryan olan kişilerin ameliyat sonrası şişkinlikleri mevcut olacaktır. Bunun yanı sıra gebelikten kalan parça ve sıvıların atılması da zaman alır. Kadınların genellikle sezeryan ameliyatı sonrası normal doğuma göre daha rahat hareket edemediği bilinir. Dikişlerin bu konuda hareket kısıtlaması yaratması, kilo verme sürecini bir miktar daha uzatabilir.

Sezeryan doğum olan annelerin bu konuda moral bozmasına gerek yoktur. Hareket etmek elbette ki kilo vermeyi kolaylaştıran bir unsurdur. Ancak ciddi bir spor, egzersiz yapmadan ev içinde ya da mümkünse dikişleri de zorlamadan kısa yürüyüşler faydalı olacaktır. Tüm bunların yanı sıra yeme ve içme konusunda dikkatli olmak kilolar ile baş etmenin ve kurtulmanın yoludur. Bol su ve sıvı tüketimi hem sütünüzü arttıracak hem de kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Normal Doğum Sonrası Kilo Verme Nasıl Sağlanır?

Normal doğum sonrası kilo verme genellikle sezeryan ile kıyaslandığında daha kolay olmaktadır. Normal doğum esnasında kesim ve dikiş yapılmadığında annelerin doğum sonrası birkaç saat içinde ayaklanıp çok rahat hareket ettiği görülmektedir. Kadınların gelişimsel ve evrimsel durumuna göre normal doğumu vücutları daha çabuk kaldırır. Hızlı toparlanma ile birlikte kilo verme spor, beslenme ve emzirme ile istenen düzeye gelir.

dogum-sonrasi-kilo-vermenin-ip-uclari

Doğum sonrası kilo verme esnasında her iki durumda da olduğu gibi beslenme mutlaka dikkatli sağlanmalıdır. Çocuğun süt almasına olanak verebilecek ancak kalorisi düşük besinlerin tercih edilmesi ekstra bir kilo almaya engel olur. Bunun yanı sıra uzun süreli tok tutan lifli besinler de işinizi kolaylaştırır. Tüm bunlarla birlikte hafif sporlar yapıp hareket edebilirsiniz. Pilates gibi kendinize uygun hareketleri zorlamadan deneyebilirsiniz.

Emzirerek Kilo Verilir mi? 

Evet. Kesinlikle, emzirerek kilo verilir. Bebeğiniz sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve normal seyrinde bir gelişim gösterebilmek için ilk 6 ayda sadece anne sütüne ihtiyaç duyar. Bebeğini sık ve düzenli bir şekilde emziren annelerse günlük en az 500 kalorilik enerji harcarlar. Yani emzirerek istemeseniz de çok kolay kilo verirsiniz.

Peki sütü olmayan çiçeği burnunda anneler zayıflayamaz mı? Elbette hayır. Emzirme süreci her anne için aynı olmadığından doğum sonrası kilo verme yöntemleri arasında emzirme gösterilemeyebilir. Annelerin bu noktada elbette çocuklarını düşünmekten dolayı moral bozduğu görülür. Emzirmemek, süt gelmemesi oldukça doğal durumlardır moralinizi bozmayın. Emzirerek olmasa da farklı şekillerde kalori açığı oluşturabilir, doğum sonrası kilo rahat verebilirsiniz.

Lohusalık Döneminde Gıda Tercihi Nasıl Olmalıdır? 

Kadınların büyük bir çoğunluğu; unlu, tatlı ve yağlı yiyeceklerin sütü arttırıcı özellik taşıdığını ve bu nedenle özellikle lohusalık döneminde sıkça tüketmeleri gerektiğini düşünürler. Fakat bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Komposto içmek, şekerli bisküvi yemek ya da hamur işine yönelmek; annenin kilo almasına neden olmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

dogum-sonrasi-kilo-vermenin-ip-uclari

Lohusalık döneminde hormonların farklılaşması ile birlikte doğum sonrası kilo kadar neredeyse tüm olaylar psikolojiyi etkilemektedir. Sakinleştirici etkiye sahip doktorun da onay verdiği çayları tercih edebilirsiniz. Yeşil çaylar kilo vermenize etki yaratabilir. Bunun yanı sıra sıvı tüketimi de hem kilo hem de sağlığınız adına etkilidir. Günde en az 2- 2,5 litre su tüketmelisiniz. Su vücudunuzda bulunan şişkinlikleri gidermek, yağ yakmak için olumlu sonuçlar verecektir. Emzirme döneminde iyi bir besleme programı işinizi kolaylaştıracaktır.

Doğum Sonrasında Etkili ve Kalıcı Kilo Vermek için Neler Yapılmalıdır? 

Doğum sonrası kilo vermek hap ve kimi çaylar ile mümkün gibi reklamlar yapılmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde doktorun önermediği herhangi bir çayı ya da ilacı asla ama asla kullanmamalısınız. Bebeğinizin bu durumdan olumsuz etkilenme olasılığı yüksektir. Peki doğum sonrası kilo vermek için neler yapılabilir? Doğumdan sonra kilo vermek için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Özellikle lohusalık döneminde düşük kalorili diyetlere başvurulmamalıdır. Çünkü ilk 6 ay içerisinde hem annenin hem de bebeğin enerjiye ihtiyacı vardır. Bebek tüm enerjisini anneden alırken; anne güçsüz kalarak rahatsızlanabilir.
  • Özellikle kahvaltı öğünü atlanmamalıdır. Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği olmak üzere 3 ana öğün düzenli bir şekilde yenilmelidir. Ara öğünlerde ise protein içeren yoğurt, süt ve ayrıca meyve tercih edilmelidir.
  • Mutlaka bolca su tüketilmelidir. Unutulmamalıdır ki su, en büyük kalori yakıcı malzemedir.
  • Margarin, tereyağı ve iç yağı gibi doymuş yağların tüketimine ara verilmeli ve mümkünse sıklığı azaltılmalıdır.
  • Tuz kullanımı azaltılarak vücudun su tutmasının önüne geçilmelidir.
  • Hareketli yaşanılmalıdır. Evde işler ayak üstü yapılarak vücudun zinde kalması sağlanmalıdır.

Doğumdan Sonra Kilo Verme Egzersizleri Nelerdir?

YouTube video

Egzersiz ve spor yapmak doğum sonrası kilo derdinde kurtulmak için sizlere yardımcı olacaktır. Ancak burada bir uyarı yapılması gerekir. Özellikle sezeryan ile doğum yapan bireylerin 2 ay boyunca ters bir hareket yapmaması, dikişlerin tutması gerekir. Aynı zamanda doğum sonrası kasların da düzelmesi adına normal ve sezeryan fark etmeden üç ay sonra yapılması uygun görülür. Doktorunuzla görüştükten sonra bu hareketleri yapmaya başlamalısınız.

1- Bant ile Bacakları İleri İtme

dogum-sonrasi-kilo-vermenin-ip-uclari

İlk doğum sonrası kilo eritme egzersiz hareketi için gerekli olan elastik bir bant olmaktadır. İnternet üzerinden kısa sürede temin edebilirsiniz. Bu bantı, ayaklarınızın altına gelebilecek şekilde koyun ve iki ucundan ellerinizle tutun. Dizlerinizi kırarak karnına kadar çekin daha sonra ileri doğru uzatın. Ellerinizle bantı sabit bir seviyede tutmalı, bacaklarınızın gücüyle ileriye itmelisiniz. Başlangıç aşamasında bantın daha elastik, kolay hareket ettirilebilir olmasına dikkat edin. Çok sıkı bantlar başlangıçta zorlayabilir. 30 saniye ara vermeli, 15 tekrar yapabilirsiniz.

2- Tek Bacak Havaya!

Doğum sonrası kilo verebilmek adına uygulayabileceğiniz bu harekette herhangi bir alete gerek yoktur. Sırt üstü uzanın ve ellerinizi yana yere bakacak şekilde koyun. Tek bacağınızı düz bir şekilde yukarı doğru kaldırın. Dizinizin kırılmadan düz bir şekilde durduğuna emin olun. Bu hareket esnasında video ve görseldeki gibi dümdüz ve tamamen yukarıda yapamayabilirsiniz. Yapmak adına zorlamayın, nereye kadar kaldırabiliyorsanız orada bırakın. Tekrar yere bacağınızı koyarak bu hareketi 15 kere olmak üzere 2 set şeklinde yapabilirsiniz.

3- Ağırlıklı Mekik

dogum-sonrasi-kilo-vermenin-ip-uclari

Üçüncü hareketi yapabilmek adına 1 kiloya denk gelebilecek tutulabilir herhangi bir eşya ya da dumbel kullanabilirsiniz. Sırt üstü ayaklarınızın düz gelecek şekilde uzanın. İki elinizle ağırlığı tutun ve eller yukarıya doğru düz duracak şekilde tutun. Daha sonra normal mekik gibi üst gövdenizi yukarı kaldırın ağırlığı ileri doğru tutun ve iki bacağınızı açın. İki bacağınız yanlara doğru açıldığında ağırlığı ileri doğru tutun. Görseldeki formda durmanız gerekiyor. Bu hareketi doğum sonrası kilo verebilmek adına 15 kere ya da 10 kere olacak şekilde 2 set halinde yapabilirsiniz.

4- Süper Kahraman Uçuşu ile Doğum Sonrası Kilo Verme!

Süper kahraman hareketini andıran bu egzersiz ile doğum sonrası kilo verme sürecini hızlandırırken aynı zamanda bel ve sırt kaslarınızı harekete geçirerek ağrılardan kurtulabilirsiniz. Yüz üstü düz bir şekilde uzanın. Ellerinizi yana değil ileri doğru uzatın. Bu harekette ters el ve bacağınızı aynı anda havaya kaldırın. Örneğin sal elinizi kaldırırken sol bacağınızı havaya kaldırmalısınız. Hareket sonrası diğer bacak ve kola geçin. Hazır hissettiğinizde bu hareketi daha hızlı yapabilirsiniz.

5- Doğum Sonrası Kilo Vermek için: Topu Sıkı Tutun!

dogum-sonrasi-kilo-vermenin-ip-uclari

Özellikle doğumdan sonra nasıl kilo verdiniz Kadınlar Kulübü sitesi üzerinde yapılan tartışmalar arasında bacak ve iç bacak kiloları konusunda dert yanıldığı görülür. Sadece göbekten alınmayan kilolar burada toplanır. İç bacak kilolarından kurtulmak için büyük ya da orta boy bir pilates topuna ihtiyacınız var. Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızın arasına topu yerleştirin. Daha sonra topu bacaklarınızla sıkın. Nefes alırken topu sıkmalı nefes verirken bacaklarınızı serbest bırakmalısınız. Doğum sonrası kilo konusunda yardımcı olacaktır.

Doğumdan Sonra Kilo Verme Kadınlar Kulübü Deneyimleri

Doğum sonrası zayıflama Kadınlar Kulübü kullanıcıları tarafından sık sık tartışılan başlıklar arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze yeni konuşmaların ve bilgilerin yer aldığı bu başlık altında birçok kadın çözüm aramaktadır. Öncelikle kilonun evrensel bir problem olduğunu görerek bu konuda rahatlamalısınız. Kullanıcı deneyimleri arasında ise farklı doğum sonrası kilo verme yöntemleri bulunmakla birlikte kendinize uygun olanı deneyebilirsiniz.

dogum-sonrasi-kilo-vermenin-ip-uclari
Doğum Sonrası Kilo Verme

Site içerisinde doğum sonrası kilo konusundan yakından olduğu gibi doğumdan sonra çok zayıfladım diyenler de elbette bulunmaktadır. Doğum sonrası kilo verme için acele etmeyen annelerin ağırlıkta olduğu görülür. Özellikle dikiş ve emzirme dönemi için en az 3 3,5 ay beklendiği görülüyor. Bunun dışında diyet de birçok kullanıcı tarafından uygulanmamış. Hafif sporlar arasında yer alan pilates faydaları sayesinde sadece üç ay içinde eski formuna kavuşan anneler bu noktada sporun önemine doğum sonrası kilo vermek için fazlasıyla değinmiştir.

Kilo vermenin şüphesiz en etkili yöntemi doğru beslenmedir. Anneler,  bebeklerinin sağlıklı olabilmesi adına etraftan duyduğu tüm besinleri tüketebilmektedir. Ancak bu oldukça yanlış bir davranıştır ve kilo oluşumuna davetiye çıkarır. Emzirme Dönemi Doğru Beslenme yazımıza bakarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.